Svými rozhodnutími a veřejnými vystoupeními, která odmítala - až potlačovala - prospěšné ekologické efekty, si ministr průmyslu Martin Říman psal žádanku o Ropáka 2006. A více než stočlenná porota, složená z různorodých českých osobností a zástupců ekologických organizací, mu vyhověla. Přihlížela zejména k přemrštěnému alokačnímu plánu emisí (o 25 procent), snaze prolomit územní limity těžby uhlí a k podpoře plánu na zvýšení vývozu elektřiny.
Kvůli bagatelizaci změny klimatu se na druhém místě ocitl prezident Václav Klaus. S podobnými důvody jako Říman skončila na třetím místě náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.
Tento resort je mezi „antiekologickými osobnostmi“ překvapivě silně zastoupen. Šestá skončila ředitelka odborů posuzování vlivů činností na životní prostředí Jaroslava Honová, osmý ředitel odboru odpadů Leoš Křenek a desátý jeho nadřízený náměstek Karel Bláha. Poprvé se v anketě objevil člověk, který je za přečin vůči životnímu prostředí (nezákonné skladování jedů) vazebně stíhán - Václav Etlík z Hradce Králové.