Menu Zavřít

Rittig má v kauze Oleo Chemical klid. Soud lobbistu zprostil viny

13. 9. 2018
Autor: ČTK

Pražský městský soud dnes nepravomocně zprostil Iva Rittiga obžaloby, podle níž si lobbista pořídil tři nemovitosti v Dubaji za peníze vyvedené z firmy Oleo Chemical. Soudní senát osvobodil rovněž druhého obžalovaného Petra Michala, který podle kriminalistů zprostředkoval převod peněz. Soud předtím také zopakoval, že se dvojice nepodílela na tunelování Olea. Státní zástupce požadoval pro oba muže pětileté vězení a peněžité tresty zhruba 1,6 milionu korun.

Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství tvrdí, že na základě pokynu Michala, jednatele účetní firmy Peskim, putovalo nejméně 4,9 milionu korun na účet Rittigovy zplnomocněné zástupkyně. Peníze byly vyvedeny z Olea přes karibskou společnost Cokeville Assets, za kterou jednal Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Zástupkyně údajně tuto částku použila k nákupu apartmánu a dvou rezidencí v zálivu Dubaj Marina a na umělém ostrově Palm Jumeirah. Vlastníky všech tří nemovitostí se stal Rittig a jeho manželka.

Senát soudkyně Kateřiny Radkovské dnes dospěl k závěru, že tento skutek nebyl trestným činem. Podle soudu vyšlo najevo pouze to, že si Rittig skutečně koupil nemovitosti v Dubaji a že si k tomu najal společnost Peskim, která převedla peníze. „Nepodařilo se prokázat, že by obžalovaní Rittig a Michal věděli, že se jedná o prostředky pocházející z fiktivní poradenské činnosti, kterou poskytoval Ing. Peter Kmeť společnosti Oleo Chemical,“ konstatovala soudkyně.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman


Rittig ani Michal k dnešnímu jednání nedorazili. Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že vina obou obžalovaných byla v plném rozsahu prokázána. Rittigův advokát Vlastimil Rampula to odmítl. „Provedené důkazy svědčí jen o tom, že Ivo Rittig byl klientem společnosti Peskim, stejně jako společnost Cokeville Assets. To ale samo o sobě neznamená, že páchal nějakou trestnou činnost. Nemovitosti nakoupil za své finanční prostředky získané z provizí za jeho činnost,“ řekl právník.

V souvislosti s vytunelováním 20 milionů korun z Olea čelil lobbista obžalobě i ze zpronevěry a krácení daní. Už v předchozím soudním řízení se však neprokázalo, že peníze vyplácené Oleem za fiktivní poradenství končily právě u Rittiga, což dnes Radkovská formálně zopakovala a označila to za „skutečně žádné překvapení“. „Pan státní zástupce nemohl očekávat, že v těchto bodech by bylo dnes rozhodnuto jinak, pokud si přečetl rozsudek vrchního soudu, který se s názorem zdejšího soudu ztotožnil,“ podotkla.

Za tunelování Olea byl ke třem rokům vězení pravomocně odsouzen Kmeť a také zakladatelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek. Čtvrtý odsouzený, šéf výroby Olea Radomír Kučera, dostal desetiměsíční podmínku. Zproštění viny se naopak dočkali Rittigovi právníci z advokátní kanceláře MSB Legal David Michal a Karolína Babáková, bez trestu zůstali i účetní z Peskimu Jana Šádková a Jaroslav Kubiska.

Tunelování ještě bude projednávat Nejvyšší soud, protože jak část odsouzených, tak i nejvyšší státní zástupce podali ve věci dovolání. Státní zástupce Borgula navíc navrhl, aby pražský městský soud u kauzy povolil obnovu trestního řízení. Tvrdí totiž, že získal nové důkazy včetně odposlechů. Radkovská dnes avizovala, že řízení k povolení obnovy plánuje na letošní podzim.

bitcoin_skoleni

O dění kolem Oleo Chemical čtěte:

Nejvyšší státní zástupce Zeman chce přísnější tresty pro zakladatele Oleo Chemical

Justiční fraška: zakladatele Oleo Chemical Jirounka soud zprostil obžaloby

Olejová skvrna

 Páral


  • Našli jste v článku chybu?