Menu Zavřít

Rittigův žalobce si stěžuje na vrácení části obžaloby v kauze Oleo Chemical k došetření

28. 6. 2017
Autor: čtk

Státní zástupce Adam Borgula se nechce smířit s tím, že mu soudkyně vrátila k došetření část skutků lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Dnes sdělil, že proti usnesení podal stížnost, protože soud měl podle něj o vráceném bodu rozhodnout společně se zbytkem obžaloby. Věc se týká tvrzení, že lobbista si za vyvedené peníze pořídil tři nemovitosti v Dubaji.

Pražský městský soud letos v únoru nepravomocně zprostil obžaloby z tunelování Olea jak Rittiga, tak i jeho právníky, protože se neprokázalo, že by dané skutky spáchali oni. Vinnými uznal pouze bývalé šéfy firmy a Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě.

O posledním bodu obžaloby, který zahrnoval údajné Rittigovo praní špinavých peněz z Olea přes rezidence ve Spojených arabských emirátech, soudkyně Kateřina Radkovská nerozhodla. Uvedla tehdy, že to nemůže udělat kvůli zásadní procesní chybě vyšetřovatelů: při sdělování obvinění prý totiž Rittiga neupozornili na to, že ho podezírají i z této věci. Záležitost proto vrátila státnímu zástupci s tím, že je na něm, jak bude dále postupovat - tedy zda lobbistovi obvinění sdělí znovu a správně, či nikoliv.

„Obecně lze říci, že mám za to, že skutek, pro nějž bylo zahájeno trestní stíhání, a skutek obsažený v obžalobě jsou totožné a soud o něm měl rozhodnout v rámci rok a půl projednávané věci,“ vysvětlil své námitky Borgula. Poté, co mu soud koncem května doručil kompletní písemnou podobu usnesení o vrácení věci k došetření, mu státní zástupce odeslal odůvodnění své stížnosti. „Aktuálně předpokládám, že věc bude předložena k rozhodnutí Vrchnímu soudu v Praze,“ dodal.


Přečtěte si komentář Pavla Párala o Oleo Chemical:

Největší skandál v historii české justice silně zapáchající korupcí a účelovou kriminalizací

Pavel Páral


Obžaloba tvrdí, že Rittig a jeho manželka se stali nejpozději v lednu 2011 majiteli apartmánu a o půl roku později také vlastníky rezidencí v oblastech Dubai Marina a Palm Jumeirah. Nemovitosti prý pro Rittiga ve Spojených arabských emirátech zakoupila žena, kterou lobbista několik měsíců předtím pověřil plnou mocí. K nákupu údajně použila přinejmenším 288 tisíc amerických dolarů (tehdy 4,9 milionu korun), které jí přišly na účet od Kmeťovy karibské firmy Cokeville Assets. Rittig přitom podle Borguly věděl, že použité peníze pocházejí z provizí za fiktivní poradenskou činnost poskytovanou společností Cokeville Assets firmě Oleo Chemical. Pravým důvodem převodu peněz na ženin účet tak údajně bylo Rittigovo osobní obohacení.

MM25_AI

Kmetě a jednoho ze zakladatelů Olea Kamila Urbánka potrestal pražský městský soud za tunelování firmy třemi roky vězení. U druhého zakladatele Kamila Jirounka od dalšího potrestání upustil, protože muž byl nedávno předtím v jiné kauze pravomocně odsouzen na šest let za padělání směnky. Tento rozsudek však nyní zřejmě zrušil Nejvyšší soud, který v případu směnky rozhodoval o Jirounkově dovolání.Následně vyšlo najevo, že muže nechal propustit z vězení na svobodu.

Přečtěte si také:

Šéf Oleo Chemical Jirounek půjde do vězení místo osmi na šest let

Kauza padělané směnky za 127 milionů míří k Nejvyššímu soudu


  • Našli jste v článku chybu?