Menu Zavřít

Řízené zemětřesení

11. 12. 2003
Autor: Euro.cz

Provizorní emisar Martin Dub možná v metropoli EU zůstane

Nejkratší cestou k definitivnímu jmenování bývá v Česku dočasné pověření. Prošli jím svého času například exředitel ČT Jiří Balvín nebo šéf Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš: teď je možná na řadě post ředitele pražského zastoupení v Bruselu. Martin Dub, který od půli listopadu prozatímně šéfuje Pražskému domu v metropoli Evropské unie, totiž uvažuje o přihlášce do výběrového řízení, jež na tuto funkci 30. října už podruhé vypsal pražský magistrát.
Dub minulé úterý řekl, že se do výběrového řízení zatím nepřihlásil, ale že tuto možnost zvažuje. „Ještě je čas,“ uvedl, lhůta totiž vyprší až 15. ledna. Dobře informovaný zdroj blízký pražské radnici ale týdeníku EURO sdělil, že Dub s účastí v soutěži počítá a že jeho šance na vítězství jsou vysoké.

bitcoin školení listopad 24

Werner zůstává.

Martin Dub působil do října jako ředitel odboru vnějších vztahů magistrátu. Když komise v prvním výběrovém řízení na nového šéfa pražského zastoupení nevybrala žádného ze čtyř finalistů, odešel Dub do Bruselu vystřídat odvolaného ředitele Zdenka M. Wernera a vedením odboru vnějších vztahů magistrátu byla pověřena Petra Nováková. Dub tvrdí, že z titulu ředitele magistrátního odboru je dodnes jedním ze členů výběrové komise a že kdyby se ucházel o místo v Bruselu, musel by nejprve rezignovat. Tiskový odbor magistrátu však uvedl, že Duba v sedmičlenné komisi již nahradila Nováková.
Pozoruhodné je, že ačkoli byl Werner odvolán kvůli odhaleným nesrovnalostem v hospodaření, Dub dále využívá jeho služeb a kontaktů. V Bruselu tak Prahu zastupují tři osoby: Dub, Werner a jeho bývalý zástupce Jan Bláha. „Schází politická vůle se pana Wernera zbavit,“ řekl týdeníku EURO jeden ze členů výběrové komise, bývalý primátor Jan Kasl (Evropští demokraté). „Je to protežé, které tam má místopředseda ODS pan Zahradil, a primátoru Pavlu Bémovi jeho pojetí loajality neumožňuje, aby člověka, který tam vysloveně neprospívá, z Bruselu dostal pryč,“ dodal. Werner má s magistrátem uzavřenou smlouvu do konce roku 2004.

Bártíková před cílem.

Dub Wernera hájí. „Pan Werner je člověk, který má v Bruselu spousty kontaktů. Ať už se o něm říká cokoli, tak tohle je důvod, proč tady dnes pracuje,“ říká o něm. Kasl naopak soudí, že Werner jen jako „veltman“ omráčil pražské úředníky, kteří neznají situaci v evropské metropoli. Nový ředitel podle něho musí být vybrán transparentně. „Ne jako pan Werner – tehdy se kamarádi dohodli a šéfa jmenoval někdejší ředitel magistrátu Zajíček,“ připomněl. Kasl považuje Duba za slušného úředníka, pečlivého a věrného primátoru Bémovi. Nesplňuje však podle jeho názoru požadavky kladené na ředitele Pražského domu: nemá údajně kontakty ani zkušenosti.
V Bruselu by Prahu měli v budoucnosti zastupovat dva diplomaté a dva úředníci. Je pravděpodobné, že jedno z míst obsadí bývalá mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková, která na konci léta nastoupila do odboru ředitele Duba na magistrát. O jejích euroambicích se proslýchalo již před tím, než byla vybrána (EURO 36/2003).
V souvislosti s možností vést bruselskou misi se v minulosti hovořilo o bývalém českém velvyslanci ve Francii Petru Janyškovi a o sekčním šéfovi ministerstva pro místní rozvoj Arnoštu Marksovi. Nevyšla ani nabídka Ivanu Hodačovi, úspěšnému bruselskému lobbistovi.

  • Našli jste v článku chybu?