Politolog Petr Robejšek založil pravicově konzervativní stranu Realisté, s níž by chtěl příští rok ve sněmovních volbách získat až 20 procent hlasů. Strana chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy, řekl dnes Robejšek na tiskové konferenci. Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta.
Realisté dnes podali žádost o registraci na ministerstvo vnitra. V nadcházejících dvou měsících chtějí své postoje představit veřejnosti, od ledna stranu otevřou novým členům. „Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen,“ řekl Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle, svou kandidaturu na předsedu vnímá jako nepravděpodobnou.
Volební potenciál nové strany odhaduje Robejšek na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva.
Robejšek jako „univerzální rozpouštědlo“ korektních postojů. Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera: Komentář: Vyhánění čerta Robejškem |
Peníze na volební kampaň chce strana získávat ze sponzorských darů, které začne přijímat teprve po registraci na ministerstvu vnitra. „Určitě přivítáme sponzory z řad lidí, z řad podnikatelů nebo z řad větších firem. Ale vždy budeme chtít, aby se sponzoři ztotožnili s naší filozofií,“ řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který se podílí na vzniku strany.
Vždy jsem byl realista a ode dneška jsme @realistecz #realiste pic.twitter.com/D5TkpNY6Rd
— Petr Robejšek (@RobejsekPetr) November 24, 2016
Robejšek, že za stranou stojí spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva, který podporoval už jeho think tank Institut 2080. Správní radu institutu Robejšek opustil ve středu.
Mluvčí skupiny Penta Ivo Mravinac sdělil, že Dospiva do budoucna ze svých soukromých peněz nevylučuje možnou finanční podporu Realistů. Znamenalo by to podporu směru, který je Dospivovi blízký. Do politiky Dospiva podle Mravinace vstupovat nehodlá.
Kromě Robejška a Hynka se k Realistům připojili mimo jiné i ekonom Pavel Kohout, proděkan Hornicko-geologocké fakulty na Vysoké škole báňské Alexander Király nebo prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.
Dospiva už financoval rozjezd nové strany Realistů. Už je dohodnuta i částka, kterou přispěje na volby.
— Jan Novotny (@JanNovotny) 24. listopadu 2016
Nyní sedmašedesátiletý Robejšek vystudoval v Praze sociologii, v roce 1975 emigroval do západního Německa. Později působil v hamburském Mezinárodním institutu pro politiku a ekonomiku, který v letech 1998 až 2007 řídil. Dlouhodobě patřil mezi kritiky Evropské unie. Letos mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.
Časopis Respekt v roce 2003 uvedl, že Robejšek v článku pro sborník o globalizaci z roku 2000 opsal několik pasáží textu brémského politologa Gregora Waltera v magazínu pro mezinárodní vztahy ZIB, aniž uvedl zdroj citace. Robejšek se hájil tím, že text opsal student, kterého si najal na sehnání rešerší pro svůj článek, a uvedl, že se cítí být tímto studentem podveden.
Podívejte se na rozhovor s Petrem Robejškem pro Euro TV:
Dále čtěte:
Zeman ocenil Duku, Komárka, Verheugena i válečné veterány