Během zavírání továrny ve Valašském Meziříčí přijel z německé centrály krizovou situaci se zaměstnanci řešit německý manažer se slovanským příjmením Robert Kuba, který má ve firmě Schott Česko na starost. S deníkem E15 mluvil o levné asijské konkurenci i zvláštnostech německé energetické politiky.
* E15: Když už se nedaří ani německým výrobcům, má vůbec výroba solárních panelů v Evropě budoucnost?
Německo je pořád trhem číslo jedna, co se týče solárních panelů. I když je to trochu nelogické, když se podíváme na množství slunce. Odstranění výkupních tarifů dostalo výrobce pod tlak. Nechci spekulovat, jestli někdo přežije, nebo ne. Možná ještě přijdou insolvence menších firem, poslední z nich byl Centrotherm.
Je potřeba se podívat, kdo je konkurentem. Jsou to firmy ze země na Dálném východě, která dala obnovitelné zdroje na svoji agendu a protlačuje je. Tyto firmy mají zcela jiné možnosti financování. V Německu musíte přijít do banky a říci: Prosím, dejte mi půjčku, oni se podívají na váš případ a je to složité.
Na Dálném východě jsou prostě státní banky, které tlačí peníze do celého odvětví. A to samozřejmě zcela mění pohled na konkurenci. To se nedá měřit. Ale v Německu se soláru dařilo, protože je založený na technologii. A technologie je v Evropě silná. Ve velké, masové produkci jsou jiné země silnější.
* E15: V Česku teď podle posledních čísel přibývá instalací na střechách. To pro Schott není dost velká příležitost?
Věřte mi, že jsme prozkoumali všechny možnosti. V příštích dvou letech tu budou tak velké převisy nabídky, že nebude možné být v zisku. Lokální výroba má velkou budoucnost, ale bude to trvat pár let.
* E15: Je to zkrátka solární boom, na kterém ale neprofitují evropské firmy…
Ano. Uživateli je jedno, jestli si na střechu přidělá modul z Asie, nebo z Česka. Chce, aby to bylo levné.
* E15: Kdy se to změní?
Když říkám, že jsme za poslední rok snížili náklady o 50 procent, tak je vidět, že efektivita jde dopředu. Technologie se zlepšuje. To povede k tomu, že lokální instalace na střeše bude vyrábět energii laciněji, než kdyby si ji spotřebitel koupil ze sítě. Pak tu bude logický trh a už nebudou třeba dotace. Myslím, že to přijde za tři až pět let.
* E15: Také musí přijít baterie.
Pokud chcete být zcela nezávislý, tak ano. Baterie jsou zatím drahé. Ty budou trvat ještě o něco déle. Ale jistě znáte křivku, že energie z tradičních paliv bude stále dražší a energie ze slunce bude stále levnější.
* E15: Německo přechází z jádra na obnovitelné zdroje, ale spíše než se solárem se počítá s větrem… Čím to je?
Musíte se podívat na síly, které rozhodují. Máme tři velké výrobce energie, kteří samozřejmě usilují o naprosto centralizované řešení. Oni vlastní jadernou elektrárnu, ale nevlastní solární střechy, protože ty jsou v soukromém vlastnictví.
A to se samozřejmě velkým firmám nelíbí. Protože když si každý začne vyrábět energii sám, bere to práci velkým dodavatelům. Oni říkají: Ano, pojďme do obnovitelných zdrojů, ale prosím, pojďme do velkých větrných parků na moři, protože to je stejný styl výroby energie jako u velkých uhelných elektráren, kdy máte jeden velký zdroj, kde potřebujete velkou sumu peněz. Stavba větrných zdrojů se líbí velkým firmám, protože je centralizovaná.