Menu Zavřít

Roboti, kteří změní náš svět. Čína chce do dvou let zahájit masovou výrobu unikátních humanoidních strojů

9. 11. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Tesla
  • Čínské ministerstvo odhalilo své rozsáhlé plány na rozvoj humanoidních robotů, kteří budou mít mnoho pokročilých schopností
  • Jejich sériová výroba má začít už v roce 2025, do té doby je potřeba zlepšit senzory snímající prostředí, celkové řízení pohybu a interakci mezi stroji a člověkem
  • Je ale otázkou, zda se Číně podaří předstihnout americké společnosti, které v této oblasti již dosáhly zásadních pokroků

Už mnoho let se Čína snaží získat vůdčí postavení v oblasti nejmodernějších technologií. Tamní výzkumníci a inženýři tak pracují na mnoha projektech, které se týkají umělé inteligence, různých hardwarových součástek či třeba kvantových počítačů.

Nejnověji se pak čínská vláda rozhodla zaměřit svoji pozornost na odvětví robotiky. Ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) tedy minulý týden představilo svůj nový ambiciózní plán, který počítá s masovou výrobou unikátních humanoidních robotů. Úředníci v dokumentu, z něhož citoval Business Insider, uvedli, že noví humanoidi „přetvoří svět“ a jejich dopad bude skutečně přelomový.

Roboti sice zatím ještě nejsou zcela připraveni na sériovou výrobu, MIIT ale věří, že stroje dosáhnou potřebných schopností nejpozději v roce 2025. „Očekáváme, že humanoidní roboti se po počítačích, chytrých telefonech a nových vozidlech stanou dalšími produkty s potenciálem narušit současnou situaci,“ nechali se slyšet úředníci v tiskovém prohlášení.

Akcie robotických společností vzrostly

Cílem nového vládního plánu je podle Bloombergu přimět více začínajících firem, aby se na tento perspektivní obor zaměřily. Kromě toho chce MIIT nastavit kvalitní oborové standardy, podpořit rozvoj talentovaných lidí a prohloubit spolupráci s mezinárodními partnery.

Kde chybí lidi, tam se zapojí roboti. Chytré stroje mají pomoci s výstavbou budov, zvládnou třeba natírat nebo zdít
Přečtěte si také:

Kde chybí lidi, tam se zapojí roboti. Chytré stroje mají pomoci s výstavbou budov, zvládnou třeba natírat nebo zdít

Ministerstvo zároveň doporučilo firmám, aby se snažily dosáhnout průlomů v oblasti snímání prostředí, řízení pohybu a interakcí mezi stroji a člověkem. Podle prohlášení je také důležité věnovat se používání umělé inteligence či dalšímu výzkumu a vývoji obratných robotických rukou, paží a nohou.

Akcie čínských společností zabývajících se robotikou po zveřejnění plánu výrazně vzrostly. Asi nejvíce si přitom polepšily společnosti Ningbo Zhongda Leader Intelligent Transmission a Miracle Automation Engineering, jejichž akcie vyskočily o přibližně deset procent. O něco menší nárůst pak zaznamenalo také mnoho dalších firem.

Velké investice plánují i v USA

Čínskému robotickému sektoru se dobře dařilo ještě před současnou vládní iniciativou. Třeba startup Fourier Intelligence chce do konce tohoto roku zahájit sériovou výrobu svého humanoida GR-1. Společnost se sídlem v Šanghaji uvedla, že v roce 2024 hodlá dodat tisíce robotů, kteří se dokáží pohybovat rychlostí pět kilometrů za hodinu a unést až 50 kilogramů.

MM25_AI

Koráli, robotická ramena a umělá inteligence. Australský startup chce najít efektivní způsob, jak zachránit ohrožené útesy
Přečtěte si také:

Koráli, robotická ramena a umělá inteligence. Australský startup chce najít efektivní způsob, jak zachránit ohrožené útesy

Pozadu ovšem nezůstává ani zahraniční konkurence. Ve vývoji humanoidních robotů jsou asi nejdále Američané, přičemž velmi slibných výsledků dosahuje třeba Optimus od společnosti Tesla či Atlas od Boston Dynamics. Perspektivní je též kalifornský startup Figure, který letos získal od investorů 70 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun) na další vývoj svého humanoidního robota.

Americká společnost Agility Robotics pak plánuje koncem letošního roku otevřít novou továrnu ve státě Oregon. V ní chce už brzy vyrábět stovky dvounohých robotů s názvem Digit, kteří dokážou napodobit různé lidské pohyby, jako je chůze, skrčení či nošení balíků. Díky těmto mimořádným schopnostem se už o ně zajímá i Amazon, jenž testuje jejich použití ve svých logistických halách a skladech.

  • Našli jste v článku chybu?