Buďme k sobě upřímní. Ten, kdo nemá na účtu pár plonkových milionů, se do vesmíru jen tak nepodívá. Ačkoliv miliardáři se předhánějí v tom, kdo si sáhne za hranice kosmu, a Bransonova společnost Virgin Galactic nabízí první letenky pro vesmírné turisty, zatím se z astronautiky masová zábava nejspíš nestane. Pokud však přesto toužíte probudit v sobě Matta Damona a stejně jako on ve filmu Marťan strávit rok na rudé planetě, nebo to alespoň předstírat, jste tím pravým člověkem pro nový program NASA. Stačí splnit několik podmínek, jako je trvalé bydliště v USA či vzdělání, přihlásit se a můžete prožít rok na fiktivní vesmírné stanici.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír však všechny potenciální zájemce varuje, aby si stáž nepletli s dovolenou. Čtyři dobrovolníci, které si NASA nakonec vybere, budou figurovat jako pokusní králíci v nové studii. Ruku v ruce s tím, jak se posouvají hranice možností průzkumu vesmíru, potřebují členové kosmické agentury zjistit, jak člověk reaguje na dlouhodobou izolaci a náročné podmínky mimo Zemi. „Chceme pochopit, jak budou lidé v takových podmínkách fungovat. Chceme pracovat s pravděpodobnými situacemi,“ řekla pro agenturu Reuters vědkyně vesmírné agentury Grace Douglas.
Lokace: Mars Dune Alpha
Čtyřka cestovatelů stráví během projektu CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) 12 měsíců v modulu vytvořeném pomocí 3D tisku. Fiktivním astronautům vědci odpustí simulaci cesty tam a zpět – ta samotná by trvala další rok. Budou se ale muset vyrovnávat s omezenými zdroji, izolací od zbytku světa i od svých blízkých a nedostatkem soukromí. Prostor Mars Dune Alpha, v němž experiment proběhne, poskytne obyvatelům asi 160 m2 prostoru, nicméně NASA bude pro své svěřence vytvářet různé překážky. Okoření jim život například zpožděnými dodávkami potravin, výpadky komunikace či technologií a všemožnými poruchami lodi. Kromě toho dostanou práci – budou podnikat fiktivní procházky po vesmíru, sbírat „vzorky“ a posílat je na Zem, udržovat stanici v chodu a odesílat zprávy o své činnosti na „Marsu“. Vzhledem k tomu, že zde budou uzavřeni a ponecháni o stravě z konzervy, největší nápor se chystá na psychiku.
Samotné prostředí Mars Dune Alpha pochází z dílny specialisty na 3D tisk ICON. Společnost připravila pro dobrodruhy prostor o velikosti malého domu. Špičková architektonická firma BIG-Bjarke Ingels Group v něm navrhla prostředí, které co nejvěrněji simuluje podmínky na skutečné rudé planetě, ačkoliv ve skutečnosti se nachází v Johnson Space Center v Houstonu. CHAPEA je první ze tří simulací, které se tu odehrají za účelem prozkoumání, jaký vliv bude mít na fyzické i psychické zdraví jedinců dlouhá „pouť vesmírem“. „Je to nejvěrněji napodobené přírodní prostředí, které kdy člověk vytvořil,“ prohlašuje sebevědomě Jason Ballard, CEO a spoluzakladatel ICONu. „Mars Dune Alpha bude sloužit specifickému účelu, má připravit lidi na život na jiné planetě. Chtěli jsme vytvořit co nejkvalitnější analog, abychom pomohli lidstvu doletět mezi hvězdy. Myslíme si, že 3D tisk je dnes nezbytná část výbavy na cestu na Měsíc či na Mars,“ dodává.
Vesmír je nepřátelské území
V objektu má každý dobrovolník vlastní pokoj, pak jsou tu specializovaná pracoviště, lékařské středisko a skleníky na jídlo. Mezi těmito místnostmi se nachází sdílený obytný prostor. Stropy mají různou výšku a s většinou nábytku lze pohybovat. Obyvatelé si také budou moci nastavit světlo či teplotu. Odlišnosti jednotlivých místností a frekvence zhasínání světel pomůže astronautům zachovat si zdravý biorytmus.
Cílem celého pokusu je zjistit, jak dlouho se jim to bude dařit. Kromě přidělené práce se budou dobrovolníci ještě muset starat o vnitřní zahrádku, uklízet, motivovat se k dodržování hygieny a pravidelně jíst a spát i v mimořádně stresujícím prostředí. Na takové podružnosti ve skutečném vesmíru není čas, proto se musí psychická odolnost modelových astronautů otestovat už zde, aby se předešlo případným potížím.
Vesmír je nepřátelské a nebezpečné místo, píše NASA na svých stránkách. Astronauti se tam kromě izolace, jednotvárné stravy a neobyvatelného prostředí musí popasovat i s proměnami gravitace, radiací nebo nekonečným čekáním na přistání na planetě vzdálené miliony kilometrů.
Můžete cokoli
Přihlašování na misi odstartovalo 6. srpna a samotný experiment vypukne na podzim roku 2022, další pokusy budou následovat v letech 2024 a 25. Přihlásit se může každý zdravý a motivovaný obyvatel USA od třiceti do pětapadesáti let. Dále zájemci potřebují magisterské vzdělání a praxi v některém z technických oborů, jako je strojařina, inženýrství, matematika, fyzika, biologie či informatika, nebo zkušenosti s pilotováním. Zkusit štěstí mohou i lékaři, testovací piloti a vojáci. Uchazeči musí být psychicky zdraví, nekuřáci a v dobré fyzické kondici. Výběr posádky proběhne podle standardních kritérií pro přijímání budoucích astronautů do výcviku.
Podle bývalého kanadského astronauta Chrise Hadfielda je dobře, že NASA hledá do týmu lidi, kteří by měli obstát i ve skutečném vesmíru. Zmiňuje obdobný ruský pokus Mars 500, který skončil neúspěchem, protože se ho účastnili průměrní netrénovaní lidé. Dobrovolníci v předchozím experimentu po několika měsících v izolaci nemohli spát a přepadala je apatie. I samotná NASA už v roce 2018 jeden pokus o fingovanou kolonizaci Marsu přerušila. Šest „marsonautů“ pod vedením Slovenky Musilové v něm předstíralo, že část Havajských ostrovů je rudá planeta. NASA však tehdy uložila dobrovolníkům tolik práce, že začali kolabovat a jeden z nich po zranění skončil v nemocnici. Ostatní poté odstoupili.
„Pro správný typ člověka to může být skvělé,“ říká kosmonaut Hatfield, který během pětiměsíčního pobytu na ISS v roce 2013 nahrál ve vesmíru na kytaru cover písně Space Oddity od Davida Bowieho. „Jen si představte, kolik seriálů tam můžete vidět. Pokud tam bude hudební nástroj, můžete nastoupit na palubu a neumět nic, ale jestli budete chtít, vrátíte se jako profesionální muzikant!“