Menu Zavřít

Rok 2012 odstartuje změny v důchodovém systému

30. 12. 2011
Autor: profit

S nástupem nového roku se začne měnit i struktura systému penzí. Stávající penzijní fondy se během ledna a února budou muset rozhodnout, jestli od 1. ledna 2013 začnou fungovat jako penzijní společnosti, do kterých si budou lidé moci směrovat část svých sociálních odvodů.

Foto: Profimedia.cz

Součásti žádosti bude muset být takzvaný transformační projekt, zmínil pro agenturu Mediafax mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Dvouměsíční lhůta nebude platit pro ty, kteří si založí penzijní společnost nově. Samotné povolení k činnosti začne fungovat ale nejdřív od začátku roku 2013, stejně jako celá důchodová reforma.

Zavedení takzvaného druhého pilíře důchodové reformy v praxi znamená, že lidé si budou moci z 28 procent hrubé mzdy odváděné na sociální pojištění převádět na individuální účet u soukromých penzijních společností tři procentní body. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Účast v druhém důchodovém pilíři bude dobrovolná. Pokud se ale pro to člověk rozhodne, nebude ji možné zrušit.

Zákon o důchodovém spoření počítá s tím, že možnost vyvádění peněz z průběžného státního systému do komerčních fondů začne od 1. ledna 2013. Do šesti měsíců tohoto data sem bude moci vstoupit kdokoli, komu je aspoň 18 let a ještě nepobírá důchod. Poté zůstane cesta otevřená jen pro lidi do 35 let.

Výjimku budou mít zaměstnanci, kteří vstupují na trh práce poprvé. „Pokud se jedná o osoby poprvé vstupující na trh práce, kterým bude více než 35 let, mají na rozhodnutí o vstupu do důchodového spoření 6 měsíců ode dne, od kdy se staly poplatníky pojistného na důchodové pojištění,“ vysvětlil Jakob.

Penzijní společnosti budou spravovat peníze ve čtyřech fondech - fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Lišit se budou mírou rizika a výnosů. Svěřené příspěvky a majetek společností mají být odděleny tak, aby lidé o úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli.

bitcoin školení listopad 24

Lidé se po dosažení důchodového věku budou moci rozhodnout, zda si naspořené peníze vyberou naráz, nebo si nechají peníze vyplácet prostřednictvím doživotní penze, nebo doživotní penze s pozůstalostní penzí na tři roky, nebo formou výplaty renty po dobu 20 let. V případě úmrtí se naspořená částka stane předmětem dědictví.

Penzijní společnosti vzniknou transformací současných penzijních fondů. Současní účastníci se převedou do transformovaných fondů. V rámci současného penzijního připojištění se také změní výše státního příspěvku. Lidé za příspěvek minimálně 300 korun budou dostávat od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Při úspoře 1000 a více korun budou od státu měsíčně dostávat 230 korun. Maximální výše státního příspěvku na penzijní připojištění se tak má zvýšit až na 2760 korun ročně. V současnosti je to 1800 korun za rok.

  • Našli jste v článku chybu?