Menu Zavřít

Rok na trhu

18. 11. 2019
Autor: Euro.cz

Transakce, odchody a příchody aneb Jak se během posledních 12 měsíců vedlo advokátům a advokátním kancelářím

Česká ekonomika poněkud ochladla, to ale vůbec neznamená, že by se nedařilo obchodům. Spíš naopak.

Prodávající ubrali ze svých požadavků a jejich představy se začaly přibližovat sumám, které jsou ochotni zaplatit kupující. Zřejmě i proto se úctyhodných transakcí za právě uplynulých 12 měsíců urodilo opravdu dost, i když na oznámení té úplně největší – nákup televize Nova skupinou PPF – jsme si museli počkat až na konec října.

Z hlediska advokátních kanceláří šlo o klidný a pohodový rok. Trh s právními službami proto nepoznamenal žádný náhlý přeryv, přesto na něm došlo k několika zajímavým změnám a přeskupením sil.

Ještě větší velká čtyřka

Tu nejzásadnější „plíživou“ změnu si člověk uvědomí hned poté, co se zadívá na tabulku Velcí a ještě větší. Je jí neobyčejně rychlé personální posilování advokátní kanceláře Deloitte Legal (rozhovor s jejím managing partnerem Janem Spáčilem čtěte na stranách 68 až 69). Před rokem – to se ještě jmenovala Ambruz & Dark Deloitte Legal – měla „pouhých“ 74 právníků, dnes 102. Nezbývá než připomenout, že posilování advokátních kanceláří náležejících k firmám takzvané velké čtyřky je celosvětovým fenoménem a do budoucna o něm ještě uslyšíme. Mluvili o něm ostatně i partneři předních advokátních kanceláří u tradičního „kulatého stolu“, jehož přepis si můžete přečíst na stranách 88 až 92.

Krátce po skončení minulého ročníku Právnické firmy roku došlo k něčemu, o čem se už nějakou dobu šeptalo – mezinárodní advokátní kancelář WEIL, GOTSHAL & MANGES zvedla kotvy a po čtvrtstoletí působení na našem trhu se stáhla z České republiky. Místo ní na stejném místě kousek od Karlova mostu a v prakticky nezměněném složení působí „nová“ kancelář Skils, kterou vlastní šest společníků v čele s dlouholetým řídícím partnerem WGM Karlem Muzikářem (drží 39 procent společnosti).

Do Prahy naopak zamířila jiná velká mezinárodní právní firma – Eversheds Sutherland (globálně 2800 právníků), která se spojila s tradiční českou advokátní kanceláří Dvořák Hager & Partners.

Letos v lednu navíc došlo ke změně v čele české kanceláře Dentons. Dlouholetého řídícího partnera Ladislava Štorka nahradil Michal Hink (rozhovor s ním čtěte na stranách 16 až 19).

Pozoruhodný byl také raketový – více než stoprocentní – růst tržeb, který zaznamenalo hned pět kanceláří zúčastněných na Právnické firmě roku 2019 (viz tabulka Jako rakety). Úplně nejrychleji rostly tržby nedávno vzniklé advokátní kanceláři ARROWS (138,1 procenta). Svou dynamikou za nimi ale příliš nezaostaly ani kanceláře Bříza & Trubač, Dentons, Brož & Sokol & Novák či brněnská Valíček & Valíčková.

Rána za 50 miliard

A teď k těm slibovaným transakcím. Vezměte, prosím, na vědomí, že jde pouze o výběrový výčet, protože podrobnosti některých transakcí nebyly zveřejněny a advokátní kanceláře jsou vázány mlčenlivostí. Největším letošním „ranou“ za zhruba 46 miliard korun bylo až do zmíněného převzetí televize Nova (ještě o dvě miliardy víc) odkoupení zbývajících 50,04 procenta akcií innnogy Grid Holding australskou investiční skupinou Macquarie Infrastructure and Real Assets. Australané se tak po odsouhlasení obchodu antimonopolními úřady stanou stoprocentním majitelem společnosti, která zásobuje plynem většinu České republiky. Mezinárodní advokátní kancelář Allen & Overy poskytla právní poradenství australským investorům, HAVEL & PARTNERS byla k ruce prodávajícím – německé společnosti innogy SE.

Allen & Overy kromě toho poskytla poradenství švýcarské společnosti Alpiq AG při prodeji tepláren v Kladně a ve Zlíně skupině Sev.en Energy miliardáře

Pavla Tykače za 7,2 miliardy korun. Tykač byl letos vůbec při chuti, a tak si kromě tepláren pořídil rovněž padesátiprocentní podíl ve InterGen, což je nezávislý výrobce elektřiny ve Velké Británii a v Austrálii. Právní poradenství poskytla Sev.en Energy advokátní kancelář Dentons. Hodnota transakce zveřejněna nebyla.

Stejná advokátní kancelář, která se letos mimochodem stala Mezinárodní právnickou firmou roku, asistovala investičnímu fondu Logistis při prodeji distribučního centra Amazonu v Dobrovízi. Ani tady hodnota transakce zveřejněna nebyla, ovšem podle různých odhadů se cena, kterou za logistické centrum zaplatili jihokorejští investoři (ze skupiny Samsung Securities), blížila čtyřem miliardám korun.

Korejci – tentokrát investiční fond Hana Alternative Asset Management – mají na svědomí i další velkou realitní transakci minulého roku. Od J&T Real Estate koupili letos na jaře kancelářskou budovu Rustonka v pražském Karlíně, a to zhruba za 4,2 miliardy korun. Spolupráci přitom korejským kupcům poskytla pražská pobočka další mezinárodní právnické firmy – Clifford Chance.

Ta samá kancelář radila také největšímu středoevropskému průmyslovému developerovi CTP při obstarání si dosud rekordního úvěru ve výši 1,9 miliardy eur (48,7 miliardy korun) na refinancování svého portfolia, které v sobě zahrnuje zhruba 200 budov. Konsorciu tří bank (Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank), které za úvěrem stály, asistovala pro změnu mezinárodní advokátní kancelář White & Case.

Během právě uplynulých 12 měsíců se odehrála spousta dalších zajímavých transakcí. Ať už šlo o prodej CK Fischer (prodávající KKCG poskytla právní služby Clifford Chance; kupci, jímž byl německý koncern REWE, pro změnu Eversheds Sutherland), nebo o změnu majitele „růžového nářezu“ neboli nejošklivějšího pražského hotelu Don Giovanni. Kupující straně, kterou byl skandinávský rodinný investiční fond Wenaasgruppen, při tom asistovala letošní Domácí právnická firma roku PRK Partners (rozhovor s partnerem této kanceláře Robertem Němcem čtěte na stranách 38 až 41).

Všem na letošní Právnické firmě roku zúčastněným (i nezúčastněným) advokátním kancelářím nelze než popřát, aby i následující rok byl pro ně stejně úspěšný jako ten letošní.

Velcí a ještě větší

Deset největších advokátních kanceláří, které se zúčastnily

Právnické firmy roku 2019 (podle počtu právníků)

2019 2018 2017

HAVEL & PARTNERS 193 185 183

Deloitte Legal 102 74 64

PRK Partners 76 95 75

Dentons 68 64 63

Rödl & Partner 56 59 58

ROWAN LEGAL 52 51 43

Weinhold Legal 46 44 42

ARROWS 45 40 0*

Skils 44 60 60

Kinstellar 42 40 40

*) kancelář ARROWS vznikla v lednu 2018 sloučením právnických firem – DOHNAL PERTOT SLANINA,

Legalcom a HSL legal

Zdroj: EPRAVO.CZ

Jako rakety

Deset advokátních kanceláří, kterým v uplynulých

12 měsících nejvíce narostly tržby (v procentech)

ARROWS 138,10

Bříza & Trubač 119,54

Dentons 111,38

Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák 108,39

Valíček & Valíčková 108,00

Deloitte Legal 56,02

PLICKA & PARTNERS 52,17

ROWAN LEGAL 39,95

Nováková + Partners 36,17

Urban & Hejduk 35,29

Právnické firmy roku 2019 se zúčastnilo:

79 kanceláří

1855

právníků

bitcoin_skoleni

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?