Menu Zavřít

Rok osmdesát se nepočítá

22. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Ostatní země už olympiádu pořádaly, říká první místostarosta Moskvy

EURO: Moskva opět usiluje o pořádání olympijských her. Ve kterém roce by se měly v hlavním městě Ruska uskutečnit? ŠANCEV: Podali jsme přihlášku na pořádání letních olympijských her, které se budou konat v roce 2012.

EURO: Která města jsou vašimi největšími konkurenty? ŠANCEV: Přihlášku podalo devět měst. První fáze výběrového řízení proběhla 12. května letošního roku. Tehdy výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru vyřadil čtyři města - Lipsko, Rio de Janeiro, Havanu a Istanbul. Do dalších bojů postoupily vedle Moskvy ještě New York, Paříž, Londýn a Madrid. Nyní se budou porovnávat naše koncepce. O tom, kdo bude pořadatelem her, rozhodne olympijský výbor 6. července příštího roku na zasedání v Singapuru. Kdybych mluvil jazykem sportovců, charakterizoval bych situaci takto: máme za sebou kvalifikaci a postoupili jsme do play off.

EURO: Proč se Moskva uchází o pořádání olympijských her? ŠANCEV: Na rok 2012 připadá důležité výročí. Uplyne totiž právě sto let od doby, kdy se ruští sportovci poprvé zúčastnili olympijských her. Bylo to na páté olympiádě, která se konala ve Stockholmu. Během uplynulé doby nejdříve Rusko, pak Sovětský svaz a nyní opět Rusko udělalo hodně pro olympijské hnutí, dosáhli jsme mnoha olympijských úspěchů, máme hodně olympioniků. Jen v Moskvě jich žije kolem pěti set. Moskvané jsou milovníky sportu, hodně sportují, rádi sledují napínavá sportovní klání. A za sto let se u nás nikdy nekonala plnohodnotná olympiáda.

EURO: Nekonala? Pořádali jste přece letní olympijské hry v roce 1980. ŠANCEV: V těžké konkurenci s Los Angeles získala Moskva právo pořádat letní olympijské hry v roce 1980. Postavili jsme přes 1500 sportovních objektů, věnovali jsme přípravě hodně úsilí. Tehdy ale do sportu zasáhla politika. Amerika zakázala svým sportovcům přijet na olympiádu do Moskvy. Země, které ji podporovaly, nedoporučily nebo přímo zakázaly svým sportovcům účast na moskevské olympiádě. Pokud bychom hodnotili úroveň přípravy her v Moskvě, uspořádali jsme špičkovou mezinárodní olympiádu, co se ale týká účasti sportovců, tak to byly pouze sportovní soutěže zemí východní Evropy a některých států z Afriky a Asie. Po tomto incidentu neměl nikdo chuť bojovat o možnost pořádat další olympijské hry. V roce 1984 vyhrálo toto právo naprosto bez boje Los Angeles. Přihlásilo se totiž jako jediný kandidát. Považujeme za vhodné pozvat v roce 2012 do Moskvy celou olympijskou rodinu a oslavit společně sto let naší účasti na hrách. Navíc, Rusové jsou skutečně dobrými hostiteli.

EURO: Ptali jste se obyvatel, co říkají záměru pořádat hry v Moskvě předtím, než jste podali přihlášku Mezinárodnímu olympijskému výboru? ŠANCEV: Moskvané tuto myšlenku schvalují. Dělali jsme sociologický průzkum mezi obyvateli a na základě údajů jsme zjistili, že 90 procent z nich tento záměr podporuje.

EURO: Máte již nyní jasnou představu o tom, jak byste tyto hry financovali? ŠANCEV: Především je důležité nejprve vyhrát právo na pořádání her. Na tom záleží, zda nám budou přiděleny prostředky Mezinárodním olympijským výborem. Máme samozřejmě jasnou představu o tom, jak olympiádu uspořádat, aby vše odpovídalo nejmodernějším požadavkům. Většinu problémů, které by byly spojeny s konáním olympiády, budeme muset řešit bez ohledu na to, jestli v Moskvě hry proběhnou, či nikoliv. Tyto nedostatky souvisejí s rozvojem města, s modernizací infrastruktury, s výstavbou kulturních a sportovních zařízení. Samozřejmě pokud Moskva získá právo pořádat olympijské hry, bude se všechno řešit daleko jednodušeji. V takovém případě bychom totiž měli rámcovou představu, dokdy musí být všechny práce hotové. Když takovýto termín mít nebudeme, můžeme si dovolit vyřešení problémů posunout na pozdější dobu.

EURO: Hovořil jste o tom, že město, které bude OH v roce 2012 pořádat, získá od Mezinárodního olympijského výboru nějaké finanční prostředky. O jak velkou částku půjde? ŠANCEV: Máme informace, že země, která bude mít právo pořádat letní olympiádu v roce 2012, získá od Mezinárodního olympijského výboru dvě miliardy dolarů. To není malá částka, každé město by rádo tuto sumu dostalo. Jinak by o pořádání her nebyl takový boj.

EURO: Zmínil jste se, že Moskva má řadu problémů, se kterými se budete muset vyrovnat bez ohledu na to, zda vyhrajete právo pořádat olympijské hry. Co všechno tedy budete muset řešit? ŠANCEV: Je toho hodně. Asi největší potíží je současná úroveň dopravy a infrastruktury. Máme vypracovaný plán projektů do roku 2010. Dále potřebujeme zdvojnásobit počet hotelových lůžek. Opět nejen v souvislosti s olympiádou, ale i proto, abychom mohli do města přilákat větší počet turistů. Peníze z cestovního ruchu představují velmi významnou částku rozpočtu každého města i státu. Moskva je dnes atraktivní město, jezdí k nám hodně turistů, rozvíjí se byznys cestovního ruchu.

EURO: Pokud bude Moskva pořádat olympijské hry, bude muset investovat také do sportovních zařízení… ŠANCEV: Plánujeme výstavbu pěti moderních fotbalových stadionů. Budeme muset investovat rovněž do takových druhů sportů, které běžně nepěstujeme. Chybějí nám například dvě baseballová hřiště, stadion pro softball. Ještě ne zcela dokončené jsou tenisové kurty, které byly pojmenovány po bývalém předsedovi Mezinárodního olympijského výboru Juanu Antoniovi Samaranchovi.

EURO: Pro olympiádu v roce 1980 jste postavili přes 1500 sportovišť. Využijete je, pokud bude Moskva pořadatelem her v roce 2012? ŠANCEV: Samozřejmě. Objekty, které jsme tenkrát postavili, jsou v dobrém stavu. Budou využity, některé se třeba upraví nebo rekonstruují. Myslím, že dokážeme olympijské hry v roce 2012 uspořádat. Když Mezinárodní olympijský výbor studoval jednotlivé koncepce přípravy olympijských her, konstatoval, že ta naše je nejzajímavější. Navíc olympiáda, to není pouze sportovní záležitost. V Moskvě máme co ukázat. Jen památek, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, je v Moskvě přes dvě stě. Navíc v ostatních zemích již novodobé olympijské hry proběhly několikrát.

EURO: Při některých velkých sportovních událostech, například při poslední mistrovství světa ve fotbale, se o pořadatelství dělilo několik měst, nebo dokonce států. Pokud právo pořádat olympiádu získá Moskva, plánujete něco podobného? ŠANCEV: Předpokládáme, že by se celé hry uskutečnily v rámci města Moskva. Je to výhoda mít vše pod jednou střechou, novináře, pořadatele… Naši koncepci jsme pojmenovali Olympijská řeka. Je to dáno tím, že řeka Moskva dělí město na dvě části – severovýchodní a jihovýchodní. Nevím, zda to byl záměr nebo náhoda, ale všechny sportovní objekty se nacházejí podél řeky Moskvy. Proto jsme se rozhodli, že olympijskou vesnici a tiskové centrum umístíme na nábřeží přímo v centru města. Naším záměrem je, aby odtamtud jezdila kyvadlová říční doprava. Spočítali jsme, že během jednoho dne se dá takto převézt sto tisíc lidí. K tomu nejvzdálenějšímu sportovnímu objektu by cesta trvala jen 28 minut. To je velmi dobrý čas.

EURO: Jak si ale poradíte s tradičním „mořským“ sportem jachtingem? Nebudete mít problém uspořádat kvalitní závody v Moskvě? ŠANCEV: Závody v jachtingu bychom uspořádali asi na deset kilometrů vzdálené umělé nádrži Kljazminskoje, která je také ještě na území Moskvy. Již se na ní konalo mistrovství světa juniorů v jachtingové třídě Finn, na květen a červen příštího roku je připraveno mistrovství světa dospělých ve dvou třídách. Všechny sportovní komise, které mají na starosti jachting, uznaly, že máme velmi dobré podmínky pro tento sport. Moc se jim líbilo, že u nás stále fouká vítr. Na rozdíl od moře, kde často panuje bezvětří.

EURO: Na pozvání pražského primátora Pavla Béma jste od 7. do 10. července pobýval v Praze. Navštívil jste přitom také Sazka Arenu. Jak se vám hala líbila? ŠANCEV: Mám ty nejlepší dojmy. V Rusku jsem jedním z odborníků na pořádání hokejových šampionátů. Jsem členem výkonného výboru ruské hokejové federace a zároveň působím jako předseda Federace ledního hokeje města Moskvy. V posledních 25 letech jsem měl možnost navštívit hodně zimních stadiónů. Sazka Arenu považuji za nejlepší. Chtěl jsem vidět pražskou arénu, protože v srpnu začneme v Moskvě stavět podobnou multifunkční halu, která bude určena hlavně pro pořádání hokejových turnajů. Předpokládáme, že v nové hale by probíhala také část olympijského programu. První zátěžovou zkouškou projde komplex v roce 2007, kdy v něm uspořádáme mistrovství světa v hokeji. V souboji o právo pořádat tento šampionát jsme porazili Německo a Kanadu.

EURO: Necháte se při výstavbě moskevské haly inspirovat Sazka Arenou? ŠANCEV: Netvrdím, že budeme mít v Moskvě stejnou halu, jaká stojí v Praze. Domnívám se, že nebudeme schopni tak velkolepý komplex postavit. Jsem názoru, že Sazka Arena je příliš honosná.

EURO: Kolik odhadujete, že bude stát moskevská sportovní hala? ŠANCEV: Máme investory, se kterými jsme se domluvili na určité částce, ale nebude to 200 milionů eur. Bylo mi řečeno, že tolik stála Sazka Arena. Určitě ale postavíme důstojný objekt, velmi významný a nejlepší v Rusku. V nové hale bude mít sídlo náš nejlepší hokejový klub Dynamo Moskva.

EURO: V blízkosti Sazka Areny vyrostou postupně ještě další sportovní a komerční objekty. Plánujete i vy podobný projekt? ŠANCEV: Podobně jako v Praze, počítáme, že i v Moskvě vyroste v sousedství sportovního objektu obchodní centrum, hotel, aquapark a byty. Pokud jedna část projektu, například hala, na sebe nevydělá, dá se zisk vygenerovat v obchodním centru nebo v aquaparku.

EURO: Cílem vaší cesty do Prahy nebyla jen návštěva Sazka Areny. O čem jste v Česku jednal? ŠANCEV: Máme rozpracovaný celkový plán spolupráce mezi Moskvou a Prahou na letošní a příští rok. Tento plán zahrnuje spolupráci na urbanistické řešení města, v ekonomické oblasti a ve vědě. Během pobytu v Praze jsem mimo jiné navštívil největší pražskou spalovnu v Malešicích. Naše strana již plán spolupráce připravila, dokument jsme předali pražskému magistrátu. Nyní je řada na něm, aby materiál prostudoval a vyjádřil se k němu.

MM25_AI

EURO: S pražským primátorem jste prý hovořili také o pořádání Dnů Prahy a Moskvy… ŠANCEV: Dohodli jsme se, že příští rok se uskuteční Dny Prahy v Moskvě a o rok později se budou konat Dny Moskvy v Praze. Domluvili jsme se s panem primátorem Bémem, že během Dnů Moskvy uspořádáme fotbalový zápas. Nastoupí proti sobě mužstvo moskevských magistrátních úředníků proti zaměstnancům pražského magistrátu. V době Dnů Prahy v Moskvě se bude konat hokejový šampionát. Budeme se snažit, aby hokejové utkání probíhalo již v nové aréně.

Valerij Pavlinovič Šancev (57) se narodil v Kostromské oblasti, severně od Moskvy na řece Volze. Vystudoval Moskevský institut radiotechniky, elektroniky a automatiky. Působil ve vedoucích postech v podniku Saljut. V roce 1994 se stal prefektem Jižního administrativního okruhu Moskvy. V roce 1996 byl zvolen prvním náměstkem moskevského starosty. Je šéfem komise hospodářské politiky a rozvoje města Moskvy. Šancev je ženatý, má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří hokej a fotbal.

  • Našli jste v článku chybu?