S koncem dubna je čas podívat se, jak se na výsledcích Wall Street podílely oblíbené investice do obchodovaných fondů ETF. Přírůstek finančních prostředků dosáhl 21,1 miliardy dolarů a prozatímní indikace ukazují na celkovou částku pro rok 2015 v objemu 240 miliard dolarů. Kam tyto peníze v dubnu plynuly? Předně do akcií, konkrétně 16,7 miliardy dolarů, tedy 79 procent z celkové částky.
Dluhopisové ETF přilákaly za duben 4,99 miliardy, přičemž 81 procent z toho byly investice do amerických dluhopisů. Duben přinesl dva důležité signály. Jednak si obchodníci vzali zisky na ETF, které jsou vázané na ropu WTI, v objemu asi 707 milionů dolarů, jednak z ETF, které sledují volatilitu ropy, vytáhli asi 98 milionů dolarů.
A už se blížíme k prémiové otázce: Kolik procent z celkového objemu veřejně obchodovaných akcií společnosti Apple je v držení amerických ETF obchodovaných na Wall Street? Odpověď je možná překvapivá.
Po všech kalkulacích byste očekávali, že se u investory velmi obdivované firmy s mimořádným růstem akcií v posledních deseti letech objeví číslo mezi 20 a 50 procenty. Realita je však jiná, správný odhad se nachází pod hranicí pěti procent.
Ačkoli je Apple největší korporací na světě s tržní kapitalizací 720 miliard dolarů, z celkové částky 2175 miliard dolarů zainvestovaných do amerických ETF si „ukousl“ jen 4,3 procenta. Není na tom o nic lépe než top 10 firem z indexu S&P 500 (Apple, Microsoft, ExxonMobil, J&J, GE, Berkshire Hathaway, Wells Fargo, JP Morgan, P&G a Pfizer), které mají v průměru zrovna takovou váhu 4,3 procenta.
Největší podíl drží Buffettova Berkshire (5,1 procenta) a Microsoft (pět procent), nejnižší naopak Wells Fargo (3,4 procenta). Z toho plyne, že kdo si chcete kousnout více, musíte si koupit vlastní „jablko“.
Autor je senior makléřem společnosti Patria
Čtěte také:
Apple vstoupí do Dow Jonesova indexu, nahradí AT&T
Technologické firmy vedou odliv peněz z USA, danit „doma“ je nic nedonutí