Krátce před 9. hodinou ranní středoevropského letního času vykazoval květnový kontrakt na WTI pokles o 18,4 procenta na 14,91 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent s dodáním v červnu ale ve stejnou dobu ztrácela pouze 2,1 procenta na 27,50 dolaru za barel.
Termínový kontrakt na WTI s dodáním v květnu v úterý vyprší. Kontrakt na WTI s dodáním v červnu před 9. hodinou ranní středoevropského letního času vykazoval asi šestiprocentní pokles a prodával se za 23,55 dolaru za barel.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle některých analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.
„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu," uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.
Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. "Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky," podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.
Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane," upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.