USA Ještě před pár lety by to znělo jako příběh z říše za zrcadlem, dnes se ale pomalu stává skutečností. Spojené státy americké by do pěti let mohly být energeticky soběstačnou zemí. Vděčí za to novým technologiím těžby ropy a plynu z břidlic. Díky nim podle nejnovější studie investiční banky Citi čeká celý americký průmysl období renesance. Už delší dobu se vědělo, že energetická pozice Ameriky se bude výrazně zlepšovat. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) například odhadla, že Spojené státy se stanou do roku 2017 největším producentem ropy na světě. Zmíněná investiční banka je ovšem ještě optimističtější. Ztráta tak ohromného trhu, jaký představují Spojené státy, povede podle analytiků k dramatickému propadu cen ropy. A to změní pozici dnešních čistých exportérů, například Ruska nebo zemí Blízkého východu. Zároveň však varují, že ztráta odbytiště bude pro producentské země natolik kritická, že může dojít k velkým nerovnováhám. „OPEC bude mít problém s přežitím příští dekády, natož dalších šedesáti let,“ píše se ve zprávě.
Dosud jsou USA nejvíce energeticky závislé na Kanadě, druhým největším dodavatelem je Saúdská Arábie následovaná Venezuelou a Mexikem. Denně potřebuje celá země dovézt zhruba devět milionů barelů ropy.
Těžba ropy a zemního plynu z břidlic dosud nebyla atraktivní. V současnosti ji ve velkém využívají hlavně Čína, Brazílie, Rusko nebo Estonsko. Díky vysokým cenám komodit a stále efektivnějším technologiím je ale čím dál reálnější tyto zásoby využívat. Na území Spojených států se podle některých odhadů nachází až 75 procent světových zásob ropné břidlice.