Menu Zavřít

Ropný průmysl přibrzďuje

2. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Těžební společnosti ruší...

Celý podtitul: Těžební společnosti ruší nebo odkládají projekty, což může způsobit budoucí prudký růst cen ropy

Ještě nedávno byly ropné písky v Kanadě pokládány za bezpečnou a potenciálně lukrativní alternativu k ropě z Blízkého východu. Petro-Canada se však 17. listopadu stala zatím poslední společností, která ohlásila přerušení prací v provincii Alberta bohaté na ropné písky. Společnost se sídlem v Calgary plánovala, že zahájí do roku 2011 projekt na dobývání ropy z ropných písků v objemu 140 tisíc barelů denně. Nyní však Petro-Canada říká, že současná cena ropy neodpovídá stavebním nákladům spojeným se zahájením provozu, které za poslední rok narostly o 50 procent na současných 24 miliard dolarů. „Začínají nám těžké časy,“ sdělil 25. listopadu novinářům Ron A. Brenneman, výkonný ředitel Petro-Canada. „Je pro nás důležitější mít ospravedlněné výdaje než dodržet předem stanovený termín.“
Ceny ropy narostly během posledních dvou let až na 147 dolarů za barel. Díky tomu jsme mohli zaznamenat příval projektů v oblasti energetiky, které byly dříve pokládány za nesmyslně drahé. Současný pokles ceny na tříleté minimum pod 50 dolarů za barel má přesně opačný dopad. Ropné společnosti od Kanady přes Rusko a Saúdskou Arábii až po Thajsko prudce snižují plánované kapitálové investice do vrtů a rafinerií, tedy do energetické infrastruktury, na níž je svět doposud závislý. Ve zprávě společnosti Morgan Stanley z 19. listopadu je uvedeno sedmnáct konkrétních energetických projektů, jež byly pouze během měsíce října odloženy nebo zcela zrušeny. Navíc desítky společností snižují průběžné paušální kapitálové investice. Většina z Big Oil korporací (šest největších těžebních společností včetně ExxonMobil) sice zatím nemusela ohlašovat žádné škrty, ale očekává se, že to brzy učiní. CreditSuisse odhaduje, že kapitálové investice, které pro rok 2009 plánovaly největší světové ropné společnosti včetně státních, jako je Saudi Aramco či Gazprom, se propadnou o pět až deset procent z celkové původní částky 342 miliard dolarů. Některé odhady jsou ještě horší. „Společnosti sníží (kapitálové investice) o dvacet procent,“ říká Christopher Ruppel, analytik společnosti Greenwich ve státu Connecticutu.

Drahé těžební metody

Alberta je jednou z nejvíce postižených oblastí. Odhaduje se, že písky v této provincii, jež jsou bohaté na ropu, obsahují přibližně 175 miliard barelů, což jsou po Saúdské Arábii druhé největší její zásoby na světě. Získávat ropu z ropného písku je však jeden z nejdražších způsobů těžby na světě. Tyto projekty mohou být ziskové při minimální ceně ropy 85 až 95 dolarů za barel. To jsou ceny, které však byly již během tohoto roku překonány. Nyní byly všechny velké přípravné práce v oblasti těžby písku pozastaveny, což se týká také plánované expanze Royal Dutch Shell a Suncor Energy. Ale i jinde ve světě nastává útlum ropného průmyslu. Bylo odloženo rozšíření těžebních polí zemního plynu v Kazachstánu i výstavba důležité rafinerie Janbu v Saúdské Arábii.
Současné škrty mohou v budoucnu posloužit prudkému zdražování. Koncem roku 2010 v Číně, Indii a na Blízkém východě, které jsou nyní pod tlakem světové recese, začne opět růst poptávka po ropných produktech a rozhýbe se i nabídka. Analytici předpokládají, že cena se může vyšplhat i nad sto dolarů za barel. Dle Cambridgeské asociace energetického výzkumu (CERA) mohou škrty ve výdajích způsobit v roce 2013 snížení plánované výrobní kapacity až o 3,8 milionu barelů denně, což odpovídá čtyřem procentům současných dodávek. Fatih Birol, hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se sídlem v Paříži, říká: „Můžeme se dočkat toho, že ceny budou ještě vyšší než letos v létě.“

Box s. 60: Škrty ve výdajích
Pramen: Morgan Stanley

Petro-Canada
Společnost 17. listopadu oznámila odložení projektu těžby ropných písků v Albertě za 24 miliard dolarů.

TNK-BP
Ruská ropná společnost patrně sníží investiční výdaje v roce 2009 o miliardu dolarů.

Saudi Aramco
Společnost odložila výstavbu rafinerie Janbu, která měla denně zpracovávat 400 tisíc barelů na export.

Hess
Společnost nevybuduje rafinerii za pět miliard dolarů v Santa Lucii v Karibském moři.

Popisek s. 60: Ropné písky v Albertě. Téměř všechny velké ropné projekty v oblasti byly pozastaveny.

MM25_AI

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

  • Našli jste v článku chybu?