Menu Zavřít

Rostou s trhem

7. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Nemovitosti, financování a M&A zaměstnávají rakouské advokáty nejvíce

Růst české ekonomiky a příliv investorů do Česka nepolevuje. A jelikož se žádný větší obchod neobejde bez kvalitního právního poradenství, další rozšiřování potvrzují i advokátní kanceláře s rakouským kořeny. „Náš pražský tým čítá dvacet právníků, ještě loni jich bylo patnáct,“ říká Paul Sestak, řídící partner české kanceláře Wolf Theiss. Rychlý růst hlásí i DLA Piper Weiss-Tessbach, součást globální společnosti DLA Piper Rudnick Gray Cary. „Dnes máme dvacet právníků a do dvou let jich chceme třicet,“ netají se ambicemi Jörg Nürnberger, vedoucí partner pražské kanceláře DLA Piper Weiss-Tessbach. Kromě zmíněných dvou kanceláří působí v Česku další čtyři větší rakouské právnické firmy: Eiselsberg Natlacen Walderdorff Cancola, Czerwenka & Partner, Haslinger/ Nagele & Partner a Zeiner & Zeiner.

Realitní horečka nekončí.

Tradiční oblastí působení rakouských právníků jsou nemovitosti. „Realitní boom stále pokračuje. Dříve tyto transakce představovaly nanejvýš čtvrtinu našich služeb, dnes je to více než 30 procent,“ vysvětluje Sestak. „Naše nemovitostní oddělení běží naplno,“ potvrzuje Nürnberger. Jednou z největších realitních transakcí, kterou Wolf Theiss právně zastřešil, byl nákup jednoho ze dvou balíků nemovitostí ČSOB, které banka opustila v centru metropole, společností Immoeast.

V Česku na nákupech.

V oboru fúzí a akvizic (M&A) se zvlášť významnými zákazníky stávají private equity (PE) fondy. Wolf Theiss například zastupoval společnost Cerberus při nákupu rakouské BAWAG Bank v hodnotě přesahující tři miliardy eur. „Zajišťovali jsme zejména souhlas regulátorů,“ vysvětluje Sestak, který právně koordinoval nákup české a slovenské části banky. Společnost také radila Lukoilu při akvizici benzinových pump společnosti ConocoPhillips pod značkou JET, kdy pražská kancelář zabezpečovala hladký průběh v Česku a na Slovensku. Další transakcí zastřešovanou Wolf Theiss byla akvizice 125 obchodů Droxi společností Schlecker.

Panduři i Tamara.

Na zajímavých transakcích se podílí i DLA Weiss-Tessbach. První z nich byl tendr na nákup obrněných transportérů Pandur, kde společnost působila jako právní poradce českého ministerstva obrany. „Případ byl právně i ekonomicky složitý. O kvalitě naší práce svědčí fakt, že přes námitky neúspěšných uchazečů Evropská komise nezahájila řízení, přestože tendr posuzovala,“ domnívá se Nürnberger, jehož kancelář také zastupovala americký Rannoch při koupi pardubické společnosti Era. „Era má tržně velmi úspěšný program výroby systémů řízení letadel na letišti,“ vysvětluje Nürnberger. Firma je navíc vlastníkem technologií známých radiolokátorů Věra a Tamara.

Financování na vzestupu.

Významnou oblastí činnosti rakouských právníků je i zajišťované financování velkých investičních projektů. „Vidíme zde velký potenciál,“ říká Sestak, jehož kancelář například zastupovala konsorcium bank financujících výstavbu nové centrály ČSOB v Radlicích – jednoho z největších českých projektů kancelářských budov vůbec. DLA Weiss-Tessbach zase radil Royal Bank of Scotland, která poskytla velký úvěr v hodnotě desítek milionů eur americkému developerovi Best Finance na rekonstrukci českých panelových domů.

bitcoin školení listopad 24

Došlo i na umění.

Důležitým momentem v uplynulých dvanácti měsících pražské kanceláře DLA Piper Weiss-Tessbach byl příchod nového partnera Petera Valerta. „Naše služby se rozšířily o poradenství v oblasti technologií a komunikací,“ vysvětluje Nürnberger. Valert s týmem pěti právníků kromě toho pracuje pro americké filmové producenty natáčející na Barrandově, distributory filmů i komunikační společnosti, zajišťuje ochranu autorských práv i ke známým knihám.

Budoucnost? PPP, outsourcing i nemovitosti.

A jaký mají právní firmy s rakouskými kořeny v Česku výhled do budoucna? „Nemovitostní boom bude určitě nějakou dobu pokračovat. Zajímavou příležitostí mohou být v budoucnu PPP projekty,“ říká Sestak. „PPP projekty jsou jistě zajímavé, ale český trh není ještě zcela zralý. Je třeba udělat několik ukázkových projektů a ty vyhodnotit,“ doplňuje Nürnberger, který věří, že zajímavé příležitosti pro právní poradenství nabízí díky vzestupu domácí ekonomiky všechna odvětví. Stále důležitější je ale nabízet právní poradenství z více trhů. „Součástí naší evropské sítě se proto brzy stane polská kancelář. Osmdesát procent dealů ve střední Evropě totiž zahrnuje i Polsko,“ říká Nürnberger. Novou příležitost pro poskytování právních služeb představují také outsourcingová centra, která zde otvírají například banky. „Pracovali jsme pro UniCredit i Českou spořitelnu,“ potvrzuje Sestak.

  • Našli jste v článku chybu?