Jste pro radikální zmenšení Armády ČR, jak to plánuje vláda?
- ano 80,2 %
- ne 10,4 %
- nevím 9,4 %
„Kdyby ji zrušili úplně, nestalo by se vůbec nic špatného,“ reagoval jeden z účastníků ankety Manažerský barometr na otázku ohledně výrazné redukce české armády. Ačkoliv se tento pohled může zdát extrémní, našlo se mnoho ředitelů, kteří s ním souhlasili. Všichni však stejně jako citovaný respondent měli jednu výhradu: „Snad jen pár pohotovostních jednotek by se mohlo držet v rámci civilní obrany pro případ živelných katastrof.“
Více než čtyři pětiny účastníků barometru se shodly na tom, že česká armáda je v současné podobě zbytečným luxusem. Hlavní argumenty na podporu tohoto názoru uváděli manažeři dva: zbytečné zatížení státního rozpočtu a geopolitickou situaci.
„V dnešní době a s naší velikostí nemá armáda význam,“ tvrdí další z odpovídajících. Jiný si zavzpomínal na minulost: „V současných podmínkách je takové řešení správné. Navíc moje zkušenost z armády, byť ještě za bývalého režimu, je taková, že minimálně ze tří čtvrtin to byla přehlídka ztraceného času a naprosto zmařených peněz. Při jakémkoli výcviku se ukázalo, jak je armáda bojově neakceschopná.“
Některé poznámky manažerů poukazovaly na to, že změny by měly pomoci kromě zkvalitnění obranných složek rovněž pohledu veřejnosti na vojsko: „Méně je v tomto případě více. Vyšší akceschopnost, vyšší profesionalita, lepší pověst a reputace armády. Alespoň věřím, že něco z toho by mohlo nastat, pokud se ten současný moloch redukuje a reformuje.“
Mnozí z ředitelů přes souhlas se snížením počtu vojáků vyjádřili pochybnosti, zda se reformu armády podaří dotáhnout do konce. „Nepotřebujeme žádnou velkou armádu, maximálně menší a funkční. Ale zda je to u nás vůbec reálné, to si netroufám posoudit,“ prohlásil jeden z nich. Jeho kolega, který obhajoval podobný názor, čerpá svou nedůvěru ke vládě z nedávné minulosti: „V armádě se postupně kumulovaly absurdity, jako třeba počty vysokých důstojníků, počty občanských zaměstnanců, investiční proces či ekonomické a kariérní podmínky vojáků z povolání, které může eliminovat skutečně jen reforma ve stylu „velký třesk“. Jsem nicméně skeptický, pokud jde o finální efekt připravovaných reforem, zatím šlo vždy pouze o velká slova, která nekorespondovala s realitou.“
Současná koncepce české vlády dostačující nepřipadala zdaleka všem. „Jsem pro zmenšení, i pro radikální, ne pro způsob navrhovaný vládou, ten mi přijde poněkud nešťastný,“ podotkl jeden manažer. Další pouze stroze komentoval: „Tomu říkáte radikální zmenšení? Dost dobrý vtip!“
S vlastním modelem snižování stavu armády přišel jiný účastník ankety: „Uvážíme-li, kolik je stíhaček na jedné americké letadlové lodi, pak je celkem bezpředmětné diskutovat o tom, zda jich má mít české letectvo dvanáct, osmnáct, nebo čtyřiadvacet. Podobně lze přitom uvažovat o jakémkoliv typu vojska. S ohledem na výsledky, které česká armáda dosáhla počínaje bitvou na Bílé hoře, bych ji doporučoval zredukovat na jednu rotu speciálně vycvičenou pro kladení věnců (u hrobu neznámého vojína i jinde), chemický prapor začleněný do některé armády NATO, vojenskou nemocnici trvale umístěnou na Středním východě a jeden tank obrněný transportér pro praktickou ukázku v rámci výuky dějepisu na základní škole.
Některé z dosud používaných letadel Mig-21 není nutné zachovávat. Právě takový Mig-21 (dokonce v barvách českého letectva) je jedním z nejobdivovanějších exponátů v muzeu letectví na Boeing Field u Seattlu. Zapomněli tam k němu ovšem napsat, že stejné stroje dosud usilovně brání vzdušnou suverenitu České republiky, která si bez vlastního nadzvukového letectva nedokáže svou budoucnost představit. Česko(slovenská) armáda byla dětskou hrou na vojáky již před třiceti lety, v dnešní době je úplným anachronismem.“
Ředitelé často upozorňovali na skutečnost, že by se české kroky měly především koordinovat v rámci obranné politiky uvnitř Severoatlantické aliance. „Jako člen NATO a budoucí člen Evropské unie bychom měli postupovat v souladu s ostatními zeměmi těchto uskupení a vést odpovídající zatížení ve všech směrech (tedy i ve vojenském) v souladu s velikostí země, geografickou polohou, tradicí a podobně. V tomto směru nemám dostatečné informace o ostatních členech společenství a o jednáních, která se v tomto smyslu vedou (vedou-li se nějaká),“ reagoval jeden z mála respondentů, kteří ve své reakci uvedli „nevím“.
Ti, kteří byli proti zmenšení armády, své odpovědi nerozvedli.
Odpovídalo 96 manažerů