Groteskní monument nechal postavit místní výrobce herních automatů. V jihomoravském městě už šestým rokem funguje létající pivovar Pivečka, jehož historie je však delší. Jeho zakladatel Tomislav Pivečka si pivo začal doma vařit už v roce 2010. „Když to nestačilo, začali jsme s létajícím pivovarem,“ popisuje, jak o tři léta později začal přemýšlet nad rozšířením výroby.
A nyní je před dalším zlomovým bodem.
Přímo v Rousínově rekonstruuje budovu a brzy by ji chtěl osadit kompletní pivovarskou technologií, aby podnik dolétal a usadil se.
Protože - alespoň podle Pivečky -svrchní kvašení nabízí větší prostor k experimentům, většinu produkce tvoří právě ejly. „Svrchně kvašená piva jsou, co se týče rozmanitosti, stále nejvíce zastoupená v našem sortimentu. Nabídku chceme mít zajímavou pro všechny, proto jsme začali vyrábět i ležáky,“ tvrdí.
Atraktivitu jeho piv přitom poměrně razantně zvyšují obaly. Především tedy labely s akvarelovými ilustracemi Pivečkovy sestry Anny: „Nové etikety vznikly původně pro naše bylinná piva a tak trochu náhodou. Sestřiny perokresby mám rád, takže dostala za úkol nakreslit podklady. “
Z bohaté nabídky létajícího podniku Tomislava Pivečky jsme ochutnali světlý speciál Dry patřící mezi takzvané Extra Brut India Pale Ale. Pivo se 7,3 procenta alkoholu se vaří z ječných a pšeničných sladů, zahraničních chmelů a rýže.
Nespornou výhodou kategorie Brut IPA je, že si ponechává všechny přednosti svrchně kvašených piv až na hořkost, která je téměř úplně potlačena.
V exotické vůni rezonuje ananas, v suché a jemné chuti se zase promítá mírná „džusovitost“ a slabá citrusová kyselost. Dobře chmelené pivo působí velmi lehce, má vynikající pitelnost, a především teď, v nadcházejícím létě, dovede skutečně osvěžit. Snad jen pozor na poměrně výrazný obsah alkoholu. •
Létající pivovar Pivečka Rudé armády 11, Rousínov Sládek: Tomislav Pivečka