Menu Zavřít

Rozdělit a vyčlenit

14. 9. 2007
Autor: Euro.cz

Czech Coal převede atraktivní lom Vršany do nové firmy

Majitel Mostecké uhelné (MUS), společnost Czech Coal, připravil zásadní změny ve struktuře své těžební firmy. „V roce 2008 vznikne ve Skupině Czech Coal samostatná společnost, která bude těžit v lokalitě Vršany. Bude to sesterská firma Mostecké uhelné,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí skupiny Radek Stavěl. Jméno nového podniku neuvedl. Pod Mosteckou uhelnou bude i nadále spadat těžba v lokalitě lomu ČSA a další dceřiné společnosti, DTS Vrbenský, Krušnohorské strojírny Komořany, Rekultivace, Renogum - Nilos, Humeco, MUS-Uniservis, Infotea a Důl Kohinoor.
Czech Coal zatím žádné detaily související se změnou struktury prozradit nechce. „Momentálně mohu poslat pouze stručné odpovědi, protože s detailnější podobou budeme seznamovat nejdříve zaměstnance Czech Coal. Vzhledem k tomu, že probíhá příprava restrukturalizace skupiny, není možno více informací sdělovat,“ vysvětlil Stavěl.

Elegantní řešení.

Na první pohled banální firemní operace. Odborníci z oboru, které týdeník EURO oslovil, však tvrdí, že plány Czech Coal na rozdělení Mostecké uhelné jsou s ohledem na současné dění velice šikovným a prozřetelným tahem. Respektive způsobem, jak se zbavit většiny současných problémů. Na mateřské MUS totiž dle informací týdeníku EURO zůstanou nejen ekologické závazky z minulosti, ale také případný dopad prohrané arbitráže s někdejšími vlastníky Mostecké uhelné a rovněž případná prohra soudního sporu kolem dlouhodobých dodávek uhlí s firmou ČEZ. Czech Coal totiž z Mostecké uhelné vyčlení v současné době lukrativní důl Vršany, který bude mít kvůli platným těžebním limitům jako jediný v Česku dostatek uhlí na dalších 50 let. Lom má dodávat palivo pro novou elektrárnu, kterou by měl postavit společný podnik firem Czech Coal a koncernu E.ON. Hodnota projektu má dosáhnout zhruba dvou miliard eur. Těžaři o společné firmě rokují s E.ON již od července, německý koncern má na jednání exkluzivitu do konce září. „Stále existují některé rozpory, ale věřím, že se nakonec dohodneme,“ sdělil zdroj ze společnosti E.ON. Jak naznačil, možností vzájemné spolupráce je stále několik. Krom založení společného podniku i majetkový vstup německé firmy do nové firmy, která bude zajišťovat těžbu hnědého uhlí v lomu Vršany. Právě poslední zmíněnou variantu označují lidé z oboru za nejpravděpodobnější.

Možná i s ČEZ.

Ve hře však zatím zůstává i energetická firma ČEZ, byť na Mosteckou uhelnou podala žalobu poté, co se s těžařskou firmou neúspěšně dohadovala o podpisu dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí až do roku 2050. Právě z lomu Vršany. ČEZ v žalobě po soudu požaduje, aby MUS k podpisu kontraktu donutil. Vedení energetické společnosti však zároveň dodává: „Obchod je obchod a obnovení jednání se nebráníme. Žalobu je možné bez problémů stáhnout.“ Jinými slovy, když se nedohodne Mostecká uhelná, respektive její majitel Czech Coal, s Němci, jsme připraveni obnovit jednání. I tady je několik možných variant dalšího vývoje. Společný podnik, který postaví novou elektrárnu, případně podpis dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí, který bude vyhovovat oběma zúčastněným. Jinou alternativou je majetkový vstup do nové firmy, jež bude Vršany obhospodařovat. Záleží na ceně, kterou bude Czech Coal za podíl požadovat a také na tom, zda s takovou transakcí bude souhlasit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Složité posuzování.

O tom, že by si ČEZ, která ovládá Severočeské doly, přikoupila „do skupiny“ i Mosteckou uhelnou, se spekulovalo již dříve. Podobné úvahy však v zárodku přibrzdil šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina, když naznačil, že se vznikem tak velkého celku by jeho instituce zřejmě nesouhlasila. A jak by postupoval v případě, kdy by si elektrárenská firma koupila jen část Mostecké uhelné? „O něčem podobném jsem ještě neslyšel. Kdyby k něčemu takovému skutečně došlo, museli bychom transakci samozřejmě posuzovat z několika pohledů. Třeba jak se dotkne odběratelů nyní, jak za deset let. Jak se změní situace na trhu,“ konstatoval Pecina. Jak dodal, transakce by však byla natolik významná a rozsáhlá, že by ji s největší pravděpodobností musela schvalovat Evropská komise.

Limitovaná matka.

Ale zpět k Mostecké uhelné. V té po transformaci zůstane z těžební části „pouze“ důl ČSA, který však v současné době není příliš perspektivní. Alespoň za situace, kdy nedojde k prolomení územních ekologických limitů z roku 1991. Ty dosud udávají, kam až se může surovina těžit, a zřejmě se v nejbližších letech měnit nebudou. Premiér Mirek Topolánek ujistil starosty měst a obcí na Mostecku, které jsou ohroženy dobýváním hnědého uhlí, že jeho kabinet zachová územní limity těžby. Pro majitele lomu ČSA špatná zpráva. Mostecká uhelná tvrdí, že hledá možnosti, jak prodloužit těžbu minimálně do roku 2020, čímž získá čas a prostor na jednání s obcemi dotčenými těžbou za limity. Zároveň však připouští, že když nedojde k zásadnímu obratu v politické oblasti, bude nucena v průběhu příštích let zahájit výraznou restrukturalizaci této lokality. To, krom jiného, znamená i snižování počtu zaměstnanců.

MM25_AI

Ještě uhelná arbitráž

Czech Coal však nemá spory jen s ČEZ. Investiční fond Appian žaluje u arbitráže ve Švýcarsku spoluvlastníky Mostecké uhelné o stovky milionů korun. Fond je přesvědčen, že má nárok na část z peněz, které majitelé získali, když finančníku Pavlu Tykačovi prodali zhruba za deset miliard korun 49 procent akcií uhelné firmy. Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil koupili v roce 2005 od fondu Appian veškerá jeho energetická aktiva v ČR, kromě jiného i MUS. Cena transakce nebyla zveřejněna, mluví se o několika miliardách korun. Vše bylo poté sloučeno do uskupení Czech Coal. Součástí kupní smlouvy bylo ustanovení, že když Koláčkovci prodají ve vymezeném období akcie uhelné firmy za víc, než za kolik je kupovali, uhradí Appianu část rozdílu jako prémii. Akcie Tykačovi prodali krátce po vypršení stanoveného limitu. Mluvčí Czech Coal Radek Stavěl již dříve existenci arbitrážní žaloby potvrdil, označil ji však za bezpředmětnou.

  • Našli jste v článku chybu?