Nestává se často, aby se český umělec prosadil do hollywoodského trháku. Malíři Dominiku Marešovi se to podařilo. „Možná jsem šťastné dítě, ale člověk tomu štěstí jít musí dost naproti,“ říká o své „filmové“ kariéře pětatřicetiletý výtvarník. Do hollywoodského filmu vstoupil nikoli jako herec či komparsista, ale svými obrazy.
Tři Marešova plátna zdobí jednu ze scén filmu Wanted, který letos v létě natáčel jako svou první práci pro Hollywood úspěšný ruský (přesněji kazachstánský) režisér Timur Bekmambetov s americkou hvězdou Angelinou Jolie i v Praze. Snímek vzniká na základě úspěšného komiksu, a tak současný sexsymbol planety prý před Marešovými plátny provádí pěkně divoké kousky.
„Jde o závěrečnou scénu, kdy Jolie vyskakuje z rozjetého vlaku a skáče do kanceláře, kde okolo stolu sedí dvanáct kravaťáků. A právě na stěnách za nimi visí moje obrazy,“ shrnul úlohu svých pláten Mareš. O kvalitě filmu Wanted si nedělá příliš velké iluze, jak říká, raději by byl, kdyby jeho plátna hrála třeba u Bergmana. Ale na Wanted se podívat půjde.
Jak se díla českého malíře dostanou do hollywoodské produkce? Mareš spolupracuje s Barrandovem už osm let. Díky tomu se o něm zřejmě dověděla společnost Stillking Films, která měla na starost celou produkci amerického snímku. A při výběru důležitých rekvizit sáhla po jeho plátnech. Prakticky bez ohlášení se v Marešově pražském ateliéru objevil odborník z Londýna, který měl výběr rekvizit na starosti. Nejprve si dal stranou deset obrazů, pak pět, až zůstaly tři: Rudá zem, Dvojnice a Moje duše. A ty hrají. „Plátna měla být nejdříve zapůjčená na týden, ale pak se to protáhlo. A každý den byl dobře placený. Nemohu říct, kolik jsem dostal, ale v konečném výsledku to bylo, jako bych jeden obraz prodal. Za peníze jsem nakoupil materiál na dva roky dopředu,“ konstatuje Dominik Mareš. A ještě mu zbude na cestování. Rád by se na konci roku zase podíval do jihovýchodní Asie. „Už jsem tam byl třikrát, a když to vyjde i tentokrát, budu moct říct, že jsem v Asii prožil rok.“
Marešovy obrazy jsou v několika českých galeriích. Pokud jde o soukromé sbírky, vlastní je vedle českých i sběratelé například v Itálii, Francii, Kanadě či Spojených státech.