Menu Zavřít

Rozdrobování Bretton Woodsu

8. 9. 2014
Autor: Euro.cz

Evropa se musí vzdát části vlivu v MMF a Světové bance, jinak tyto brettonwoodské instituce postupně ztratí relevanci

Od roku 1944, kdy se političtí lídři čtyřiačtyřiceti spojeneckých států sešli v Bretton Woodsu v americkém státě New Hampshire, aby vytvořili institucionální rámec poválečného hospodářského a měnového uspořádání, se svět značně proměnil.

Co se ale za posledních 70 let nezměnilo, je potřeba silných multilaterálních institucí.

Zdá se však, že národní politická podpora brettonwoodských institucí – Mezinárodního měnového fondu a Světové banky – dosáhla historického minima, což podkopává schopnost globální ekonomiky naplňovat svůj potenciál a přispívá ke geopolitické nejistotě.

Když byla konference v Bretton Woodsu svolána, její účastníci chápali, že MMF a Světová banka jsou nedílnou součástí globální stability. Obě instituce byly koncipovány tak, aby odrazovaly jednotlivé země od zavádění krátkozrakých politik, které by poškozovaly výkonnost jiných ekonomik, vyvolávaly odvetné kroky a v konečném důsledku škodily celé světové ekonomice. Jinými slovy bylo jejich cílem bránit státům v politice typu „ožebrač bližního svého“, kterou během velké hospodářské krize ve 30. letech provozovalo mnoho velkých ekonomik.

Díky podpoře lepší koordinace politik a sdružování finančních zdrojů navíc brettonwoodské instituce zvyšovaly efektivitu mezinárodní spolupráce. A také posilovaly stabilitu tím, že nabízely kolektivní pojištění státům čelícím dočasným těžkostem nebo snažícím se uspokojit vlastní potřeby rozvojového ? nancování.

Je obtížné identifikovat více než malou hrstku zemí, které neměly z existence MMF či Světové banky nějaký prospěch. Přesto se zdá, že země váhají s příspěvkem k reformě a posílení těchto institucí. Stále větší počet systémově důležitých států naopak přijímá opatření, která fond i banku podkopávají, byť převážně neúmyslně. V posledních letech dohání sílící domácí politický tlak západní vlády k zavádění stále izolovanějších politik. A právě před několika týdny podnikly země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) kroky k navýšení fondu měnových rezerv, který má pomoci zmírnit krátkodobé tlaky na likviditu, a k založení vlastní rozvojové banky – je to přímo hozená rukavice MMF a Světové bance.

ZÁPADU NAVZDORY Na rozdíl od stávajících paralelních uspořádání, která měla vždy regionální charakter a jejich cílem bylo doplňovat činnost MMF a Světové banky, nejsou Nová rozvojová banka a Dohoda o rezervách pro nepředvídatelné případy BRICS založené na kulturních, zeměpisných či historických vazbách. Místo toho stojí na společné frustraci ze zastaralých nároků, na nichž USA a Evropa lpějí – nároků, které snižují důvěryhodnost a efektivitu bretton woodských institucí.

Ze všeho nejdůležitější však je, že Evropa a USA dál vzdorují úplné demontáži systému jmenování podle státní příslušnosti, který při výběru do funkcí v nejvyšším vedení MMF a Světové banky upřednostňuje jejich občany, přestože čas od času nabídne příslib změny. Navíc Evropa a USA dusí snahu o byť jen mírnou rekalibraci rovnováhy zastoupení. V důsledku toho se západní Evropa těší značně nepřiměřené míře zastoupení, zatímco rozvíjející se ekonomiky navzdory rostoucí systémové důležitosti prakticky nemají hlas. A během dluhové krize v eurozóně evropští lídři téměř bez váhání přinutili MMF k tomu, aby popřel vlastní pravidla půjčování.

V tomto smyslu dnes největší hrozbu pro legitimitu, vliv a v konečném důsledku i důležitost brettonwoodských institucí představují právě země, které stály u jejich zrodu.

Koneckonců nelze dost dobře očekávat, že rozvíjející se ekonomiky budou podporovat instituce, jež poskytují nefér výhody zemím, které tak často kážou o významu meritokracie, konkurence a průhlednosti. Proto jsou dnes tyto státy odhodlané zmíněné instituce obejít. Další hozená rukavice pro mezinárodní měnový systém spočívá v šíření bilaterálních platebních dohod. Obcházením efektivnějších a vstřícnějších struktur podkopávají tyto dohody multilateralismus.

Důsledky tohoto postupného procesu rozdrobování dalece přesahují promarněné ekonomické a ? nanční příležitosti – patří mezi ně také slabší politická kooperace, nižší vzájemná provázanost a potažmo i rostoucí geopolitická rizika. Stačí se podívat na současnou vřavu na Ukrajině či v Iráku, aby člověk pochopil, co se může stát při absenci důvěryhodných multilaterálních struktur schopných určovat vývoj v krizových situacích.

UDĚLAT SE TO MUSÍ Takové jsou tedy problémy. A co jejich řešení? Jednoduše řečeno MMF a Světová banka naléhavě potřebují reformy, které je posílí.

Přijetím hrstky klíčových opatření – z nichž žádné není technicky složité – se mohou bretton woodské instituce oprostit od ideové koncepce z roku 1944, re? ektovat realitu dneška a rozšířit příležitosti pro zítřek. Mezi tyto reformy patří eliminace najímání zaměstnanců podle státní příslušnosti, úpravy systému zastoupení tak, aby rozvíjející se ekonomiky získaly větší vliv na úkor Evropy, a větší rovnost a spravedlnost při půjčování a rozhodnutích o ekonomickém dohledu.

Hlavní výzvou bude překonání politického odporu – což v době, kdy se politici kvůli domácí polarizaci mají na pozoru před veřejnou podporou ekonomického multilateralismu, nebude nic snadného.

bitcoin_skoleni

Osvícený vlastní zájem musí tyto politické překážky překonat. Čím déle budou vedoucí světoví představitelé odolávat ohromující potřebě reforem, tím horší budou ekonomické a ? nanční vyhlídky světa do budoucna – nemluvě o jeho bezpečnostní situaci.

O autorovi| Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka MOHAMED A. EL?ERIAN hlavní ekonomický poradce skupiny Allianz a len jejího mezinárodního výkonného výboru, p edseda Rady pro globální rozvoj amerického prezidenta Baracka Obamy a autor knihy When Markets Collide (Kdy se trhy st etávají)

  • Našli jste v článku chybu?