Ceny za luxusní byty v centru Prahy rostou nejrychleji
Rok po vstupu do Evropské unie můžeme s jistotou tvrdit, že tento krok přinesl zklamání všem, kteří očekávali skokové zvýšení cen nemovitostí. Tučné zisky si slibovali vlastníci hlavně pražských realit. V minulém roce ale naopak ceny starších bytů klesaly a nových stagnovaly. Rozevřely se tak nůžky mezi nejlevnějšími byty, standardním bydlením a luxusními rezidencemi. Na nejlevnější byt v okrajové části Prahy postačí 25 tisíc za metr čtvereční, na standardní bydlení si musí zájemce připravit kolem 40 tisíc za metr čtvereční. Kdo si chce pořídit luxusní rezidenci v centru hlavního města, musí počítat s cenou přesahující 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Chybná očekávání.
Ceny pražských bytů rostly před vstupem do Evropské unie hlavně vzhledem k očekávání, že nemovitosti začnou kupovat i cizinci. Lidé si proto chtěli pořídit vlastní bydlení ještě před vstupem do Evropské unie, zvýšili tím poptávku, která vytlačila ceny nahoru. Někteří kupovali byty s tím, že je po vstupu do unie výhodně prodají nebo pronajmou. Zklamaní mohou být také majitelé bytů, kteří vyčkávali s prodejem v naději, že na něm po začlenění do unie vydělají. Realitní odborníci se shodují, že ceny bytů v Praze jsou v současné doby přibližně na úrovni před vstupem do unie. Za panelový byt 3+1 zaplatil zájemce před více než rokem kolem 2,5 milionu korun. Nyní cena klesla na 1,3 milionu až dva miliony korun, a to v závislosti na stavu bytu a lokalitě, v níž se nachází. V dalších měsících ale ceny bytů údajně porostou. Jedním z důvodů je obava, že se daň z přidané hodnoty na výstavbu bytů po roce 2008 zvedne z pěti na 19 procent, což by nemovitosti výrazně prodražilo. V hlavním městě staví developerské společnosti v současné době na 9500 bytů, z nichž je 65 procent již prodaných. Letos by mělo být dokončeno kolem 6200 bytů. Nejvíce jich vznikne ve třetím, čtvrtém a desátém pražském obvodu. V letech 2006 a 2007 by v Praze mělo být postaveno přibližně dalších osm tisíc nových bytů. Z údajů Hypoteční banky vyplývá, že průměrná cena za metr čtvereční nového bytu dosahuje v centru Prahy 64 tisíc korun a v okrajových částech 37 tisíc korun, u dalších středočeských měst je to zhruba polovina této částky. U starších bytů v širším centru hlavního města se platí za metr čtvereční 30 tisíc korun, v Poděbradech 23 tisíc, v Říčanech 22 tisíc a od deseti tisíc do 18 500 v ostatních městech kraje. „Průměrné tržní nájemné za standardní byt 2 až 3+1 se v závislosti na lokalitě pohybuje v Praze mezi deseti až dvaceti tisíci korunami a v dalších městech v regionu od čtyř tisíc, například v okrajové části Kolína, do dvanácti tisíc u bytu v centru Kladna či Berouna,“ tvrdí Jindřich Roun, ředitel pražské pobočky Hypoteční banky.
Tři procenta luxusu.
V Praze se nejčastěji prodávají byty do 40 tisíc korun za metr čtvereční. Loni ze 4500 nově postavených bytů, které na pražský trh dodaly developerské společnosti, tvořily byty v této cenové kategorii 60 procent. Zhruba 1700 bytů se nabízelo za cenu mezi 40 tisící až 60 tisíc korunami za metr čtvereční. Přibližně u tří procent bytů byla cena za metr čtvereční vyšší než 60 tisíc korun. Podíl těchto luxusních rezidencí se bude postupně snižovat, protože roste nabídka levnějších a standardních bytů. Jaké nejlevnější nové byty lze v současné době pořídit v Praze? „Nové byty v méně atraktivních lokalitách a na periferiích hlavního města jsou v cenách za metr čtvereční nabízeny od 25 tisíc korun do 30 tisíc korun. Nabídka nových bytů je tak cenově rovnocennou alternativou k nejlevnějším bytům ve starých panelových domech,“ tvrdí Peter Višňovský, project manager RK Lexxus. Dodává, že kvalitní standard u nových bytů je ale nesrovnatelně vyšší. „I to je důvodem vysokého zájmu o nové bytové projekty,“ doplňuje. Zástupci realitních kanceláří tvrdí, že největší zájem zaznamenávají o menší byty velikosti 2+kk. „Proto se těchto bytů začalo stavět více, a to na úkor větších, především 3+kk nebo 4+kk,“ tvrdí Višňovský. Paradoxem je, že právě po těchto bytech se v posledních letech poptávka zvyšuje. „Příslušníkům silných ročníků ze sedmdesátých let se už v mnoha případech podařilo nashromáždit dostatečné finanční prostředky, případně si vzhledem ke svému příjmu mohou dovolit hypoteční úvěr. Tito lidé zpravidla zakládají rodiny a hledají prostornější a kvalitnější bydlení,“ vysvětluje Višňovský. Dodává, že nabídka bytů je dnes podstatně vyšší než před pěti nebo deseti lety a lidé si mohou více vybírat. „Zvýšily se požadavky a nároky na kvalitu, standardy, vybavení a architekturu,“ domnívá se Višňovský. V současné době se v segmentu standardního bydlení staví v Praze například Bytový park Prosek v Praze 9. Developerem tohoto bytového komplexu je společnost Finep, která v lokalitě postaví 312 bytů za průměrnou cenu kolem 40 tisíc korun za metr čtvereční. Ve stejné oblasti staví také firma Central Group. Prosecké centrum nabídne téměř 320 bytů za průměrnou cenu 37 tisíc korun za metr čtvereční. Rovněž společnost Skanska staví v této části Prahy 510 bytů za průměrnou cenu 31 tisíc korun za metr čtvereční.
Ani sto tisíc nestačí.
Zájem je v Praze také o luxusní rezidence. „Jednoznačně nejdražší jsou byty na Malé Straně, kde zájemce zaplatí za metr čtvereční 100 tisíc korun, na Starém Městě stoje metr čtvereční mezi 80 až 90 tisíci, na Vinohradech od 50 tisíc do 70 tisíc korun. V oblasti kolem Janáčkova nábřeží vyjde kupujícího metr čtvereční na 90 tisíc korun, Drahé byty jsou také ve vilových čtvrtích, především v Praze 6,“ konstatuje Jakub Sedmihradský, partner RK Lexxus. Dodává, že není výjimkou, když se v nových nebo rekonstruovaných bytech na zvláště atraktivních místech ceny vyšplhají i nad 170 tisíc korun za metr čtvereční. V segmentu luxusního bydlení přibylo v loňském roce v Praze 130 bytů, a to jak v nových, tak v rekonstruovaných domech. Letos by se měla nabídka rozšířit o další. „Vznikne například obytný dům vedle Hergetovy cihelny, luxusní dům ve Vlašské ulici na Malé Straně či v Bílkově ulici na Starém Městě,“ konstatuje Jakub Sedmihradský. Je názoru, že investice do takovéhoto bydlení je stále velmi výhodná. „Ceny bytů v centru rostou nejrychleji, meziročně zhruba o deset procent. Mimo centrum je to jen o pět procent ročně,“ vysvětluje Sedmihradský. Mezi další projekty pražských luxusních bytů patří také komplex Gallery Myšák v Praze 1 ve Vodičkově ulici. V multifunkčním objektu bude na nadstandardní byty s terasami vyčleněno přibližně 3700 metrů čtverečních. Luxusní rezidence by měly být také v komplexu, který vznikne dostavbou a rekonstrukcí několika domů v dolní části Václavského náměstí, které získal irský developer - společnost Ballymore Properties. V blízkosti Karlova mostu chystá obytný komplex společnost U Hradeb. Na lukrativní adrese zrekonstruuje soubor historických domů na luxusní obytný komplex, ke kterému přistaví dva vilové objekty. Na Malé Straně tak vznikne město ve městě se 48 atypickými byty. Společnost počítá, že komplex přestaví na základě přání klientů na lofty, víceúrovňové, přízemní i patrové byty s výhledem na Petřín, Hradčany, Malou Stranu, ale i do zahrad. Další luxusní byty by měly vzniknout v areálu Obecního dvora v Praze 1 Na Františku. Majitelem starobylých budov z patnáctého století je město, které hledá pro tento komplex kupce. Po rekonstrukci objektů, jejíž cena se odhaduje na 170 milionů korun, bude areál sloužit hlavně k trvalému bydlení, vzniknou však i obchody a provozovny služeb. Původní projekt počítal s tím, že v Obecním dvoře vznikne 23 luxusních bytů, které by se mohly prodávat až za 112 tisíc korun za metr čtvereční.