Menu Zavřít

Rozkaz, pane ministře!

9. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Generálové a úředníci končí s arkádovou komunikací

Ministerstvo obrany se k 1. dubnu sloučilo s armádním generálním štábem a chlubí se tím, jak hromadně propouští. Má odejít bezmála osm set lidí. Není ale ještě proč jásat: většina z vyhozených úředníků a vojáků stejně dělala zbytečnou práci. Experti tvrdí, že celá reorganizace by měla skončit až v okamžiku, kdy bude generální štáb zrušen. Jeho práci totiž už nyní zastanou nově zřízená velitelství jednotlivých druhů vojsk.

Nahoru a dolů.

„Hlavním cílem reorganizace bylo zabezpečit horizontální komunikaci v rámci ministerstva obrany s výrazným delegováním pravomocí, odstranění duplicit vyplývajících ze dvou organizačních struktur a snížení počtů personálu,“ uvádí se v ne příliš srozumitelném oficiálním prohlášení ministerstva obrany z minulého týdne. Co si pod tím představit?
Generální štáb české armády přešel pod ministerstvo obrany – ovšem jen papírově – už před třemi lety, za ministra Jaroslava Tvrdíka. Náčelník štábu se tak dostal v ministerské hierarchii na úroveň náměstka ministra.
Zaměstnanci obou sloučených úřadů ale měli často velmi podobnou, ne-li úplně stejnou náplň práce. Na ministerstvu se zabýval občanský zaměstnanec v obleku stejnou věcí - nákupem výzbroje, legislativními otázkami, rozpočtem - jako na generálním štábu důstojník v uniformě. Seděli navíc v kancelářích vzdálených jen několik stovek metrů od sebe. Oba úřady totiž mají své centrály umístěny blízko, v prostoru mezi Vítězným náměstím v Dejvicích a Pražským hradem.
„Dublovali se, a to výrazně, například personalisté,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra obrany Martin Bělčík, který má současnou reorganizaci na starosti. „V mnoha činnostech se překrývala i bývalá strategická sekce se sekcí perspektivního plánování. Dublovaly se i některé ekonomické složky, mnoho činností v oblasti reprodukce majetku, inspekční složky, protokolární záležitosti mezi úřadem ministra a kanceláří náčelníka generálního štábu.“ V takové struktuře docházelo zcela běžně k naprosto nesmyslným postupům: když chtěl například referent personální sekce ministerstva obrany něco projednat s referentem sekce personalistiky generálního štábu, musel svůj požadavek poslat přes svého šéfa až na náměstka ministra, ten věc předal náčelníkovi generálního štábu, a pak složka zase „padala“ až dolů, k poslednímu referentu personalistiky. Úředníci, samozřejmě schopní sami se domluvit po telefonu, pro tento způsob řízení vymysleli speciální termín „arkádová komunikace“.

Čekají milionové úspory.

Úřad proto začal nejprve propouštět. Loni v červenci mělo ministerstvo i s generálním štábem 2464 zaměstnanců. K 1. dubnu jich bylo už jen 1705. Plán ukládá, že má ještě několik lidí odejít a k letošnímu 1. červenci zůstane na úřadě 1679 „civilů“ a vojáků.
Od počátku dubna se pak rozjelo i slučování zbytečných sekcí a odborů. Z ministerské sekce personalistiky a personální sekce generálního štábu je teď sekce jediná, sloučily se inspekce ministra obrany, armádní inspekce a odbor vyšetřování leteckých nehod. „Předtím tam celkem pracovalo sto dvacet lidí. Teď je to sedmdesát,“ tvrdí náměstek Bělčík. Kancelář ministerstva obrany má nyní 170 zaměstnanců, dříve pracovalo v odděleních a úřadech, které vykonávaly stejnou práci, 230 lidí. Počty v ekonomické sekci z 210 na 175. Má ubýt i náměstků, z šesti tabulkových míst zůstanou jen čtyři. Podle zákona o státní službě ale stejně nakonec od 1. ledna 2005 zbudou jen dva, ti přebývající budou „degradováni“ na šéfy sekcí. Pokud ovšem úřad neopustí úplně.
Ministerstvo obrany počítá s tím, že ušetří desítky až stovky milionů korun (přesná čísla prý budou k dispozici do měsíce) už v prvních letech po reorganizaci, navzdory tomu, že bude muset odcházejícím zaměstnancům a vojákům vyplácet odstupné a výsluhové příspěvky.
Při reorganizaci se prý podařilo i významně hodnostně „omladit“ generální štáb. Na pozice, které dřív za větší peníze vykonával vyšší důstojník, nastoupil levnější důstojník s nižší hodností. Údaje vojáků potvrzují, že se tak hodnosti snížily v průměru o dva stupně. Zatím ale není jasné, kolik z odcházejících generálů a dalších „vyšších šarží“ opustilo generální štáb jen naoko a ve skutečnosti přešlo na tabulky složek ministerstva obrany. To se jim totiž vyplatí: budou brát plat ministerského úředníka a k tomu nemalý výsluhový příspěvek bývalého vojáka z povolání. „To číslo neznám. Ale trend roku 2001, kdy byly přechody vojáků na ministerstvo časté, tady teď rozhodně není… Opravdu jsme snížili počty zaměstnanců, to mi věřte,“ dodává Bělčík.

WT100

Army.cz v ohrožení.

Na první pohled velký úspěch. Doprovází ho ale i řada lapsů. Tak například už v lednu přestalo ministerstvo zveřejňovat na internetu odborný vojenský časopis A report. Proč? Ministerstvo tvrdí, že to nesouvisí s reorganizací, prostě „fyzicky odešla osoba“, která časopis na webové stránky přenášela. Týdeník EURO má ale informace, že reálně hrozilo, že od 1. dubna nebude mít ministerstvo obrany vlastní funkční internetové stránky, protože je – po zrušení jednoho odboru a nezaložení jiného - neměl kdo připravovat a aktualizovat. „Naštěstí se na to přišlo. Jinak by to byla strašná ostuda,“ uvedl zdroj týdeníku EURO z obrany.
Stejný problém zřejmě může nastat v okamžiku, kdy se bude muset pro lidi z generálního štábu papírově převedené pod ministerstvo definovat náplň práce v takzvaném. katalogu funkcí. „To se zatím nestalo,“ uvedl zdroj. „Upřímně, jestli to někde nesedne, uvidíme nejdřív tak za tři měsíce. Chybu ale nikdy nevyloučíte,“ řekl k tomu Kostelkův náměstek pro slučování úřadů Bělčík. Úředníci na ministerstvu obrany už od vzniku samostatné české armády v roce 1993 několika reorganizacemi prošli, a proto jsou vůči nim poměrně odolní. Změnám se dokážou bránit. Reformátoři s tím ale počítali. „Proto někdo jiný změny připravoval a někdo jiný je pak realizoval. Nechtěli jsme, aby si někdo vytvořil tabulky pro sebe a pro své kamarády, aby nastal komplot nějaké skupiny. Proto například inspekci ministra připravoval civil, teď ji ale vede voják,“ uvádí Bělčík. Pokud se takový „komplot“ někde přece jenom odehrál, vyplave to podle Bělčíka do půl roku stejně na povrh. „Během reorganizace jsem si několikrát přečetl knihu Jistě, pane ministře, první i druhý díl. Je tam hodně poučných myšlenek,“ dodal.
Nakonec se ale po všech redukcích a reorganizacích podle zdrojů týdeníku EURO může ukázat, že stát už žádný generální štáb armády ani nepotřebuje. „Generální štáb už teď nevelí, to dělají jednotlivá velitelství sil, má na starosti pouze reprezentaci a normotvornou činnost. A to může zastat pár desítek úředníků na ministerstvu. Nic víc není potřeba,“ řekl jeden ze zdrojů nich.

Český Pentagon zatím nebude.

Původní plán předpokládal, že se ministerští úředníci měli společně s důstojníky z generálního štábu sestěhovat do zcela nové budovy na okraji Prahy. Vojáci sami projekt nazvali „Český Pentagon“. Počítali s tím, že prodají většinu z více než stovky budov, které jsou rozsety po celém hlavním městě, a za získané peníze začnou stavět na zelené louce. K tomu ale zřejmě nedojde. Ne že by o budovy ministerstva obrany nebyl zájem. Spíš naopak. A právě to paradoxně působí úřadu problémy, ze zákona totiž musí prodávaný majetek nejprve nabídnout jiným státním úřadům. Současné odhady uvádějí, že by tak 99 procent budov po Praze ministerstvo obrany neprodalo, ale bezplatně převedlo na jiné složky státu. Vedení ministerstva proto nyní počítá s tím, že úvahy o Pentagonu odloží až na rok 2006, kdy má skončit první fáze reformy, a pak by se mohly najít peníze i na stěhování úředníků.

  • Našli jste v článku chybu?