euroglosa
Rozdíl pohledů na budoucnost Evropy nemohl být snad větší. Zatímco Francie a Německo si minulý týden slibovaly těsnější integraci, Británie vyhlásila do světa, že nechce být součástí měnící se Evropské unie za stejných podmínek.
Minulé úterý se v Berlíně odehrála grandiózní oslava padesátiletého výročí podepsání Elysejské smlouvy, která po dvou světových válkách položila základy budoucího francouzsko-německého spojenectví. Jen o den později se ke svému velkému proslovu o Evropě odhodlal britský premiér David Cameron. Britům oznámil, že se budou moci rozhodnout, jestli chtějí zůstat členy EU, či nikoli.
Zatímco Cameron mluvil už po osmé hodině ráno a krátce po půl deváté měl hotovo, oslavy v Berlíně šlo stěží přehlédnout. Sedm set francouzských politiků, studentů, starostů a umělců se sjelo do německé metropole. Prezident Joachim Gauck uspořádal galakoncert, v Bundestagu byl vytvořen prostor, aby se tam na společném zasedání mohly sejít francouzský a německý parlament. Nad několika chody se sešli šéfové obou států, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande. Oba se snažili přesvědčit okolí, že tvoří těsný francouzsko-německý tandem, který je v očích mnohých nutný pro fungování EU jako takové. Oba dva se přitom právě nezbožňují. Pocházejí z jiných politických rodin, navíc Merkelová před volbami ve Francii podpořila Hollandova protivníka Nicolase Sarkozyho. Zatímco Berlín prosazuje úsporná opatření, Paříž je v takové míře odmítá.
Minulé úterý se ale nazývali křestními jmény, aby přítomným dokázali své přátelství. Slíbili, že překonají rozdílné postoje ohledně budoucnosti společné měny. Hodlají obnovit tradici společných návrhů řešení a na červnovém summitu předloží plán na těsnější ekonomickou integraci eurozóny. Právě tyto plány děsí Brity, kteří dotlačili Camerona k riskantnímu kroku, když den po berlínských ceremoniích slíbil referendum o britském členství v EU.
EU čekají převratné změny. Vnitřní jádro kolem eura se zřejmě bude dál integrovat, což působí odstředivě pro Brity citlivé na svoji suverenitu. EU je ale také často o silných slovech, která se nepromítnou do reality, protože cesta za kompromisem hrany obrousí. Za pár let bude EU nicméně jiná než ta, do které jsme před devíti lety vstupovali. Alespoň soudě podle slov tří nejdůležitějších evropských politiků minulý týden.
O autorovi| Jo hanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel