Snížení deficitu je jen zviditelňování "pravice" v socialistické vládě Rozpočtový schodek, který vláda chystala ve výši medializovaných 157 miliard, bude zřejmě nižší. ČSSD hledá cestu, jak vyhovět koaličním partnerům. Jak se však zdá, Unie svobody je ochotna smířit se s kosmetickými úpravami, které ve skutečnosti snížením schodku nejsou.
Snížení deficitu je jen zviditelňování „pravice“ v socialistické vládě
Rozpočtový schodek, který vláda chystala ve výši medializovaných 157 miliard, bude zřejmě nižší. ČSSD hledá cestu, jak vyhovět koaličním partnerům. Jak se však zdá, Unie svobody je ochotna smířit se s kosmetickými úpravami, které ve skutečnosti snížením schodku nejsou.
Vládní koalice prochází opět zatěžkávací zkouškou. V e snaze zabránit hned po měsíci další vládní krizi, snaží se vláda předložit sněmovně takový rozpočet, který by podpořila i kontroverzní koaliční poslankyně Hana Marvanová. Čistý schodek rozpočtu, bez plánované půjčky od Evropské investiční banky ve výši 7,5 miliardy a bez úhrady ztrát České konsolidační agentury, je na úrovni zhruba 87,6 miliardy korun. Unie svobody navrhuje, aby se dluhy konsolidační agentury uhradily příští rok jen zčásti, čímž by se schodek výrazně snížil. Pokud by stát místo šedesáti miliard uhradil pouze 18,6 miliardy a ještě by se mu podařilo několik miliard ušetřit na běžných výdajích, mohl by se schodek pohybovat kolem 114 miliard korun. Hana Marvanová by si dokonce přála, aby byl schodek pouze dvouciferný. Způsob, jakým toho v tuto chvíli dosáhnout, však nenaznačila. Nyní jde o to, nakolik je odsunutí dluhu konsolidační agentuře skutečným snížením deficitu. Nejedná se pouze o zviditelňování tzv. pravice v socialistické vládě? Pravděpodobně ano. Odsunutím dluhu konsolidační agentuře na příští roky se může narušit makroekonomická stabilita, upozorňuje premiér Špidla. V žádném případě se o skutečné snížení schodku nejedná. Unionisté prosazují to, co vyčítali Klausovým vládám - vyrovnaný rozpočet za cenu přesouvání příjmů a výdajů. Unionisté jako podmínku k tomu, že zvednou pro rozpočet ruku, požadují reformu mandatorních (ze zákona povinných) výdajů státu. Sem spadají především důchody a sociální dávky. Nad nimi bdí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který vůči koaličním partnerům není naladěn nikterak přítelsky: „Oni si nemají co podmiňovat. Mají deset poslanců a tomu odpovídající váhu ve vládě. Nemají žádné právo veta. V e vládním programu se o žádné reformě nemluví. Podmiňovat schválení rozpočtu takovými hloupostmi je nesmyslné. Reforma penzí se navíc v rozpočtu projeví až za mnoho let,“ prohlásil Škromach, značně rozladěný požadavky unionistů. Podle ujištění premiéra nebudou v žádném případě kráceni důchodci a slíbené zvýšení platů státních zaměstnanců se také již snižovat nebude. Nesáhne se ani na základní investiční akce. Znamená to tedy, že ke skutečným úsporám nedojde. Unionisté to vědí. Jejich tlak na snížení rozpočtu je proto jen gestem pro pravicové voliče. Mezi poslanci ČSSD sílí hlasy „nenechat se vydírat a tlačit ke zdi“. V kuloárech se hovoří o tom, že by se ČSSD mohla pokusit hledat spojence pro rozpočet u komunistů. Kdyby se jí to podařilo, mohla by jednat s „pravicovými“ koaličními partnery z pozice síly: Ještě jednou a půjdete do opozice! Tato pohrůžka na koaliční členy vlády evidentně platí.
Ministr financí Bohuslav Sobotka se formálnímu snížení schodku příliš nebrání.
FOTO: ČTK