Sněmovní rozpočtový výbor doporučil ve středu sněmovně, aby schválila vládní návrh úsporných rozpočtových změn, který zejména od příštího roku zvyšuje daň z přidané hodnoty na 15 a 21 procent.
Foto: Profimedia
Návrh na další překvapivé zvyšování daní tak přišel ve stejný den, kdy Český statistický úřad oznámil další propady v maloobchodním prodeji. Lidé totiž na letošní růst DPH z 10 na 14 procent zareagovali tak, že méně nakupují a stát vybírá méně peněz, než měl v plánu. Vláda předpokládala, že dojde k nárůstu výběru daní o 15,5 procent. Ve skutečnosti ale dochází po zvýšení DPH k poklesu vybrané částky v řádu procent. Nejen podle této logiky, ale i podle makroekonomických pouček je další navyšování DPH krokem, který k vyššímu výběru nepovede. Rozpočtový výbor přesto tento fakt ignoruje a premiér Petr Nečas se vyjádřil v tom smyslu, že nelze v polovině roku předjímat, kolik stát do konce roku na daních skutečně vybere.
Vládní stabilizační balíček má pomocí této změny i dalších opatření snížit schodky veřejných rozpočtů. Výbor v předloze doporučil několik změn, týkají se například zachování tzv. zelené nafty. Výbor také odmítl návrh poslance VV Michala Babáka, který chtěl ponechat sazby daně z přidané hodnoty na současných 14 a 20 procentech.
Vládní předloha obsahuje například návrh na zavedení solidárního příspěvku pro zaměstnance a podnikatele s příjmem nad zhruba 100 000 korun měsíčně. Z rozdílu mezi touto částkou a svým příjmem budou odvádět sedm procent. Součástí je i zrušení základní slevy na dani z příjmů pro důchodce. Zrušení se vztahuje na roky 2013 a 2015. Ve stejném období se mají zrušit i stropy na pojistné u zdravotního pojištění.
Opoziční ČSSD rozhodnutí rozpočtového výboru ostře kritizovala. “Prvních šest měsíců letošního roku jasně ukázalo, že zvyšování DPH nevede k vyšším příjmům státního rozpočtu a je neuvěřitelné, že představitelé vládní koalice dále tvrdošíjně argumentují tím, že příští rok postaví rozpočet na vyšším DPH a už si malují jakési fiktivní příjmy,“ řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zopakoval, že ČSSD žádné další zvyšování DPH ve sněmovně nepodpoří.
Vláda v předloze navrhuje také zcela zrušit tzv. „zelenou naftu“, tedy vratku části spotřební daně z nafty určenou zemědělcům. Výbor ale dnes doporučil sněmovně, aby zelená nafta zůstala až do roku 2014 a od roku 2013 se snížila její vratka ze současných 60 na 40 procent.
Návrh obsahuje i sjednocení sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení. Nově se má zavést příspěvek na náklady na bydlení a zrušit se má příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Nad touto změnou před poslanci vyjádřil své výhrady například předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Tomislav Šimeček. Varoval mimo jiné, že tato změna státu peníze neušetří, protože tyto dávky se budou vyplácet bez časového omezení a jen zvýší podporu skupin lidí, kteří se systematicky neživí prací.