Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil přijmout zákon, podle kterého by mohly emitovat dluhopisy fyzické osoby a navíc bez schvalování od České národní banky. K vládnímu návrhu zákona nepodal nikdo pozměňovací návrh.
Foto: Profimedia.cz
Pro doporučení zákona hlasovali skoro všichni poslanci výboru, zdržel se pouze poslanec Jaroslav Vandas (ČSSD). “Norma zavádí odstranění povinnosti schvalovat emisní podmínky Českou národní bankou. Tisk je konzultován s Českou národní bankou a nemá žádný politický charakter,“ uvedl dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zároveň předloha ruší výčet osob oprávněných vydávat dluhopisy.
ČNB podle novely přestane dohlížet na podlimitní emise dluhopisů, u kterých nemusí investor uveřejňovat prospekt. Zjednodušit se má celý dluhopisový program. Zákon má také upřesnit definici dluhopisu tak, aby se vztahovala na všechny cenné papíry, s nimiž je spojené právo na splacení dlužné částky. Ministerstvo financí tím chce zabránit obcházení legislativy.
Povinné schválení emisních podmínek dohledovým orgánem se v řadě zemí, mezi nimiž jsou USA, Německo, Francie, Japonsko nebo Velká Británie, vůbec nevyskytuje. „Navíc v případě, že se jedná o veřejnou nabídku dluhopisů nebo pokud mají být dluhopisy přijaty k obchodování na regulovaném trhu, vzniká současně emitentovi povinnost nechat si schválit prospekt dluhopisů,“ připomněla současnou zdvojenou povinnost důvodová zpráva.
S cílem zabránit obcházení zákona chce rezort také povolit vydání dluhopisů fyzickým osobám. Ministerstvo zvažovalo ponechat stávající stav, kdy mohly dluhopisy emitovat jenom právnické osoby, nebo rozšířit okruh oprávněných emitentů pouze o podnikatele.
Podle navržené úpravy získá povolení vydávat dluhopisy kdokoli, kdo nejpozději k datu emise zpřístupní investorům emisní podmínky. Musí to přitom udělat způsobem, který umožní jejich reprodukci v nezměněné podobě nebo ve formě prospektu.
U dluhopisů v listinné formě ministerstvo financí navrhuje, aby se mohly vydávat pouze jako „cenný papír na řad“. “Listinné dluhopisy vydané jako cenné papíry na doručitele jsou jednak v praxi minimálně využívány a jednak se existencí tohoto institutu oslabuje možnost identifikace skutečného vlastníka emitentem,“ uvádí důvodová zpráva.
Novinkou má být možnost elektronických schůzí vlastníků dluhopisů. “V případě malého počtu vlastníků dluhopisů je nákladné schůzi svolávat a veškeré relevantní otázky je možné vyřešit i bez osobního setkání,“ uvedl rezort.
Novela ministerstva financí upravuje zákony o dluhopisech, o podnikání na kapitálových trzích a o správních poplatcích. Pokud s ní bude souhlasit parlament a prezident, má začít platit “prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení“.