Menu Zavřít

Roztrhat na kusy? Poslanci se chystají na Pelikánův zákon

8. 6. 2016
Autor: čtk

Zákon o státním zastupitelství míří do sněmovny a poslanci si už chystají pozměňovací návrhy.

Pro Babišovo ANO to měl být asi nejdůležitější zákon tohoto volebního období. Jenže s „protikorupčním“ zákonem o státním zastupitelství to vypadá bledě. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ho sice pomocí úkroku stranou protlačil vládou, sněmovnou má ale jen velmi malou šanci projít v nezměněné podobě.

Klíčové je ono sousloví v „nezměněné podobě“. Návrh nejspíš přežije první sněmovní čtení, pak ho ale čeká peklo poslaneckých pozměňovacích návrhů a výsledek nebude mít s Pelikánovými představami pravděpodobně vůbec nic společného. Jako první v takovém případě z návrhu zmizí ze všech stran kritizované speciální protikorupční státní zastupitelství, respektive bude vykastrováno.

Zákon tím ztratí velkou část svého raison d'tre (vůbec se tím nepokoušíme říci, jestli je nezávislý „speciál“ dobrý nebo špatný nápad), opravdu spokojený s ním nebude vůbec nikdo a odmítnou ho i jeho hlavní „příjemci“.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla týdeníku Euro už před rokem, že pokud ministr nevyjedná ve sněmovně návrhu konsenzus a dojde na poslaneckou tvořivost, bude pro ni „důležitější, aby návrh neprošel, než aby prošel“. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman to samé s dodatkem, aby ministr návrh ze sněmovny radši stáhl zopakoval před 14 dny. Není nic jednoduššího než takové nářky ignorovat. Politické vítězství se tím ale pro ANO změní v prohru.

Dlouhá cesta pomalým autobusem

Pelikán nemá stoprocentní podporu ani ve vlastní straně, kde proti němu tradičně stojí jeho předchůdkyně v křesle ministra Helena Válková. Zásadní roli ale hraje silná „justiční trojka“ ČSSD: šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc a jeho dva členové Marie Benešová a Jan Chvojka. „Já osobně budu prosazovat, aby návrh prošel do druhého čtení. Nemyslím si, že bychom ho měli zamítnout hned v prvním čtení. To je věcí opozice,“ říká Tejc.

Stejně to vidí i Chvojka a rovnou dodává, že pokud návrh projde dál, „zaslouží si podrobnou debatu, hlubokou a obsáhlou“. Strana návrh podle jeho názoru „bez nějakých změn nepodpoří, když je třeba řešit především de facto neexistující dohled nad speciálním státním zastupitelstvím“.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně a exministryně spravedlnosti Benešová tvrdí, že některé sporné body jsou prostě „nepřekročitelné“. Také ona zmiňuje „pseudodohled nad speciálním státním zastupitelstvím, který pan ministr na poslední chvíli vnesl do návrhu, aby vůbec prošel vládou“, a dodává, že jde o naprosto nekoncepční a nedostatečnou kontrolu: „Buď bude pořádný dohled, nebo to nemůžeme podpořit.“

Pelikánův návrh podle ní ústavně-právní výbor podrobně probral během, jak sama říká, „dlouhé cesty pomalým autobusem“ do Olomouce (šlo o dva týdny staré výjezdní zasedání výboru spojené s návštěvou olomouckého vrchního státního zastupitelství a Věznice Mírov) a jednohlasně ho odmítl. Padly prý přitom nejrůznější návrhy. Například nápad, aby sněmovna místo nového komplexního zákona přijala jen jednoduchou novelu, která by vládě sebrala možnost kdykoli odvolat nejvyššího státního zástupce. Něco takového mimochodem Benešová navrhovala coby ministryně Rusnokovy vlády.

Změna priorit

Všichni tři také otevřeně přiznávají, že nový zákon a vlastně boj s korupcí obecně už nemá tu nejvyšší prioritu. Tejc míní, že „boj s korupcí se může tímto zákonem spíš ztížit, protože fungující vrchní státní zastupitelství nahradíme něčím, o čem nic nevíme“. Benešová zase tvrdí, že potírání terorismu je dnes důležitější, a Chvojka lapidárně dodává, že korupci se daří úspěšně likvidovat už nyní: „stačí se podívat na zprávy“.

Návrh měla sněmovna projednat už během aktuální schůze. Ovšem podle zpravodaje zákona Marka Bendy (ODS) se tak s největší pravděpodobností nestane, protože na to „vláda vůbec nespěchá“.

Jinak řečeno, koalice o nešťastném zákonu stále jedná a možné je vlastně všechno. Vláda se může pokusit prosadit návrh hrubou silou a může také třeba návrh ze sněmovny ještě stáhnout.

Jenže lámání páteře desítkám vlastních poslanců ani přiznání vlastní chyby není zrovna populární řešení. Takže nakonec asi nezbude než zkusit ruletu s hodně nejistým výsledkem. Protikorupční speciál to má v každém případě nahnuté a s ním i ministr „s tahem na branku“ Pelikán.

bitcoin školení listopad 24


Přečtěte si více o neslavném osudu zákona o státním zastupitelství

Bohumil Pečinka: Zákon určený k zaparkování

  • Našli jste v článku chybu?