Menu Zavřít

Rozvážně kupředu

18. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Šéf třetí největší rakouské banky nevyloučil zájem o českou Dresdner Bank

Třetí největší rakouská bankovní skupina BAWAG pevně zakořenila v České republice. V září letošního roku zcela ovládla Interbanku, patřící k nejmenším bankám místního trhu. Interbanka předtím náležela ke skupině Bayerische Landesbank, která je naopak minoritním vlastníkem samotného BAWAG, kde vlastní 46,4 procenta. Kromě České republiky aktivně působí uvedená skupina v Maďarsku (MKB), na Slovensku (Istrobanka) a ve Slovinsku. Spolu s rakouským akcionářem plánuje Interbanka relativně ambiciózní expanzi. Hodlá mimo jiné v následujících třech letech otevřít patnáct poboček, zatímco dnes má jedinou. Snaha rozšířit pobočkovou síť není žádnou novinkou. Důvěryhodný zdroj uvádí, že v době pádu Union banky se Interbanka a BAWAG velice zajímaly o možnost koupit její síť filiálek.

Směr drobná klientela.

Bilanční suma bankovního domu dnes představuje zhruba dvanáct miliard korun a za prvních devět měsíců roku 2003 vydělal čtyřicet milionů korun. Klíčovou klientelou jsou firmy orientované na zahraniční obchod. Největší okruh zákazníků se teď rekrutuje z okolí firmy Sklostroj Turnov, kde Interbanka zajišťuje odběratelské financování. Angažuje se rovněž ve financování komerčních nemovitostí, podílela se například i na úvěrování výstavby obchodních center Electroworld. Pod křídly BAWAG hodlá Interbanka oslovit i drobnou klientelu. Lze usuzovat, že to bude hlavně prostřednictvím výhodných spořicích produktů. Banka již totiž představila termínovaný vklad, který nabízí až 3,5procentní úrok, což je znatelně více než v jiných ústavech. Otázkou je, zdali BAWAG nevstupuje na český trh s křížkem po funuse. „Myslím, že na expanzi není nikdy příliš pozdě. Přicházíme ještě před vstupem Česka do Evropské unie,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel BAWAG Johann Zwettler. Retailový trh prý není zdaleka tak pevně rozdělen, jak by se mohlo zdát. „Sázíme na vysoce kvalitní internetové bankovnictví a rozvoj pobočkové sítě,“ dodal Zwettler. Expanze by měla být financována z vlastního cash flow.

MM25_AI

Pomalu, ale jistě.

Před akvizicí PSK (rakouská poštovní spořitelna) měl BAWAG cost/income ratio ve výši 58 procent. Tento ukazatel nyní dosahuje hodnoty 68 procent. „Cílem je, aby měla naše skupina včetně Interbanky C/I ratio 62-65 procent v následujících dvou letech. Pro roky 2006 a 2007 bychom již měli plnit cíl 60 až 61 procent,“ popsal záměry Johann Zwettler. Skupina BAWAG dosahuje výnosnosti vlastního kapitálu okolo deseti procent, což je znatelně méně než skupina Erste Bank (údaj k červnu 2003 činil 13,1 procenta). „Pokud jde o našich deset procent, je to způsobeno i tím, že akcionáři nám umožňují vytvářet bez problémů patřičné rezervy. Naše plány počítají s tím, že ROE za tři roky by se mělo zvýšit na dvanáct až třináct procent,“ doplnil Zwettler. Od Interbanky se v současnosti především očekává zvýšení tržního podílu a následně tomu odpovídající příspěvek k zisku skupiny. BAWAG také plánuje pomalé rozšiřování své geografické působnosti. „Naše zastoupení ve Slovinsku hodláme přeměnit na plnohodnotnou pobočku a nedávno jsme založili dceřinou společnost na Maltě,“ vysvětluje Zwettler s tím, že o vstupu na jiné východoevropské trhy banka pro následující dva roky neuvažuje.

Budou nakupovat?

Spekulace o prodeji české větve Dresdner Bank začínají pomalu získávat konkrétní rozměry. Zdroj blízký vlastnickým strukturám týdeníku EURO sdělil, že se skutečně uvažuje o prodeji české Dresdner s bilanční sumou 18,8 miliardy korun. Další pramen informací navíc dosvědčil, že rakouská bankovní skupina BAWAG již údajně začala banku prozkoumávat. Sám generální ředitel skupiny tuto úvahu v rozhovoru pro týdeník EURO přiznal. „Náš akviziční tým ve Vídni intenzivně sleduje místní trhy a v případě, kdy je poměr ceny a výnosnosti adekvátní, můžeme mít zájem. Nikdy předem nic nevylučujeme,“ konstatoval Johann Zwettler. Některé zprávy z trhu hovoří i možném interesu Commerzbank. Každopádně za povšimnutí stojí fakt, že česká Dresdner Bank se začala poměrně úzce obchodně integrovat se svým konečným vlastníkem – obří pojišťovnou Allianz. V posledních měsících se dokonce uvažovalo i o změně názvu na Allianz Bank, což týdeníku EURO potvrdila Kateřina Piro z frankfurtské centrály Dresdner Bank. Banka nyní prodává pojišťovací produkty, a naopak například v Plzni byla letos v lednu otevřena společná pobočka Allianz a Dresdner Bank. Prodej do rukou některého z konkurentů by tak částečně postrádal smysl. Nikoliv však v případě BAWAG, který již podobný model v Rakousku uplatňuje. V rámci skupiny se nabízí pouze životní pojištění a ostatní služby doplňují produkty jiných pojišťoven. Tyto pojišťovny naopak prodávají vybrané bankovní produkty. Dresdner Bank vykázala v prvním pololetí letošního roku zisk po zdanění 41,7 milionu korun při výnosnosti vlastního kapitálu (ROAE) ve výši pouhých 5,47 procenta. „V rámci programu nazvaného New Dresdner se banka nově zaměří na své obchodní aktivity v regionu, zejména s důrazem na firemní a investiční bankovnictví. Z tohoto důvodu nyní posuzuje své strategické budoucí možnosti v regionu střední a východní Evropy. V každém případě bude banka poskytovat služby klientům v tomto regionu buď samostatně, nebo ve spojení se silnými a odpovědnými partnery v dané zemi,“ uvedla k budoucnosti české Dresdner Kateřina Piro.

  • Našli jste v článku chybu?