Příští rok bude do jisté míry přelomový. Podniky a vlády rozvíjejících se trhů v Evropě, na Středním východě a v Africe budou muset splatit dluh přesahující jeden billion dolarů. Jaké by to mohlo mít důsledky, rozebírá ekonom Jan Bureš.
Situace na rozvíjejících se trzích je v současnosti poměrně zajímavá, zejména v souvislosti s Čínou. Ta ve stínu pokračujícího napětí v Severní Koreji a postupného růstu výnosů v USA ztrácí.
Zatím se nejedná o žádnou paniku, ale čínský index Hang Seng za poslední dva týdny ztratil skoro šest procent a své letošní zisky odmazal téměř na polovinu.
Peking ale v tomto směru nezůstane osamocen. Přeinvestované a vnitřně předlužené ekonomiky jako Čína budou mít problémy bezesporu i v příštím roce a nejsou v rámci rozvíjejících se trhů samy.
Peníze budou dražší
Křehčí finanční systémy bude trápit především pokračující globální růst ceny peněz.
Jako zlomový vidíme okamžik, kdy i ECB spojí síly s americkým Fedem, ukončí politiku kvantitativního uvolňování (QE) a začne trhy připravovat na první růst úrokových sazeb – což se stane pravděpodobně na konci příštího roku.
Situace na rozvíjejících se trzích může být o to nebezpečnější, že v příštím roce bude velký objem splatného dluhu mimo eurozónu a USA dosahovat výše přes jeden bilion dolarů, jak uvedl list Financial Times s odkazem na banku MUFG.
Velký objem z tohoto dluhu byl vydán na rozvíjejících se trzích v období od roku 2012 a častokrát nese velice slušný výnos – před pěti lety jej podniky a vlády vydávaly s výnosy řádově o několik procentních bodů výše.
Porostou zase marže vzhůru?
Investoři na nich výborně vydělali, avšak od té doby šly výnosy na globálních trzích i rizikové marže výrazně dolů.
Pro podniky a vlády rozvíjejících se trhů tak vůbec nemusí být jednoduché refinancovat své dluhy za stávajících podmínek – asset manažeři včetně penzijních fondů mohou váhat a to může tlačit rizikové marže vzhůru.
To je o důvod víc, proč rozvíjející se ekonomiky nemusí mít lehký život. A je to i důvod, proč trhů jako Čína je nadále třeba se spíše bát než v nich vidět příležitost…
Článek vyšel na webu Peak.cz