Jeden z nejvlivnějších světových obchodních lídrů Jamie Dimon očekává, že současný rozvoj umělé inteligence (AI) bude mít už brzy velmi významný vliv nejen na globální ekonomiku, ale i na celou naši společnost. Šéf americké banky JPMorgan Chase to uvedl ve svém každoročním dopisu pro akcionáře, který zveřejnil toto pondělí.
„Jsme pevně přesvědčeni, že důsledky rozvoje umělé inteligence budou mimořádné a možná stejně transformační jako některé z hlavních technologických vynálezů v posledních několika stech letech. Vzpomeňte si třeba na tiskařský lis, parní stroj, elektřinu, výpočetní techniku nebo internet,“ napsal podle CNN Dimon.
Odborníci z JPMorgan Chase si sice zatím nejsou jisti, jak přesně bude účinek umělé inteligence na náš život vypadat, v každém případě bude tento vliv velmi zásadní už letos. „Postupem času předpokládáme, že AI získá potenciál ovlivnit prakticky každou práci a také proměnit rozložení pracovní síly. Může to omezit určité pracovní kategorie nebo pozice, zároveň to ale vytvoří jiné,“ doplnil Dimon.
Rozvoj AI zvýšil počet kybernetických hrozeb
Největší banka na světě podle tržní kapitalizace zkoumá potenciál generativní umělé inteligence už dlouhou dobu. Instituce se navíc podle Dimona snaží různé novinky co nejrychleji zavést i ve svých vlastních systémech. Už v současnosti tak společnost využívá AI třeba při tvorbě počítačových programů, u zákaznického servisu nebo k nástrojům zvyšujícím produktivitu zaměstnanců.
Význam umělé inteligence pak dokládá rovněž to, že JPMorgan Chase zaměstnává více než dva tisíce odborníků na AI a strojové učení. Za tím samozřejmě stojí i skutečnost, že dané nástroje jsou stále častěji zneužívány ke kybernetickým útokům. Letos v lednu ostatně firma uvedla, že v posledním roce zaznamenala značný nárůst každodenních pokusů hackerů proniknout do jejích systémů. Se stejným vývojem se přitom potýkají také další významné světové banky.
„Možná si již uvědomujete, že existují aktéři, kteří zneužívají umělou inteligenci. Tito lidé se často pokouší infiltrovat systémy různých společností, aby ukradli peníze či duševní vlastnictví nebo prostě způsobili jakékoliv jiné poškození,“ zmínil v dopise Dimon, podle něhož se jedná o největší rizika, která s sebou současný boom AI přináší.
Šéf JPMorgan Chase se tak každopádně stal další významnou osobností, která má od umělé inteligence velká očekávání. Podobně to vidí třeba Mezinárodní měnový fond, podle jehož názoru by AI mohla v dohledné době ovlivnit téměř 40 procent celosvětové zaměstnanosti. Její důsledky už ostatně pocítily mnohá odvětví, jako je třeba hudební průmysl, finančnictví či lékařství.
Ekonomika se potýká s mnoha riziky
Ve svém dopise akcionářům se Dimon věnoval i dalším důležitým tématům. Například varoval investory, že Spojené státy americké mohou vstoupit do jedné z nejzrádnějších geopolitických epoch od druhé světové války. „Obchodníci věnují příliš mnoho pozornosti měsíčním machinacím Federálního rezervního systému a nedostatečnou pozornost dlouhodobým geopolitickým a politickým rizikům,“ nechal se slyšet.
Klíčové ekonomické ukazatele se sice podle něj zatím zdají být silné a míra inflace se snižuje, zároveň ovšem existuje mnoho potenciálních rizik. „Všechny následující faktory se zdají být inflační: pokračující fiskální výdaje, remilitarizace světa, restrukturalizace globálního obchodu, kapitálové potřeby nové zelené ekonomiky a také možné vyšší náklady na energie kvůli nedostatku potřebných investic do energetické infrastruktury,“ doplnil osmašedesátiletý miliardář.
Dimon navíc už dříve hovořil o svých obavách ohledně vysoké úrovně amerického státního dluhu, stejně jako o dalších opatřeních federální vlády, která mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na ekonomiku. „Dopady různých geopolitických a ekonomických sil jsou velké a poněkud bezprecedentní. Dokud ale neuplyne několik let, jejich vliv nemusíme plně pochopit,“ uzavřel.