PRAHA (hns) - Bouřlivý rozvoj pojišťovnictví čeká nové členy Evropské unie. „Desítka kandidátských zemí reprezentuje čtvrtinu celkové budoucí populace unie, zároveň představuje jen desetinu budoucího HDP, čtyři procenta objemu neživotního a jen jedno procento životního pojištění. To nabízí velký prostor pro růst,“ řekl týdeníku EURO Daniel Schanté, šéf CEA - sdružení národních asociací pojišťoven evropských států.
EURO: V Evropě je pět tisíc pojišťoven, předpokládáte další koncentraci sektoru?
SCHANTÉ: Pojišťovnictví je stále velmi fragmentováno. Přestože deset největších pojišťoven reprezentuje v každé zemi více než dvě třetiny předepsaného pojištění, podíl patnácti největších skupin na celoevropském trhu dosahuje pouze čtyřiceti procent. Snižování míry fragmentace bude tedy určitě pokračovat.
EURO: Pojišťovnictví patří k silně regulovaným oblastem. Co se chystá v dalších letech?
SCHANTÉ: Regulační aktivita nepolevuje. Loni jsme zaznamenali 32 nových legislativních iniciativ vztahujících se k pojišťovnictví. Letos přibylo dalších 37 návrhů Evropské komise. K nejvýznamnějším patří regulace ratingových agentur, úprava DPH, finanční integrace, transparentnost podniků, nekalé obchodní praktiky a podobně.
EURO: Česko zdražuje povinné ručení pro motoristy, unie přitom připravuje další navýšení limitů. Co to znamená pro české řidiče?
SCHANTÉ: Škody z jednotlivých dopravních nehod neustále rostou. Podle návrhu směrnice EU projednávané Evropským parlamentem by základní limity pojistného plnění u povinného ručení měly dosahovat pěti milionů eur (160 milionů korun) u škod na zdraví osob a dvou milionů u škod na majetku. Pro vstupující země by mělo být stanoveno na sjednocení limitů s unií přechodné období.
EURO: V Česku postupně probíhá na základě požadavku EU kategorizace pojišťoven na životní a neživotní. Je to opravdu nutné?
SCHANTÉ: Brzy předložíme Evropské komisi požadavky na solventnost pojišťoven. Ty budou brát v úvahu všechna podstupovaná rizika. Bude-li náš návrh přijat, dělení pojišťoven na životní a neživotní nebude nutné. CEA dokonce požaduje, aby se pojišťovny v nových členských zemích nemusely rozdělovat.