Jak týdeníku Euro řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák, první fáze prodeje bude ukončena podáním nezávazných nabídek během prosince. Do poloviny příštího roku by chtěl ČEZ vybrat vítěze tendru a uzavřít s ním smlouvu. „Zájemci si mohou vybrat z více možností. Mohou podat nabídku na celý balík firem nebo jen na vybraná aktiva,“ dodává Novák.
Na prodej je regionální rozvodná síť Distributie Energie Oltenia a prodejce elektřiny CEZ Vanzare. Jejich hospodaření je dlouhodobě ziskové, i když v posledních sedmi letech jejich ziskovost klesala. Naopak se zlepšilo hospodaření větrných parků Fantanele a Cogealac, které za loňský rok vydělaly více než jednu miliardu korun.
Podle informací týdeníku Euro je motivace k prodeji rumunských aktiv jiná než v případě bulharských firem. Zatímco v Bulharsku byl ČEZ dlouhodobě poškozován přístupem tamní vlády a regulačního úřadu, a proto chce ze země odejít, přístup Rumunů byl většinou korektní a šéfové ČEZ věří, že teď nastal správný čas tamní firmy výhodně zpeněžit.
Později má přijít na řadu i prodej dvojice uhelných elektráren v Polsku.
Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství
Dále čtěte:
Zisk ČEZ stoupl za tři čtvrtletí o polovinu na 13,6 miliard korun, pomohl růst cen elektřiny
Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu
Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat
Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát
ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu