Menu Zavřít

Ruská propaganda proniká do české sněmovny

20. 7. 2016
Autor: ČTK

Rusko má v Česku nezanedbatelného spojence přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Právě v dolní komoře parlamentu je v posledních měsících velmi aktivní dosud nepříliš známý Institut slovanských strategických studií. V malostranských sálech pravidelně pořádá semináře na zahraničněpolitická témata, ať už o současné politice Ruska, nebo o syrské válce. Během debat se prezentují především proruské postoje a kritizuje se Evropská unie a Spojené státy.

Dveře do sněmovny tajemnému institutu otevírají poslanci Okamurovy strany Svoboda a přímá demokracie (SPD). Od letošního roku převzali nad pořádáním seminářů záštitu. Bez podpory poslanců Tomio Okamury, Radima Fialy a Jaroslava Holíka by nebylo možné semináře v prostorách sněmovny pořádat.

Letos už stihl institut uspořádat ve sněmovně dokonce tři semináře: jeden o Rusku a dva o Sýrii. Všechny pomohl zorganizovat poslanec a člen předsednictva Okamurovy SPD Jaroslav Holík.

„Institut jsem předtím neznal. Ale zaujal mě jeho přístup. Je v nás asi třetina slovanské krve, jsme sice trochu víc promíchaní s Kelty a Němci, ale stále mluvíme slovanským jazykem. A v poslední době mi připadá, že bych se za to měl stydět,“ vysvětluje Holík. Dodal, že nechce nic propagovat. Cílem našich seminářů je pozvat odborníky a nechat je mluvit, uvádí zlínský zákonodárce.

Proč jste nad těmito semináři převzal záštitu a umožnil tak jejich pořádání v Poslanecké sněmovně?

Přiznám se, že nevím, kdy to přesně začalo. Zaujal mě ten přístup. Je v nás asi třetina slovanské krve, jsme trochu víc promíchaní s Kelty a Němci, ale stále mluvíme slovanským jazykem. A v poslední době mi připadá, že bych se za to měl stydět.

Chcete tedy na české parlamentní půdě propagovat slovanství?

Nechceme něco propagovat. Cílem našich seminářů je pozvat odborníky a nechat mluvit je. Dejme slovo odborníkům.

Za Institut slovanských strategických studií vystupuje Radmila Zemanová, bývalá poradkyně prezidenta Miloše Zemana a blízká spolupracovnice lobbistů s komunistickou minulostí Miroslava Šloufa a Zdeňka Zbytka. Paní Zemanová vás s prosbou o záštitu nad semináři oslovila?

Ani nevím, jak to tenkrát vzniklo. Nějak to vyplynulo. My nespolupracujeme jen s tímto institutem.

Hosty, kteří vystupují na těch seminářích, vybírala přímo paní Zemanová? Připomínám, že na seminářích pravidelně vystupuje třeba někdejší důstojník komunistické armády a spolupracovník vojenské kontrarozvědky Martin Koller, bývalý poradce komunistických premiérů Oskar Krejčí nebo politolog a bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti Zdeněk Zbořil.

Po pravdě řečeno, v minulosti jsem odborníky, kteří zde vystupují, tolik neznal. Neměl jsem takový záběr. V politice pracuji krátkou dobu. Moje parketa je životní prostředí. Nechal jsem si v každém případě poradit.

Od koho jste si nechal poradit?

Většinu těch lidí domlouvala paní Zemanová.

Nepřijde vám, že výběr těch hostů je zaměřen spíše prorusky?

Nedokážu si představit, co je proruské nebo protiruské.

Dovedete si představit, že byste na seminář pozvali třeba zástupce americké ambasády?

Proč ne? Já vůči tomu nemám žádný problém. Ale pokud někoho pozvete, musí ten dotyčný také chtít přijít.

Myslíte, že by zástupce americké ambasády nepřišel?

Já nevím. Mám dojem, že naše sdělovací prostředky se snaží pořád zkreslovat situaci, pořád vidí někde nepřítele. Já jsem byl dvakrát na ruské ambasádě při oslavách osvobození a vždycky jsem tam potkal amerického velvyslance Schapira i pana prezidenta Zemana. Tak nevím, kdo je přítel nebo nepřítel. Měli bychom dát šanci dialogu.

Ale o nepříteli se mluví i na vašich seminářích o Rusku. Z vystoupení vašich odborníků je znát, že tím nepřítelem jsou Spojené státy a Evropská unie.

Situace dopadla tak, jak dopadla. Já se vás teď zeptám: Pokud bychom dělali seminář o Evropské unii, měli bychom pozvat také zástupce Ruska, Číny nebo třeba Malajsie?

Zeptám se znovu. Na vašich seminářích v Poslanecké sněmovně zazněly poměrně kritické názory na Evropskou unii nebo USA. Neměl by tam být někdo, kdo by zastával i odlišný názor?

Možná máte pravdu, ale zazněl tam názor těch, kteří to přednášeli. Nemůžete jim nařídit, že tohle už říct nesmí.

Není příčina ideového zaměření seminářů především v tom, že paní Zemanová dlouhodobě prezentuje jako publicistka na internetu výrazně proruské názory a obecně adoruje Putinův režim?

Je otázka, co je výrazně proruské a co ne.

Paní Zemanová například na stránkách svého institutu zpochybňuje ruskou vinu za masakr tisíců polských válečných zajatců v Katyni během druhé světové války. Tuto odpovědnost přitom samotné Rusko přiznává.

Já beru, že Katyň byla opravdu tragická událost. Ale těžko tady posuzovat. V době, kdy došlo ke Katyni, řídili Sovětský svaz Gruzíni Stalin a Berija. Takže já bych do toho nerad zatahoval Rusko. A v osmašedesátém roce sem vojska poslal Brežněv, což byl Ukrajinec. A příkaz ke stažení vojsk vydal až Rus Gorbačov. Takže buďme prosím vyvážení.

Čtěte také:

Proč je Sládek správný prezidentský kandidát

bitcoin školení listopad 24

Babiš si loni mimo politiku přivydělal 138 milionů, Kalousek nic

Andrej Babiš


  • Našli jste v článku chybu?