Menu Zavřít

Ruská ropa jako konkurenční výhoda pro Česko. Po schválení embarga pohonné hmoty dále zdraží, ne však tolik jako ve zbytku EU

31. 5. 2022
Autor: Maxpixel
  • Evropská unie se dohodla, že do konce roku zakáže import 90 procent ruské ropy na své území. Výjimku z embarga mají Česko, Slovensko a Maďarsko, jejichž odběr z ropovodu Družba představuje zbývající desetinu

  • Právě tyto země jsou na palivu z Ruska závislé z 85 a více procent

  • S tím, jak se tamní ropa bude dále zlevňovat, by tak do budoucna v inkriminovaných zemích mohly ceny pohonných hmot a dalších ropných produktů zůstat na mnohem nižší úrovni než ve zbytku EU

  • Zda Brusel zakáže i dovoz ropných produktů (pohonných hmot, plastů apod.) ze střední Evropy, zatím jasné není


Evropská unie omezí dovoz ruské ropy, potvrdil v pondělí pozdě večer předseda Evropské rady Charles Michel. „Dohoda o zákazu importu ruské ropy do Evropy. Okamžitě odstřihneme Rusko od 2/3 odběru a od zdroje financování válečné mašinerie,“ napsal politik na svůj twitterový profil bezprostředně po mimořádném evropském summitu, kterého se v Bruselu zúčastnili lídři EU, aby projednali šestý balíček sankcí proti Ruské federaci.

Opatření budou zahrnovat odpojení ruské Sberbank od SWIFTu, zákaz dalších tří Kremlem vlastněných médií a sankcionování konkrétních osob odpovědných za válečné zločiny. Nejdůležitější je však slib členů Evropské komise, že do konce roku zakážou import 90 procent ruské ropy do EU. Týkat se to bude hlavně barelů dovážených na tankerech. Státy, které stejně jako Česko odebírají palivo prostřednictvím ropovodu Družba (jak už dříve uvedla šéfka Evropské komise Ursula van der Leyenová) dostanou výjimku. Mimo Českou republiku se to týká Slovenska a Maďarska, přičemž severní část ropovodu zásobuje ještě Polsko a Německo. Ty však embargo přijaly dobrovolně.

Ropa na pravoboku i levoboku. Rusko má potíže s prodejem černého zlata, v tankerech na moři skladuje rekordní množství barelů
Přečtěte si také:

Ropa na pravoboku i levoboku. Rusko má potíže s prodejem černého zlata, v tankerech na moři skladuje rekordní množství barelů

Tuzemští řidiči si tak mohou částečně oddychnout. Na rozdíl od motoristů v jiných částech evropské sedmadvacítky by jim pohonné hmoty tolik zdražit neměly. „Postupem času se rozevřou nůžky mezi cenou ropy v Česku, na Slovensku a Maďarsku a cenou ropy ve zbytku EU. Už nyní se prodává ruská ropa se slevou, a ta se bude prohlubovat s tím, jak Rusko nebude schopno ventilovat svoji stále prýštící ropu na jiné části planety,“ vysvětlil současný stav věcí redakci Euro.cz hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

Nezávislost za to stojí

Putinovy suroviny už aktuálně odmítá značná část světa. „Do USA již nesmí a do Asie to loďmo z Baltu či Černého moře trvá desetkrát déle, a tak je potřeba desetkrát více tankerů pro danou výtoč v čase. I druhá strana nůžek se pohne, většina EU nyní zvýší poptávku po neruské ropě, a tím přispěje k růstu její ceny,“ nechal se slyšet analytik.

Polákům i Němcům to ale stojí za to. Politici obou zemí rázně prohlásili, že do konce roku se ruské ropy rovněž zcela zbaví. „Ropovod Družba tvoří asi desetinu odběru,“ dodala von der Leyenová, kterou cituje CNN. O zákazu ruského černého zlata v rámci šestého balíčku sankcí diskutují politici zhruba měsíc a v úterý se měli setkat znovu, aby svůj postoj vůči Putinově invazi projednali ještě jednou. Některé země, jako je Maďarsko, pro jejichž fungování je dovoz ropy z Ruska obzvláště klíčový, se totiž proti jeho omezení bouří. Premiér Viktor Orbán už v minulosti označil sankce za ,vržení atomové bomby na ekonomiku země‘.

„Uvalení embarga na ruskou ropu se už nějakou dobu chystalo, takže ceny ropy dnes spíše pokračují v započatém růstovém trendu, než že by na základě těchto zpráv ropa vystřelila vzhůru,“ komentoval hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Severomořský Brent se pohybuje v blízkosti 120 dolarů za barel – nejvýše od počátku března, kdy ropa panicky reagovala na napadení Ukrajiny.“

Evropa se totiž na strategickou surovinu z geograficky největšího státu světa spoléhala léta – byla jeho největším odběratelem, neboť pomocí ní pokrývala dle Eurostatu skoro třetinu (27 procent) svých potřeb. Podle dat Mezinárodní agentury pro energii (IEA) na Starý kontinent každý den přitečou 2,4 milionu barelů ropy, z čehož 35 procent proudí ropovodem. Česko na něm závisí z 97 procent, Maďarsko z šestaosmdesáti a Slovensko úplně.

Ani molekula nesmí proklouznout

Daleko větší problém než samotná ropa představuje pro spotřebitele schválený zákaz importu ropných produktů, typicky paliv, a polotovarů pro další rafinaci. Podle Tylečka jsme svědky citelného zdražování cen ropy na trzích i velkoobchodních cen paliv v Rotterdamu, které jsou benchmarkem pro vývoj cen paliv v tuzemsku. Zdražování dále podporuje letní sezóna, jež je tradičně spojena s vyšší poptávkou ze strany motoristů. Určitou úlevu může přinést jedině snížení spotřební daně na paliva, ale ani to nebude stačit k tomu, aby na cedulích čerpacích stanic zasvítila nižší čísla.

Zvažované ropné embargo může ruskou ekonomiku vážně poškodit. Nestane se tak ale ze dne na den
Přečtěte si také:

Zvažované ropné embargo může ruskou ekonomiku vážně poškodit. Nestane se tak ale ze dne na den

„Jedním z mála faktorů, který současnou situaci řidičů aktuálně nezhoršuje, je kurz koruny. Pokud by se však zhoršila situace na trzích a vzrostla riziková averze, tak pokles kurzu koruny by na cenách benzínu i dieselu mohl přinést dokonalou bouři, která by ceny těchto paliv mohla dostat zpět k úrovni 50 korun za litr,“ předpověděl zástupce společnosti XTB.

Bartoň dodal, že klíčovou otázkou zůstává, zda se na zmíněné produkty, a na pohonné hmoty vyrobené společností Slovnaft především, bude evropská výjimka také vztahovat: „Kdyby totiž bojkot platil pouze na ropu samotnou, zbytek EU by česko-slovensko-maďarskou výjimkou riskoval, že se na Západ bude ruská ropa dostávat ropnými výrobky.“

bitcoin školení listopad 24

Ropa se totiž nachází například v plastech či kosmetice, a tak Evropská komise musí dále jednat o tom, zda se molekuly surovin z Ruska smí na pultech evropských obchodů objevit například skrze české výrobky. Jinými slovy, pokud by tuzemské firmy nesměly vyvážet své produkty na Západ, ale zato mohly dovážet suroviny z Východu, kontrast mezi zdejšími a západními cenami pohonných hmot se ještě zvýrazní. „Nakolik to pak bude napadeno jako ,nefér konkurenční výhoda‘ odporující pravidlům jednotného trhu, bude ještě na dlouhá ex-post jednání, neboť to otevírá základní otázky fungování jednotného evropského trhu,“ uzavřel Bartoň.

  • Našli jste v článku chybu?