Ruské soudy dnes zahájily přestupková řízení proti stovkám osob, které policie v Moskvě zadržela při sobotním protestu proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb. Z moskevské nemocnice se zároveň vrátil do vězení opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který byl o víkendu hospitalizován kvůli prudké alergii. Opoziční média spekulují, že mohl být otráven.
Sobotní demonstrace se zúčastnilo kolem 5000 lidí; policisté zhruba 1400 demonstrantů na několik hodin zadrželi a dnes ráno bylo ve vazbě ještě 150 osob. Neobvykle vysoký počet zatčených, pravděpodobně nejvyšší v Moskvě za posledních deset let, kontrastuje s pokojným průběhem demonstrace svolané ze stejného důvodu před týdnem. Tu ale moskevská radnice povolila.
Podle moskevského rozhlasu byla dnes část zadržených rozvezena k několika obvodním soudům v Moskvě i mimo metropoli. Za účast v nepovolené demonstraci a blokování dopravy jim hrozí pokuty nebo několikadenní tresty vězení. Na každého provinilce mají údajně soudy patnáct minut. Velkou část lidí odvezených policejními autobusy ze sobotní demonstrace ale policisté brzy propustili bez dalšího postihu.
Soud v Moskvě dnes nicméně uvalil vazbu na prvého z demonstrantů, který je trestně stíhán. Osmačtyřicetiletý Jevgenij Kovalenko hodil po policejním těžkooděnci nádobu na odpadky, a tak mu podle médií hrozí odnětí svobody až na pět let za násilí proti veřejnému činiteli.
V reakci na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě proti manipulaci komunálních voleb Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.
— MZV ČR (@mzvcr) July 28, 2019
Podle zahraničních novinářů, kteří policejní zásah sledovali, bylo nemálo osob zraněno, policejní obušky způsobily zlomené končetiny a rozbité hlavy. Proti „neúměrnému použití síly“ protestovalo americké velvyslanectví v Moskvě, znepokojení kvůli „policejní brutalitě“ vyjádřila i kremelská rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Vladimira Putina.
K víkendovým událostem v Moskvě se vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které na twitteru demonstraci označilo za protest proti „manipulaci komunálních voleb“. Ministerstvo uvedlo, že „svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem“.
Nervozitu mezi ruskou opozicí vyvolalo náhlé onemocnění disidenta Alexeje Navalného, který si od minulé středy odpykává v Moskvě třicetidenní vězení za opakované výzvy k nepovoleným demonstracím. Navalnyj byl v neděli dopoledne hospitalizován s prudkým alergickým záchvatem, krizi se ale lékařům údajně rychle podařilo zvládnout. Dnes odpoledne byl podle agentury Interfax převezen zpět do vězení.
V Rusku chtějí vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Pivovary jsou nadšené, poslanci v šoku
Náhlé onemocnění Navalného hodnotí ruské opoziční kruhy podezíravě. Alergií prý nikdy netrpěl. Jeho lékařka Anastasija Vasiljevová podle opoziční televize Dožď nevylučuje, že byl otráven neznámou látkou. Od ošetřujících lékařů si k analýze vyžádala vzorky jeho kůže a vlasů a žádala, aby pacient byl hospitalizován ještě nejméně tři dny.
Navalnyj se v roce 2017 stal terčem útoku, při němž neznámí pachatelé v Moskvě politikovi polili obličej roztokem barviva, které se v Rusku používá jako antiseptikum. Z poleptání se zotavoval několik měsíců a ve Španělsku podstoupil operaci oka.
Dále čtěte:
Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně
Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější
Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku
Demokracie azbukou. Zelenského na Ukrajině čekají tři zásadní úkoly