Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a dalším institucím posoudit úroveň ohrožení po nedělním testu americké střely s plochou dráhou letu a připravit "symetrickou odpověď". Vyplývá to z Putinova vystoupení na dnešním zasedání bezpečnostní rady státu.
„Vývoj našich nejnovějších zbraní, které skutečně nemají ve světě obdobu, byl vyvolán, dá se říct vyprovokován, jednostranným odstoupením Spojených států od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany (…) Byli jsme (k tomu) prostě donuceni. Nepochybně jsme byli povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Teď děláme totéž a bezpochyby to budeme dělat i v budoucnu,“ prohlásil Putin. Dodal, že Rusko zůstává otevřeno rovnoprávnému a konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy, který by obnovil důvěru mezi oběma velmocemi a upevnil mezinárodní bezpečnost.
Spojené státy v neděli 18. srpna provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).
Ta definitivně zanikla počátkem srpna poté, co ji Washington v únoru vypověděl s odůvodněním, že ji Rusko porušuje vývojem střely Novator 9M729 s prodlouženým doletem. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.
Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus
Rusové zdůrazňují, že střela Tomahawk v neděli odstartovala z pozemního odpalovacího zařízení Mk41, které také může sloužit k vypuštění protiraketových střel SM-3, rozmístěných v Polsku a Rumunsku.
Putin už v únoru řekl, že jeho země na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy od smlouvy také odstoupí a zahájí vývoj nových raket. Počátkem srpna uvedl, že pověřil ministerstva obrany a zahraničí a vnější rozvědku, aby „co nejpečlivěji“ sledovaly kroky USA při rozmisťování raket středního a krátkého doletu. „Na rozmisťování amerických raket v těch či oněch regionech světa bude Rusko odpovídat výhradně zrcadlově,“ upozornil.
Americký ministr obrany Mark Esper den po zániku smlouvy INF uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.
Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.
Přečtěte si také:
„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let
Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří
Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump
Rychlá reakce na konec smlouvy INF: Pentagon chce v Asii rozmístit rakety