Menu Zavřít

Rusko oprašuje atomovou artilerii, spekulují média

20. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

Ruská armáda podle mediálních spekulací zvažuje renesanci jaderného dělostřelectva. Granáty s atomovou náplní by do vínku mohl dostat nový typ vyvíjeného ruského tanku T-14 Armata. Jedná se o neověřený hoax, anebo je na tom kapka pravdy?

Jaderná artilerie není ničím novým. Za Studené války s jejím využitím experimentovaly USA i Sovětský svaz. Cílem byl vývoj taktických jaderných zbraní, které by bylo možné podle momentální potřeby využít přímo na bojišti. S pokrokem v technologii balistických raket však bylo nukleární dělostřelectvo časem nahrazeno mobilními odpališti jaderných hlavic.

Nukleární dělostřelecké granáty by ale brzy mohly zaznamenat „comeback“. Alespoň to naznačují zatím nepotvrzené informace, které unikly do tisku. Podle webu Diplomat by je mohla do výzbroje dostat třetí generace ruského tanku T-14 Armata.

Server Russian Insider, který se často staví na stranu ruské politiky, však zprávy posměšně dementuje s tím, že informace pochází z místního kroužku hráčů Dračího doupěte v černomořském Krasnodaru.


Přečtěte si o nástupu dronů:

Dronobití na obzoru: Čína šíří bojové drony s naváděnými střelami


Ruská zbrojní společnost Uralvagonzavod, která je největším výrobcem tanků na světě, údajně plánuje vývoj tankových dělostřeleckých nábojů s nukleární náplní. Ty by podle webu Chinatopix měly mít průměr 152 milimetrů. Kromě T-14 by je prý bylo možné využít i v samohybných dělech. Server Popularmechanics.com nicméně upozorňuje na tom, že i kdyby daná informace serveru Diplomat byla pravdivá, jedná se vzhledem k potenciální ničivosti jaderného dělostřeleckého granátu o špatný nápad a to i vzhledem k možnému stupni ohrožení pro vlastní jednotky.

Testování jaderného dělostřelectva americkou armádou:

T-14 Armata je prvním plnohodnotným bitevním tankem, který Rusko vyvinulo od konce sovětské éry. Stroj je vybaven moderní verzí reaktivní obrany, která mu umožňuje zneškodnit i ty nejpokročilejší protitankové střely i rakety. Sám o sobě má být nejmocnějším tankem, který kdy ruská armáda měla k dispozici. Návrh šasi Armaty je přitom univerzální a měl by představovat základ pro celou řadu dalších bojových vozidel od zmíněných samohybných houfnic až po obrněná pěchotní vozidla.

Loni uskutečnilo ruské ministerstvo obrany první objednávky na tanky T-14. Podle původních předpokladů se počítalo s tím, že by armáda mohla v roce 2025 mít až 2300 těchto tanků. Nicméně podle odhadů i s přihlédnutím k celkové finanční náročnosti to jako příliš reálné číslo nevypadá. Rusko je údajně schopno do roku 2018 vyrábět 120 tanků T14 ročně. V současnosti má ruská armáda v provozu kolem 20 těchto strojů a stále ještě není jasné, jestli tanky Armata již vstoupily do sériové výroby.

FIN25


Přečtěte si, co ještě mohou mít Rusové v budoucnu v záloze:

Kalašnikov plánuje výrobu autonomních tanků

Lehký autonomní obrněný dron Soratnik


  • Našli jste v článku chybu?