Menu Zavřít

Rusko zlikvidovalo své poslední chemické zbraně, oznámil Putin

27. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Rusko dnes zlikvidovalo své poslední chemické zbraně, učinilo to tři roky před stanoveným termínem. Oznámil to prezident Vladimir Putin, který to označil za historickou událost a krok k bezpečnějšímu světu. Současně vyjádřil politování, že Spojené státy své závazky v tomto směru nesplnily a termín likvidace svých chemických zbraní už třikrát posunuly. Zdůvodnily to nedostatkem financí, což Putin označil za podivné.

„Bez všeho přehnaného patosu lze říci, že je to skutečně historická událost, vzhledem k obrovskému množství chemických zbraní ještě ze sovětských arsenálů, kterými by podle odborníků bylo možné několikrát zničit vše živé na Zemi,“ řekl prezident. Připomněl také, že ničení ruských chemických zbraní mělo být završeno v roce 2020, ale stalo se tak už nyní, čímž Rusko plní svůj hlavní mezinárodní závazek podle úmluvy o zákazu „barbarských“ chemických zbraní.

„Je to obrovský krok k vyváženějšímu, bezpečnějšímu charakteru současného světa,“ zdůraznil. Prezident doufá, že ruský příklad bude inspirovat i další státy. „Očekáváme, že Spojené státy, stejně jako další země, splní závazky přijaté v rámci mezinárodních dohod,“ dodal.

Na likvidaci téměř 40 tisíc tun otravných látek v ruských arzenálech bylo během 20 let podle agentury Interfax vynaloženo 316 miliard rublů (dnes 120 miliard korun). Infrastruktura, vybudovaná k tomuto účelu, má být využita k výrobě chemikálií a léčiv, a rovněž k likvidaci nebezpečných odpadů.


Vampýr na Hedvábné stezce. Jak se české zbraně dostaly do Ázerbájdžánu?

 Houfnice Dana


Chemické zbraně byly naposledy použity v Sýrii, přinejmenším podle vyšetřovací zprávy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) z konce června. Z jejich použití Západ podezírá ruského spojence v Damašku, tedy vládní vojska prezidenta Bašára Asada. OPCW neměla pověření viníky najít. Závěry ale poslouží společné vyšetřovací misi OSN a OPCW, která má za cíl určit pachatele.

V syrském městě Chán Šajchún při útoku ze 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Západ je přesvědčen, že útočila letadla syrského režimu. Vláda prezidenta Bašára Asada tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Sýrie. Spojené státy v odvetě 7. dubna zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát, odkud byl podle informací Washingtonu nálet na Chán Šajchún veden.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

V kauze armádních obchodů Zemanova podporovatele Strnada padly obžaloby

Proč Trump odmítá Zemana? Prý i kvůli vývozu českých zbraní

Zbrojař v úzkých. O Strnadovu firmu se zajímá NBÚ

 Jaroslav Strnad


  • Našli jste v článku chybu?