Menu Zavřít

RUSKÝ BAMBERK

27. 8. 2001
Autor: Euro.cz

F i n a n c o v á n í     Č S S D

Podezřelé financování vládní sociální demokracie je od loňského podzimu předmětem zájmu Finančně analytického útvaru MF odhalujícího praní špinavých peněz. Ředitel FAÚ Karel Korynta to potvrdil týdeníku EURO.

Vloni na konci srpna přišel na Finančně analytický útvar ministerstva financí anonymní dopis, který upozorňoval na zřejmě nelegální financování ČSSD. Dopis, jehož kopii má EURO k dispozici, byl mimořádně zajímavý, protože obsahoval i čísla bankovních kont, přes něž měly peníze pro sociální demokraty téct. „Skrze tato konta byla sponzorována ČSSD penězi, které měly často svůj původ v Rusku. Sponzoring probíhal formou fingovaných plateb různým konzultačním firmám a poté finance končily v černém fondu ČSSD, je mimo jiné v dopise uvedeno.

Ředitel Finančně analytického útvaru ministerstva financí Karel Korynta, který prošetřuje podezřelé finanční operace, nasvědčující praní špinavých peněz, nám potvrdil, že tento anonymní dopis jeho úřad obdržel a že se jím začal zabývat. „Anonymní dopisy někdo hází rovnou do koše, ale já zastávám názor, že pokud má konkrétní a ověřitelný obsah, tak se jimi můžeme zabývat. A tento dopis konkrétní obsah měl, takže jsme ho začali prověřovat, řekl ředitel Korynta. Případ získal své číslo jednací a FAÚ na jeho objasnění pracuje již čtvrtý měsíc. „Šetření ukončeno nebylo a pokračujeme v něm dál, řekl Korynta. Barbora Snopková, která má na starosti hospodaření ČSSD, nám sdělila, že o tomto šetření nic neví: „O tom, že je vedeno nějaké šetření, se dozvídám od vás. O žádném černém fondu mi není nic známo. Na naši žádost o zveřejnění konzultačních agentur, se kterými ČSSD v loňském roce a předloňském roce spolupracovala, a jakým firmám platila jakékoliv částky převyšující 100 000 korun, vedoucí ekonomické sekce Snopková odpověděla: „Požadavek na individuální údaje z účetnictví ve vámi požadované struktuře jistě - jako ekonomický odborný časopis - nemyslíte vážně. Šlo by totiž - s ohledem na obchodní partnery - o sdělování informací z obchodního styku, které jsou předmětem obchodního tajemství. Jenže politická strana a zvláště vládní není soukromá firma, a tak by v případě podezření o podivném financování měla být rozhodně transparentnější. Nebo se snad ČSSD obává, že vyplave nějaký Bamberk na východ od Prahy?

Podobně místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková řekla, že o šetření Finančně analytického útvaru ministerstva financí „vůbec nic neví . Petra Buzková neví tedy ani o žádném politickém grémiu ČSSD, kde by se jednalo o tom, že financování strany je předmětem vyšetřování. Rovněž prý neví o žádné konzultační agentuře, se kterou by sociální demokracie spolupracovala: „Ne, slyším o tom poprvé nyní od vás, řekla.

bitcoin školení listopad 24

Případ podezřelého financování sociální demokracie začal šetřit Finančně analytický útvar ještě pod vedením Koryntova předchůdce Stanislava Kosíka. Ten byl ze své funkce odvolán k 30. říjnu loňského roku poté, co odmítl poradkyni ministra financí a pokladní ČSSD v jedné osobě Barboru Snopkovou informovat o trestních oznámeních, která jeho odbor připravuje (viz EURO 3/1998). Kosík by ale podle zákona a stanoviska právního odboru ministerstva financí Snopkovou o výsledcích práce útvaru mohl informovat až tehdy, když by ministrem financí byla ona, a nikoliv Ivo Svoboda. Pouze ministr má totiž právo požadovat po řediteli Finančně analytického útvaru informace o jednotlivých šetřeních. U Snopkové navíc šlo o jednoznačný konflikt zájmů: pokladní ČSSD chtěla být informována o utajovaných vý- sledcích práce útvaru, který prošetřoval právě financování její strany.

Koryntův úřad může po došetření případ buď uzavřít s tím, že podezření se nepotvrdila, nebo vypracovat trestní oznámení pro policii. Vzhledem k utajení, kterému podléhá práce FAÚ, nám ani Korynta, ani exředitel Kosík nesdělili, přes které konzultační firmy měl být černý fond ČSSD plněn a o jak vysoké částky se jednalo.

  • Našli jste v článku chybu?