PRAHA (mtc) - Poslanec ODS a člen vyšetřovací komise privatizace společnosti Unipetrol Martin Říman zmínil minulý týden plán na otočení čerpání v ropovodu Ingolstadt v souvislosti s vlastníky společnosti PKN Orlen, která Unipetrol zprivatizovala. Hned na začátku rozhovoru pro Český rozhlas 1 Radiožurnál Martin Říman uvedl: „O PKN Orlen se říká, že je to státní firma, ale polský stát má v PKN Orlen necelých třicet procent akcií, a o více než dvou třetinách akcií se neví, kdo je vlastní. A jsou zde významné indicie, že jsou vlastněny spíše firmami z východu než ze západu.“ A později dodal: „U PKN Orlen nemáme absolutně žádnou garanci, že to není firma, která je silně napojená na ruský ropný průmysl, a svědčí o tom i snaha PKN Orlen obrátit ingolstadstký ropovod, což by znamenalo úplnou závislost na ruské ropě.“
O plánu na otočení čerpání ropy v ropovodu Ingolstadt psal jako první týdeník EURO v loňském roce (EURO 43, 45/2005). Již v té době tehdejší šéf Unipetrolu Marek Mroczkowski uvedl: „Budeme uvažovat o adaptaci rafinerií v Kralupech na přepracování ruské ropy.“ Tím nepřímo potvrdil plány na otočení ropovodu Ingolstadt, protože dosud kralupská rafinerie může zpracovávat pouze kvalitní nízkosirné ropy, které k nám tečou ze západu. Po otočení čerpání v tomto ropovodu by do České republika tekla pouze vysokosirná ruská ropa.
Náklady na úpravu kralupské rafinerie jsou odhadovány na 7,5 až 12,5 miliardy korun. Pokud by jejich vlastník (Unipetrol, respektive PKN Orlen) neměl zájem na posílení možnosti transportu a prodeje ruské ropy v západní Evropě, nebylo by moc logické, aby se do této investice hrnul.