Menu Zavřít

Ruský úprk z českého luxusu

29. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Oslabení rublu a sankce odstartovaly stahování ruských občanů z tuzemských lázní. Většina se pokouší luxusní nemovitosti prodat, není ovšem komu

Česká lázeňská města se v nedávné minulosti stala pro mnoho ruských občanů oblíbenými rezidencemi. Smetánku z Východu přitahovala jejich poloha u německých hranic a české ceny. Zhruba před osmi až jedenácti lety se rusky mluvící investoři předháněli, kdo nakoupí více nemovitostí v centrech Karlových Varů a Mariánských Lázní. Vyhledávali byty v původní staré zástavbě i v novostavbách a neváhali připlatit statisíce oproti běžným cenám nemovitostí v těchto městech.

Po anexi Krymu Ruskem v roce 2014 a zavedení protiruských sankcí západními zeměmi se však situace dramaticky změnila. Mezinárodní politické klima, oslabení rublu a další faktory způsobily, že Rusové začali tuzemské lázně houfně opouštět. Většina z nich se přitom pokoušela své luxusní byty prodat, samozřejmě s co možná nejmenší ztrátou. Není ovšem komu.

„Odliv ruských investorů, kteří dříve nakupovali luxusnější byty v centru a lázeňské zóně, pozorujeme už několik let, přičemž v roce 2017 značně zesílil vlivem oslabení rublu. V loňském roce tento trend pokračoval s tím, že situace kolem předražených bytů vlastněných těmito majiteli se v podstatě nezměnila.

Většinu neprodejných bytů, které byly v nabídkách realitních kanceláří začátkem roku 2018, v nich najdete i nyní,“ popisuje Marcel Bajgar, vedoucí pobočky společnosti M&M Reality v Karlových Varech.

Podobné zkušenosti mají také další lázeňská města. „Trend masivního opouštění lázeňských měst jsme sledovali po celý loňský rok. Návrat rusky hovořících investorů se zjevně nekoná. Začalo se sice vracet trochu více ruských turistů, ale to jsou pouze lázeňští hosté, nezajímají se o koupi nemovitostí. Většina z nich si již spočítala, že koupě nemovitosti a pravidelné měsíční platby jsou pro ně v porovnání s pobyty v hotelech nevýhodné,“ konstatuje Lucie Bulvasová, realitní makléřka z Mariánských Lázní. Zájem ruských investorů v Česku se tak nyní soustředí již jen na Prahu a Brno.

Typickým příkladem předražených nemovitostí v Karlových Varech jsou zrekonstruované byty ve starší zástavbě lázeňské zóny a přilehlém okolí s rozlohou přes 90 metrů čtverečních, které jejich majitelé nabízejí k prodeji za sedm až 16 milionů korun. To, že se zájemci o luxusní sídla hledají jen velmi těžko, je dáno charakterem města. Mzdy jsou zde jedny z nejnižších v republice, lidé pracují převážně ve službách a lázeňství, citelně chybí zastoupení průmyslu, vyšší nezaměstnanost způsobuje odchod mladých lidí za pracovními příležitostmi do větších měst.

Ani v Mariánských Lázních se nabídka rusky mluvících majitelů nepotkává s poptávkou. „Tato klientela nakupovala v minulosti především tří- a vícepokojové byty s rozlohou nad 100 metrů čtverečních. Dnes se je snaží prodávat za ceny začínající v těch nejlepších případech na čtyřech milionech korun, ale šplhající až k neuvěřitelným 20 milionům, či dokonce 30 milionům korun,“ říká Bulvasová.

Sice podle ní existují cílové skupiny, které by byty v lázeňských centrech od těchto majitelů nakupovaly, jedná se ale především o zájemce z Prahy a středních Čech, jejichž představy většinou naplňuje byt o velikosti 60 metrů čtverečních za cenu do 2,5 milionu. Výsledkem jsou stovky neprodejných bytů v obou městech.

bitcoin školení listopad 24

O autorovi| Dalibor Dostál, Profit

  • Našli jste v článku chybu?