Menu Zavřít

Rusové ho na orbitu nenechají. Americký rekordman se po 355 dnech v kosmu vrátí domů

17. 3. 2022
Autor: NASA/Bill Stafford and Robert Markowitz via Flickr, CC BY-NC 2.0
  • Kosmonaut Mark Vande Hei stráví ve vesmíru nejdelší nepřerušenou dobu ze všech Američanů. Z paluby ISS ho přiveze 30. března ruská raketa Sojuz po 355 dnech na oběžné dráze

  • Ještě před týdnem však Dmitrij Rogozin na Twitteru vyhrožoval, že ruská posádka nechá Vande Heie v kosmu. Dokonce zveřejnil falešné video, které to má dokazovat

  • Zbytek Roskosmosu ale s NASA dál bez problému spolupracuje a zástupci agentury potvrdili, že Vande Hei na oběžné dráze neuvízne


Tři sta čtyřicet jedna dní ve vesmíru v kuse, a počítání stále běží. To je nový rekord, který si připsal astronaut NASA Mark Vande Hei. Jedná se o vůbec nejdelší vesmírný let, na jaký se kdy vydal občan USA – Vande Hei totiž v úterý překonal šest let staré prvenství bývalého astronauta Scotta Kellyho, který strávil na ISS o pouhý jeden den méně.

„Naši kosmonauti jsou úžasní průzkumníci, kteří neustále rozšiřují naše znalosti o tom, jak lidé mohou delší dobu žít a pracovat ve vesmíru,“ komentuje to administrátor NASA Bill Nelson pro SciTechDaily. „Markova rekordní mise a jeho příspěvek vědě dláždí cestu dalším lidem. Děkuji za vaši službu, Marku, a gratuluji!“ dodal. Vande Hei se na oběžné dráze zabýval především pěstováním rostlin, výživou a nakládáním s biologickými vzorky.

Za normálních okolností by se jeho návrat oslavoval jako velký průlom v překonání možností lidského těla a mysli. Jenže teď nový americký rekord představuje podle Business Insideru spíše píchnutí do vosího hnízda. Vztahy mezi Ruskem a USA (a potažmo mezi Ruskem a zbytkem světa) jsou napjaté nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Ruská vesmírná agentura Roskosmos napřed pohrozila odtržením svého modulu od Mezinárodní vesmírné stanice, a když se ukázalo, že to jen tak provést nepůjde, tak alespoň v reakci na sankce prezidenta Bidena zastavila prodej raketových motorů do USA.

Evropské vozítko se na Mars nepodívá ani letos. Vesmírná mise doplatila na agresi Ruska
Přečtěte si také:

Evropské vozítko se na Mars nepodívá ani letos. Vesmírná mise doplatila na agresi Ruska

Zároveň se právě bývalý držitel rekordu, Scott Kelly, na sociální síti Twitter dostal do konfliktu se šéfem Roskomosu Dmitrijem Rogozinem, který na svoji zeď psal výkřiky do tmy o tom, jak se ISS bez ruské pomoci zřítí k zemi. Na to kromě Kellyho jedovatě odpovídali i zakladatel SpaceX Elon Musk a astronom Jonathan McDowell.

Plané výhružky

Představitelé NASA si však z Rogozinových hrozeb nic nedělají a ujišťují veřejnost, že ruská invaze na Ukrajinu operace na ISS nijak neovlivnila a že posádka včetně Vande Heie se bezpečně vrátí na Zemi 30. března na palubě ruské rakety Sojuz. Tou dobou už bude mít astronaut za sebou 355 dní ve stavu ,beztíže‘. Přistát by trojice cestujících ze Sojuzu měla na území Kazachstánu, kde budou čekat zaměstnanci americké agentury.

„Za poslední tři týdny se nahoře nezměnilo vůbec nic,“ sdělil na pondělní tiskové konferenci Joel Montalbano, manažer programu ISS v NASA. „Mohu vás ujistit, že s našimi ruskými kolegy komunikujeme a že Mark se vrací domů na tom Sojuzu. O tom není vůbec žádných pochyb,“ uvedl.

Původně Vande Hei v kosmu tak dlouho zůstávat neměl. Když 9. dubna 2021, opět v lodi Sojuz, startoval, myslel si, že ho čeká standardní půlroční pobyt vyplněný vědeckými experimenty, údržbou lodi a vesmírnými procházkami. Nicméně se svým spolucestujícím, ruským astronautem Pjotrem Dubrovem, vymysleli, že by si mohli vzít dvojitou štaci a prodloužit si cestu na rok. Už se zdálo, že se jim to podaří, ale pak agentura Roskomos oznámila, že na ISS se bude po dobu jednoho týdne natáčet ruský film, a požádala jmenovitě Vande Heie a Dubrova, aby přenechali svá místa režisérovi a herečce.

Dubrov tedy stejně jako jeho americký kolega stráví v kosmu celkem 355 dní, v případě Rusa se nicméně o rekord nejedná. Prvenství v tomto ohledu drží Valerij Poljakov, který v devadesátých letech vydržel na stanici Mir o celých 83 dní déle. Ostatně asi sám Vande Hei nechce proto svůj výkon nijak vyzdvihovat.

„Není to jen můj rekord, ale zásluha celého týmu,“ řekl v srpnu Insideru. „Pro lidstvo to představuje jen další krok vpřed a nečekám, že by můj rekord vydržel dlouho, protože jako rasa se pořád posouváme a děláme lepší věci,“ dodal tehdy.

Náš syn se jen tak nevyděsí

Asi týden po tom, co Rogozin na Twitter napsal, že ruské rakety přestanou zažehávat motory ISS a stanice se zřítí, nahrála státní média na sociální síť Telegram falešné video, které má působit jako nahrávka z ISS, ale autora se dohledat nepodařilo. Na záběrech to vypadá, že ruští kosmonauti se loučí s Vande Heiem a pak svůj modul odpojují od stanice.

Astronauti budou spát v obřím vysavači. Pomůže jim uvolnit přetlak v lebce a vyřeší problémy se zrakem ve stavu beztíže
Přečtěte si také:

Astronauti budou spát v obřím vysavači. Pomůže jim uvolnit přetlak v lebce a vyřeší problémy se zrakem ve stavu beztíže

Video zhlédl celý svět, včetně Markovy sedmasedmdesátileté matky Mary, kterou přirozeně velmi vystrašilo. Stěžovala si serveru Daily Mail, že Rogozin se dopustil odporné výhružky. „Když jsem to viděla poprvé, hrozně jsem se rozbrečela. Jsem z toho nervózní a pořád se modlím,“ řekla. „Je škoda, že se to tak zpolitizovalo. Šokuje mě to,“ dodala. Stejně se bojí i Vande Heiova manželka Julia.

Nicméně Markův otec Tom zůstává optimistou. „Takhle vyhrožuje jen jeden člověk. I když je to šéf Roskosmosu, tak se zdá, že zbytek lidí v rámci agentury bez problémů spolupracuje,“ sdělil Mailu a dodal: „Náš syn se jen tak něčeho nelekne.“

„Zaměstnanci Roskosmosu byli vycvičeni, aby vykonávali svoji práci, a přesně to dělají,“ potvrdil Montalbano pro Yahoo Finance. Rogozin navíc posléze změnil taktiku a začal žádat rozličné vesmírné agentury po celém světě, aby mu pomohly zrušit protiruské sankce, přičemž zase svatě slíbil, že ruská posádka vezme Vande Heie s sebou domů.

bitcoin_skoleni

Nutno podotknout, že Sojuzy nejsou jediné rakety na světě, které zvládají dopravit posádku na ISS a zpět. NASA od roku 2020 používá k přepravě osob mezi stanicí a planetou i lodě Crew Dragon od společnosti SpaceX. Šance, že by tak někdo někdy zůstal sám a bez pomoci uvězněný na orbitě, jsou tedy naprosto minimální.

  • Našli jste v článku chybu?