Prezidentské volby v Rusku podle volebních komisařů probíhají hladce, dvě hodiny před uzavřením volebních místností účast dosáhla hranice 60 procent. Aktivita hlasujících je všeobecně vyšší než v posledních prezidentských volbách v roce 2012, shodují se státní média. Opozice ale varuje před četnými případy volebních nesrovnalostí a podvodů.
„V této volební kampani jsme prokázali maximum úcty k voliči a přesvědčili jsme ho, že na jeho hlasu záleží,“ řekl novinářům místopředseda ústřední volební komise Nikolaj Bulajev. „Práce se vedla nejen na federální úrovni, mnohé udělaly i regiony,“ řekl a dodal, že u některých volebních místností čekali voliči ve frontách.
Zaznamenané problémy ve volebních okrscích platnost voleb nijak neohrožují, přestože volební komise už obdržela 1200 stížností na porušení hlasovacích procedur, prohlásil Bulajev. K nejvážnějšímu problému prý došlo ve městě Ljubercy u Moskvy, kde v jednom z okrsků voliči vhazovali do uren více hlasovacích lístků. Polovina stížností je podle volební komise neoprávněná.
Opozice ale tvrdí, že volební pravidla se porušují v masovém měřítku. Vhazování celých svazků volebních lístků opoziční pozorovatelé údajně zaznamenali v Čeljabinsku, Přímořském a Krasnojarském kraji, v Jakutsku nebo na jihu Sachalinu. V Kaliningradu a dalších městech videokamery sledující hlasování mířily mimo urny.
Dopad kauzy Skripal: Británie vyhostí 23 ruských diplomatů
Na falšování voleb a překážky kladené pozorovatelům upozornil i předák ruské opozice Alexej Navalnyj, kterému úřady nedovolily kandidovat v dnešních volbách s odvoláním na pravomocné odsouzení k podmíněnému trestu za údajnou krádež. Disident také pokáral sedm vyzyvatelů hlavního favorita voleb, stávajícího prezidenta Vladimira Putina, že o volebních podvodech dosud mlčí, a to i na twitteru, na svých webech a v sociálních sítích.
Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová mezitím jako „žertovnou“ odmítla první stížnost z Krasnodarského kraje na jihu Ruska, požadující zrušit výsledky prezidentských voleb. Pamfilovová ujišťuje, že zajistí, aby volby byly svobodné a poctivé, přestože Navalnyj obvinil komisi, že chystá „grandiózní podfuk“ s miliony hlasů, aby zajistila Putinovi zvolení prezidentem při náležitě vysoké účasti. Kreml prý počítá s účastí 70 procent.
Zájem o volbu hlavy státu podle zpravodajů agentury TASS projevují i Rusové žijící nebo odpočívající v zahraničí. Vyšší než v roce 2012 je zájem o prezidentské volby v ruském volebním středisku v Praze i v Karlových Varech a v Brně.
Problémy jsou naopak na Ukrajině, kde vstupy do ruských konzulátů, kde jsou umístěny volební urny, blokují ukrajinské bezpečnostní složky i místní nacionalistické skupiny. Podle Kyjeva se jedná o odvetu za to, že ruského prezidenta mohou volit i obyvatelé Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo.
Přečtěte si také: