Zatímco prvně jmenovaná firma uvádí nárůst prodejů o 2,7 procenta na celkových 266,7 milionu kusů, Gartner přírůstek vyčíslil na 0,6 procenta a 261,2 milionu zařízení. Na rozdíl od IDC však nezapočítává takzvané chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome od Googlu, a iPady firmy Apple.
Závratná čísla to sice nejsou ani v jednom případě, přesto se firmy shodují, že je to významný milník. „Loňský rok byl ve světě počítačů doslova bouřlivý a vyústil v růst trhu, který nakonec ukončil sedm let poklesu,“ prohlásil analytik IDC Ryan Reith.
On i analytička Gartneru Mikako Kitagawaová označili za hnací motor poptávku po počítačích s operačním systémem Windows 10, a to právě vlivem ukončení podpory „sedmičkové“ verze operačního systému od světového gigantu z Redmondu.
První pozici si dlouhodobě drží čínské Lenovo (v roce 2005 koupilo IBM), které jen loni prodalo bezmála 65 milionů kusů PC a jeho podíl na trhu je téměř čtvrtinový (ve čtvrtém kvartálu 2019 přesně 24,8 procenta). Následuje americký Hewlett-Packard se zhruba 63 miliony kusy a tržním podílem 22,8 procenta a americký Dell s 46,5 milionu prodaných zařízení a podílem 17,2 procenta. Tři největší dodavatelé tedy mají kombinovaný tržní podíl téměř 65 procent, což je podle Gartneru rekord.
Do první pětky se řadí ještě Apple a Asus s tržními podíly 7,5, respektive 5,8 procenta. Meziroční růst ovšem zaznamenala jen zmíněná velká trojka, ostatní výrobci si naopak pohoršili.
Zvyšovat prodeje se navíc dařilo i přes nedostatek čipů Intel, který podle Kitagawaové trvá nejméně od poloviny minulého roku. „Bez něj by rostly ještě rychleji,“ dodala. Podle Reitha trhu v tomto duchu významně pomohly dodávky konkurenčních čipů od AMD.
Trhu pomáhají hlavně firmy
Ukončení podpory Windows 7 je strašákem především pro firmy. „Podniky dopomohly k růstu počtu dodaných PC v pěti ze sedmi posledních kvartálů,“ uvedla Kitagawaová. Trend má pokračovat i v letošním roce. „Řada podniků v rozvíjejících se regionech, jako jsou Čína, Eurasie a Asijsko-pacifická oblast, zatím upgrady neprovedla.“
Končící Windows 7 stále používá kolem 30 procent zařízení po celém světě, vyšší verzi operačního systému Windows 8. X jen mizivé procento. Lze tak očekávat, že po nahrazení strojů s Windows 7 čeká trh s PC opět pokles, jelikož žádná další větší motivace firmy nečeká.
Poptávka spotřebitelů navíc zůstává i nadále velmi slabá. Změnit by to mohl až nástup moderních zařízení s ohebnými displeji či podporou sítí páté generace. „Jedním z klíčových faktorů, který PC trhu jako celku umožní udržet růst, je produktová inovace. Ta se objevuje v podobě letos představených hybridních a skládacích notebooků společně se snahou učinit konektivitu na PC tak všudypřítomnou jako na chytrém telefonu,“ dodala Kitagawaová.
Český upgrade
V Česku používá končící Windows 7 asi 12,5 procenta počítačů. Vyplývá to z údajů analytické firmy Gemius, podle které operačním systémům v Česku vévodí Windows 10 s podílem zhruba 31,5 procenta. Druhou pozici před třetími „sedmičkami“ má Os Android 9. X (Pie) se zhruba 17 procenty. Ukončení podpory třetího nejužívanějšího systému tak pociťují i obchodníci. Významně rostly zejména prodeje elektronických licencí na nejnovější Windows 10. „ Výrazný nárůst prodejů jsme zaznamenali už koncem roku 2019. A tento trend pokračuje i v lednu 2020,“ řekl týdeníku Euro divizní ředitel Alza.cz Pavel Roubínek. Stejný vývoj potvrdila i Pavla Hobíková, mluvčí společnosti Internet Mall, pod níž spadají internetové obchody Mall.cz a CZC.cz. „ Ve srovnání s jinými měsíci mluvíme o nárůstech v řádu desítek procent,“ upřesnila.
Největší zájem je podle Hobíkové o Windows 10 v české verzi, druhým nejprodávanějším je stejný systém ve verzi Professional. Roubínek doplnil, že konec podpory Windows 7 se projevil dvouciferným růstem i na prodejích samotných PC (desktopů i notebooků). Oproti licencím měl zpoždění a projevil se až nyní v lednu. „Zákazník jednoduše nechal vyřešení problému až na poslední chvíli a o Vánocích řešil jiné starosti,“ vysvětlil. Technickou podporu pro Windows 7 ukončil Microsoft v úterý 14. ledna. Systém lze používat i nadále, experti však doporučují upgrade zejména s ohledem na bezpečnost systému. Leccos podle nich sice vyřeší kvalitní antivir, s chybějící podporou ze strany Microsoftu však bude stále složitější případné nedokonalosti systému dostatečně rychle a kvalitně řešit. V ohrožení jsou zejména serverová řešení, která budou podle odborníků nadále oblíbeným cílem hackerů.
V Česku používá končící Windows 7 asi 12,5 procenta počítačů. Vyplývá to z údajů analytické firmy Gemius, podle které operačním systémům v Česku vévodí Windows 10 s podílem zhruba 31,5 procenta. Druhou pozici před třetími „sedmičkami“ má Os Android 9. X (Pie) se zhruba 17 procenty. Ukončení podpory třetího nejužívanějšího systému tak pociťují i obchodníci. Významně rostly zejména prodeje elektronických licencí na nejnovější Windows 10. „ Výrazný nárůst prodejů jsme zaznamenali už koncem roku 2019. A tento trend pokračuje i v lednu 2020,“ řekl týdeníku Euro divizní ředitel Alza.cz Pavel Roubínek. Stejný vývoj potvrdila i Pavla Hobíková, mluvčí společnosti Internet MalL, pod níž spadají internetové obchody Mall.cz a CZC.cz. „ Ve srovnání s jinými měsíci mluvíme o nárůstech v řádu desítek procent,“ upřesnila. Největší zájem je podle Hobíkové o Windows 10 v české verzi, druhým nejprodávanějším je stejný systém ve verzi Professional.
Roubínek doplnil, že konec podpory Windows 7 se projevil dvouciferným růstem i na prodejích samotných PC (desktopů i notebooků). Oproti licencím měl zpoždění a projevil se až nyní v lednu. „Zákazník jednoduše nechal vyřešení problému až na poslední chvíli a o Vánocích řešil jiné starosti,“ vysvětlil. Technickou podporu pro Windows 7 ukončil Microsoft v úterý 14. ledna. Systém lze používat i nadále, experti však doporučují upgrade zejména s ohledem na bezpečnost systému. Leccos podle nich sice vyřeší kvalitní antivir, s chybějící podporou ze strany Microsoftu však bude stále složitější případné nedokonalosti systému dostatečně rychle a kvalitně řešit. V ohrožení jsou zejména serverová řešení, která budou podle odborníků nadále oblíbeným cílem hackerů.