Menu Zavřít

Rváč s osudem

18. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Jak prodělat a vydělat miliony na mobilních telefonech

Profesionální kariéra Kamila Vacka (29) připomíná horskou dráhu. Stejně tak rychle, jak dokázal miliony vydělat (EURO 48/2001), o ně přišel. Nyní se zdá, že je znovu na cestě vzhůru. To vše v byznysu mobilních telefonů. Pro tentokrát si však místo Francouzů vybral za obchodního partnera korejský průmyslový gigant Samsung.

Francouzské akcie.

Ještě před dvěma a půl roku byl Kamil Vacek multimilionářem. Na podzim 2001 prodal 90procentní podíl ve společnosti GSM Partner, tehdy největším distributorovi mobilních telefonů v Česku, francouzské firmě Avenir Telecom. Hodnota transakce přesahovala stomilionovou hranici. Osudovým se však pro Vacka stal způsob vypořádání obchodu – naprostou většinu sumy inkasoval v akciích Aveniru, tehdy masivně se rozrůstající firmy z jihofrancouzského Marseille. „Držel jsem dvě procenta všech akcií, kdybych je prodal ve vhodnou dobu, měl bych více než 100 milionů. Jenže jsem čekal, až hodnota cenných papírů vyroste ještě výš, a stal se pravý opak. V létě roku 2002 jsem je pak prodal za zhruba 30 procent původní ceny,“ vzpomíná Vacek.
Ještě před vzájemným rozchodem však obě strany prošly určitou deziluzí z akvizice GSM Partner, který málem skončil v konkursu. „Avenir sem přišel s tím, že bude distributorem všech velkých značek mobilů, jako tomu bylo v deseti jiných zemí Evropy. Jenže český trh je něco jiného. Před dvěma lety měla zhruba dvoutřetinový podíl Nokia, na této značce stál a padal prodej každého distributora mobilů. Tehdy jsme narazili na obrovský lobbing našich budoucích konkurentů, a možnost prodávat Nokii jsme nakonec nedostali,“ říká Vacek.

Povodňová tečka.

Další důvod propadu firmy vidí v příliš velkých investičních nákladech, které nekorespondovaly s vývojem trhu: „Po vzoru matky jsme nainvestovali obrovské peníze do infrastruktury, nabrali jsme dost nových lidí. Jenže v tu chvíli se přestaly masivně prodávat předplacené sady operátorů, před pár lety hlavní motor prodeje mobilních telefonů. Pokles obratu o polovinu nebylo u distributorů mobilů v té době nic neobvyklého.“
Definitivní tečku pro GSM Partner znamenaly povodně. „Ve skladu v Holešovicích byly nejméně dva metry vody. Vzhledem k prázdninám jsme měli zásoby „jen“ za deset milionů, ale i tak jsem nenašel vůli vzít lidi k sobě domů a začít budovat zcela novou firmu,“ přiznává Vacek. Francouzi prý chtěli firmu okamžitě poslat do konkurzu, ale Vacek to odmítl a GSM Partner za několik milionů odkoupil zpět. „Celý Avenir byl v té době na pokraji krachu, zavřeli například pobočku v Číně a málem v Belgii, chtěli to udělat i tady v Česku. Byl jsem ale zapsán v představenstvu a nechtěl jsem si pošpinit jméno, tak jsem odmítl,“ vysvětluje. Firma začala zpátky vykupovat dluhy, zlikvidnila aktiva a podle Vacka došlo se všemi věřiteli k vyrovnání.

Korejské potěšení.

Ani poté však Vacek na byznys mobilních telefonů nezanevřel a ještě v roce 2002 vstoupil na trh s novou společností Kiboon Mobile, která se stala oficiálním dovozcem mobilních telefonů Samsung. „Od prvního kontaktu ze strany Korejců až po podpis smlouvy a rozjetí obchodu uplynulo téměř rok a půl. Oni si mne sice vytypovali jako člověka, který má za sebou určitou zkušenost s oborem mobilů, znalost lokálního trhu a solidní ekonomické zázemí, jednání ale bylo nesmírně složité, především v získávání jejich důvěry. Mým největším handicapem byl věk. Podle konfuciánské filozofie, na které je založena korejská kultura obchodu, je totiž status člověka ve společnosti dán z velké míry jím. Zatímco v ostatních zemích reprezentují importéry Samsungu padesátníci, mně nebylo ještě ani třicet,“ říká.
S úsměvem vzpomíná historku, jak vznikl název Kiboon Mobile. „Letěl jsem do Koreje na další kolo jednání, měl jsem připravenou prezentaci, ale chyběl mi vhodný název. Až cestou v taxíku jsem v turistickém průvodci našel výraz kiboon, značící příjemný pocit, potěšení,“ vzpomíná Vacek. Zatímco v minulosti se cítil jako Francouz, nyní je z něj prý částečný Korejec.

MM25_AI

Vazalský vztah.

Do nové firmy si z GSM Partner nepřivedl jediného člověka. „Je to jiný typ podnikání, velký byznys s malým počtem lidí. Takový podnikatelský sen,“ směje se. Loni Kiboon utržil 600 milionů, pro letošek má Vacek naplánovaný dvojnásobný obrat. „Nečekejte ale nijak závratná čísla o zisku, přiměřený profit je podle Korejců jedno až dvě procenta z tržeb. Oni nás sledují, přirovnal bych to k určitému typu vazalství – mají představu o obratu, nákladech a nastavují ceny tak, abychom byli ziskoví, ne však moc,“ tvrdí.
Jan Kudera, předseda představenstva společnosti Cash Reform, která zprostředkovávala prodej GSM Partner Francouzům, o něm říká: „Kamil Vacek se dokázal poprat s osudem, kdy ho povodně připravily téměř o všechno. Díky své buldočí povaze a sebezapření se dokázal znovu dostat nahoru.“

  • Našli jste v článku chybu?