Německá firma získala Transgas, zaplatí až po verdiktu ÚOHS
Před několika týdny německá společnost RWE ještě silně kulhala na jednu nohu. Tato noha byla slabá a jmenovala se plynárenská. RWE se opírala zejména o druhou, velmi svalnatou nohu - elektroenergetickou.
Po rozhodnutí české vlády už RWE nekulhá, protože získala Transgas, podíly v osmi distribučních společnostech plynu a přímé napojení na ruský Gazprom. Navíc tato akvizice, která je letos zatím největší v evropském plynárenství, má pro RWE nulové riziko.
RWE musela soutěž o české plynárenství vyhrát. Jinak by přenechávala pozice na evropském trhu svému největšímu konkurentovi, společnosti E.ON. Ta dříve či později koupí a do svých struktur integruje německou plynárenskou jedničku Ruhrgas.
Transgas společně s regionálními distributory a společností RWE postoupí do první ligy evropských plynárenských společností, tak hodnotí vedení RWE svoji novou akvizici. Předsedkyně Fondu národního majetku Zdeňka Němcová a výkonný ředitel společnosti RWE Gas Manfred Scholle 29. ledna podepsali smlouvu mezi vládou a RWE Gas, na jejímž základě RWE odkoupí 97 procent státní společnosti Transgas a mezi 46 a 58 procenty každého z regionálních distributorů plynu.
Bednář nebude zlobit.
Němci zaplatí 4,1 miliardu eur, což představuje dosud největší zahraniční investici v České republice a zhruba čtvrtinu státního rozpočtu pro rok 2002. RWE platbu uhradí až poté, co transakci schválí český antimonopolní úřad. Týdeník EURO získal informace, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by tuto akvizici měl schválit bez zásadních připomínek.
Otázkou je, zda cena - přibližně 130 miliard korun - není až příliš vysoká. Údaje České plynárenské unie uvádějí, že v roce 2000 mělo plynárenství 2,6 milionu zákazníků, z nichž bylo 2,44 milionu domácností. Aby se investice vrátila v rozumné době, měl by tedy zisk z každého zákazníka dosahovat kolem 50 tisíc korun. RWE, která cílevědomě buduje takzvanou multiutilitní firmu, však bude snižovat náklady společným prodejem elektřiny, plynu, vody, telekomunikačních služeb a zpracování odpadů.
„Společným cílem RWE, společnosti Transgas a osmi distribučních společností je, aby tento privatizační projekt byl velkým úspěchem pro všechny zúčastněné společnosti i pro Českou republiku. Vyhlídky na dosažení tohoto cíle vypadají slibně,“ řekl Dietmar Kuhnt, ředitel společnosti RWE.
Transgas a regionální distributoři plynu prodají ročně devět miliard krychlových metrů plynu, RWE sedmnáct miliard kubíků. Společně by prodaly až 26 miliard krychlových metrů, čímž se mohou stát pátým největším hráčem na evropském trhu s plynem. Navíc akvizice učiní z RWE se 4,4 milionu koncových zákazníků čtvrtou největší plynárenskou společnost. Stane se také druhým největším operátorem plynovodů v Evropě se sítí o celkové délce 94 tisíc kilometrů.
Koncern RWE, který zaměstnává na celém světě 167 tisíc lidí, je druhým největším plynárenským podnikem v Německu. Při započtení všech majetkových účastí a podílů má skupina celkový obrat v Česku i v zahraničí asi 380 miliard kWh (jeden m3 se rovná 10,3 kWh) zemního plynu ročně. Na evropském trhu je mimo České republiky působí podnik také v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku a na Slovensku. Započítáme-li přepravu zemního plynu v objemu asi 2 miliard krychlových metrů ročně v Norsku, Egyptě, Kazachstánu a Německu, představuje RWE integrovaný plynařský podnik s činností na všech stupních produkčního řetězce. Ve zkráceném fiskálním roce 2001 docílil koncern předběžně obratu 32,1 miliardy eur.
Zklamaní konkurenti.
Společnosti Gaz de France a Ruhrgas, jejichž konsorcium bylo z tendru na české plynárenství vyřazeno bez toho, aby se otevřela obálka s cenovou nabídkou (RWE tak zůstala se svojí nabídkou sama a vyhrála), nenapadne transakci soudně. Zájemci o Transgas měli za to, že Fond národního majetku nepostupoval při tendru v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Týdeník EURO získal informace, že Francouzi se k soudu chystali, ale Němci je nakonec nebyli ochotni podpořit.
Výhra RWE je pro Gaz de France i Ruhrgas obrovským zklamáním. Zejména v prizmatu toho, co loni v červnu řekl týdeníku EURO člen představenstva Ruhrgasu Fritz Gautier: „Ve výběrovém řízení o Transgas, pokud bude probíhat v čistém prostředí, budeme tak či onak nejlepší. Prohrajeme-li kvůli korupci, utkáme se s vítězem o české plynárenství za dva roky na otevřeném evropském trhu.“ Takže čeští zákazníci se mohou těšit na to, že pro ně tento avizovaný konkurenční boj mezi německými firmami přinese nižší ceny a lepší služby.
Přínosy akvizice roku
RWE postupuje do první ligy evropských plynárenských společností
Největší zahraniční investice v České republice
Klíčová pozice v tranzitu zemního plynu do západní Evropy