Švédská společnost Ericsson očekává, že v roce 2025 bude na mobilní sítě páté generace (5G) napojeno 2,6 miliardy uživatelů a přístup k nim bude mít 65 procent světové populace. Nyní sítě 5G užívá 13 milionů lidí. S přihlédnutím k současnému trendu odborníci Ericssonu tvrdí, že síť páté generace se rozšíří mnohem rychleji než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Vyplývá to ze zprávy, v níž švédská firma každý půlrok odhaduje budoucí vývoj mobilního trhu.
Lidé napojení na 5G budou podle prognózy v roce 2025 tvořit 29 procent uživatelů mobilních služeb. Většina uživatelů bude ze Severní Ameriky (74 procent) a po nich budou následovat ti ze severovýchodní Asie a Evropy, uvedl ve zprávě Ericsson. Švédský výrobce na poli 5G soupeří s finskou Nokiou a čínskou firmou Huawei.
V předchozí červnové zprávě Ericsson odhadoval počet uživatelů 5G sítí v roce 2024 na 1,9 miliardy a to, že k nim bude mít v tu dobu přístup 45 procent světové populace. Fakt, že Čína v říjnu spustila komerční provoz 5G sítí. ale Ericsson vedl k aktualizaci počtu uživatelů sítí poslední generace ke konci roku 2019 z deseti na 13 milionů.
Odvětví mobilních sítí má za sebou nesnadné období, kdy klesala poptávka po sítích 4G a starším vybavení. Návratu k růstu napomohl rozvoj sítí 5G v Severní Americe.
Lepší než doopravdy: Česko zaujalo přední místo v byznysu s „chytrou“ virtuální realitou
Širokopásmová technologie LTE zůstane v letech 2019 až 2025 hlavní technologií. V roce 2022 k ní bude připojeno 5,4 miliardy uživatelů, na konci roku 2025 pak 4,8 miliardy.
Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí jako je autonomní řízení nebo internet věcí.
Dále čtěte:
Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru
Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku
Nejnebezpečnější lidé na internetu: Trump, Putin, Zuckerberg
Zabezpečení státu je tragické, varuje expert na kyberbezpečnost Půlpán