Přes jedinečnost produktů, které pardubická Explosia léta vyrábí, nemá továrna lehký život. Smrtící výbuch, dluhy, potíže s bankou, protesty odborářů. Z pardubické fabriky chodilo v posledních letech hodně zpráv, ale povzbuzující moc nebyly. Firma, ve které přišel na svět semtex, po letech míří opět nahoru.
Navýšení základního kapitálu od státu v roce 2013 posloužilo k investicím do technologií a ty se nyní začínají vracet. Pomoc státu už nepotřebuje, a jestliže před rokem 2011 zaměstnávala čtyři stovky zaměstnanců, nyní se jejich počet blíží k sedmi stovkám
Právě státní pomoc ve výši 250 milionů korun Explosii vyčetl před pár lety dnes už bývalý ministr financí Andrej Babiš svému předchůdci Miroslavu Kalouskovi. „Pan Kalousek ještě 3. července 2013 stačil navýšit základní jmění v Explosii o 250 milionů korun, protože jeho kámoš zbrojař tam má nějaké zakázky,“ prohlásil Babiš. Kalousek tehdy namítl, že Explosia je dodnes státní, protože ji kdysi zprivatizoval Babiš a pak ji zase státu prodal zpět. „Od té doby se stát s Explosií trápí,“ uvedl Kalousek.
Explosia byla jako takzvaný odštěpný závod součástí pardubické chemičky Synthesia.
Po řadě porevolučních peripetií se továrna dostala do skupiny AliaChem, kterou ovládl Andrej Babiš. V roce 2001 přišel ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr s návrhem, že ze strategických důvodů by měl stát vlastnit Explosii, a navrhl, aby 100 procent akcií získala prázdná firma Strojírna Košíře, kterou spravovalo jeho ministerstvo. Vše se opakovaně řešilo na Bezpečnostní radě státu a nakonec bylo dohodnuto, že stát od Andreje Babiše koupí 100 procent Explosie za jeden milion korun. A navíc bude kapitalizovat dluhy v hodnotě 700 milionů korun (odkup od České konsolidační agentury a vložení do základního jmění). Autory usnesení vlády byli ministři Grégr a částečně i dnešní šéf České národní banky Jiří Rusnok.
K naplnění usnesení vlády došlo ale jen částečně a stát získal pouze 60 procent akcií a zaplatil dluhy. V roce 2003, těsně před odchodem Jiřího Rusnoka z pozice ministra průmyslu a obchodu, pak bylo přijato nové usnesení vlády, na základě kterého stát dokoupil 40 procent akcií Explosie od Andreje Babiše za 181 milionů korun. Předchozí nesplněné usnesení vlády bylo překvapivě ignorováno.
Andrej Babiš ale dál zůstal osobou propojenou, jak vyplývá i z výročních zpráv. Získal hotovost 182 milionů korun a stát za něj zaplatil dluhy přes 700 milionů korun. Navíc de facto dodnes Synthesii ovládá - dodává služby IT a účetních systémů, autodopravu, většinu surovin. Ročně si přijde na obrat okolo 200 milionů korun.
V posledním roce se opět mluví o hledání strategického partnera - uvedl to Andrej Babiš na poradě ministerstva financí v březnu 2016 - a najednou spadly tržby o 40 procent. Okolo továrny krouží hned několik zájemců.
Ministerstvo průmyslu a obchodu si nárokuje do kapitoly státního rozpočtu na rok 2018 částku 750 milionů korun na navýšení základního kapitálu firmy, aby se surovinově, produktově, sítěmi včetně energií a také správou IT systémů plně oddělila od Synthesie, protože to ohrožuje bezpečnost podniku.
•