Ceny elektřiny
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman našel způsob, jak zabránit rychlému zdražování elektřiny. Alespoň si to myslí. Současný šéf resortu hodlá založit v Praze novou komoditní burzu, kde se bude obchodovat s elektřinou. Zásadní ministerské cíle jsou dva: zprůhlednit tvorbu velkoobchodních cen elektřiny, která tvoří přes polovinu výdajů, jež za proud zákazníci platí, a znemožnit prudký růst cen.
Jak toho chce Říman dosáhnout? Především tím, že polostátnímu ČEZ přikáže, aby veškerou svou produkci nabídl obchodníkům prostřednictvím nové burzy. Pokud budou mít zájem, mohou se přidat i další prodejci, což by byla oproti zaběhlé praxi revoluční změna.
V posledních letech se totiž velkoobchodní ceny proudu určují pomocí takzvané virtuální elektrárny, kdy ČEZ, tuzemský dominantní producent, nabízí v aukci část své výroby. Dle výsledků poté určí ceny veškeré své produkce pro následující rok, což je způsob, který Říman v minulosti již kritizoval. Upozorňoval, že malé procento nabízené elektřiny vede k vyšší poptávce a tlačí ceny vzhůru. Velkoobchodní ceny elektřiny se od ledna zvedají v průměru o sedmnáct procent.
Komoditní burza - dle Římanových představ - naopak umožní kvalitní střet poptávky a nabídky. To má způsobit nižší nárůst cen než doposud, či dokonce jejich mírný pokles. Ministerské vize však mnozí odborníci nesdílejí; efekt burzy prý bude zcela opačný. V okolních státech je elektřiny nedostatek a její ceny jsou až o pětinu vyšší než v Česku. Reálně tak hrozí hromadné nákupy zahraničních obchodníků na nové pražské komoditní burze.
„Očekávám obrovský zájem, čemuž bude odpovídat i nárůst velkoobchodních cen. Výkonnost německé ekonomiky v brzké době určitě nedoženeme, úroveň tamních velkoobchodních cen elektřiny však s pomocí komoditní burzy možná již brzy,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.
Komoditní burzu, která by měla začít fungovat již v polovině letošního roku, založí Burza cenných papírů Praha s podporou Římanova úřadu.